Laiska urakkamies

Puolitiehen

Mitähän pahaa Männistöntien loppupään asukkaat on kunnanisille tehneet?
Meinaan vaan kun tietäkään ei aurata kuin vesilaitoksen tienhaaraan, vai onko auramies puronnut kartalta.
Kaunis ja kiiltävä peli saataisi toisaalta vahinkoittua jos sillä aurailis santatietä, ens viikolla luistellaan taas kun ilmat lämpenee.

11

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks asukas

      Ei oo urakkamies heränny vieläkään, taas on tie auraamatta.
      Mitä pirun iloa on tulla puolyön aikaan ajelemaan poljetulle tielle, koitahan unikeko ottaa sormi rupareiästä ja tee hommas.

    • Jaajja

      Mitäpä jos ottaisitte yhteyden kaupunkiin sen sijaan että täällä piipitätte? Piip piip.

    • piip piip

      jestas mitä inisijöitä siel makarlas asuu!!piip piip piip.Koko talvena oo tullu lunta varmaan viittä senttii ja jo valitetaan.Kyllä ne auramiehet auraavat,mutta ne lähtee vasta käskystä ajoon.
      piiip piiiip.

      • Utelias 1

        Käskystä ajoon? älä viitti jauhaa pastaa ,oletko kuullut käskystä mikä ohjeistaa vain puolen tien aurauksen?


    • Määkin sanon

      Hukkuiko aloituksen ajatus kirjoittajilta? Eihän siinä ollut kysymys lumen määrästä vaan siitä että tietä ei näköjään aurata kuin puoliväliin asti?

      • Jipppepepeepep

        NO OTTAKAA YHTEYS KAUPUNKIIN JOS AURAUS EI TOIMI! Aurausalueet on kilpailutettu ja jos auraaja ei hoida hommiaan niin kaupungille tieto!

        Sitä ihmettelen Piikkiössä että kevyenliikenteen väylät aurataan aina ensimmäisenä, kadut myöhemmin jos ollenkaan. Esim. Rungontiellä ja Hadvalantiellä oli viime talvena julmetut urat, jotka heittivät monen auton tieltä. Hadvalantiellä Kirismäen kohdalla yksi pösö päätyi jopa katolleen ojaan!


    • elämä

      Kyllä piikkiössä on tiet hyvin aurattu, salosta ei voi puhua samana päivänäkään.
      Saispa ne hopeiset Valtrat saloon;-)

      • täntäntännekötännekö

        tulkaahan paimioon kattomaan .täällä ei ole koko talvenä näkyny aurauskalustoa traktoreista puhumattakaan tai siis viime syksynä kyl naapurin pellolla puimassa.


    • Silmät auki!

      Kävin eilen kyseisel tiel ja ei ollu lunta tiel!

    • Urakkamies 1.6.%

      No mä käyn huome, ku täst krapulast selvin, ni auraamas sen.

    • odotellessa BMW

      Ei ole vielä näkynyt urakkamiestä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4339
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 152
      976
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      20
      864
    9. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      852
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      26
      805
    Aihe