KERTOKAA KOKEMUKSIANNE hiusten lisäravinteiden käytöstä!

Tricophytic closure

Mitä hiukseillesi on tapahtunut pitkään kestäneen hiustrenlisäravinteiden käytön jälkeen?
Hiusten tärkeimmät lisäravinteet ovat rikki (MSM-jauhe) biotiini, sinkki ja metioniini. (googleta)

10

8788

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tähtisädetikku

      Olen käyttänyt muutamaan kertaan (n. 3-6 kk:n kuureissa, koska on opiskelijalle melko kallista) Priorin-kapseleita (3kpl/pv), enkä huomannut että hiuksissa olisi ainakaan siinä ajassa näkynyt mitään merkittäviä muutoksia. Kynnet ehkä kasvoi hiukan nopeammin, joten miksei vähän hiuksetkin :) pituutta siis.

    • Nainen taas (!)

      MSM-jauhe, ja biotiini olleet käytössä n. 2 v, sinkki 1 v, metioniinista en ymmärrä.

      Lähtötilanne: runsas hiustenlähtö, kuivat hiukset ja takaraivolla takkuuntuva "vauvanhiuskohta".
      Nyt: hiustenlähtö loppunut, hiukset kiiltävät ja tuo koko elämän vauvannut takkukohta kasvaa sileää takkuuntumatonta hiusta.

      Korjaantuminen alkoi pikkuhiljaa näkyä vasta yli lähemmäs vuoden kuluttua lisäravinteiden aloittamisesta, ihon kunto parantui jo aiemmin.

      Mutta lisäksi käytän runsaasti rasvaista kalaa tai vaihtoehtoisesti otan kapseleina. C-vitamiini myös luontaisessa muodossa tärkeä esim. tehostamaan MSM:n vaikutusta.
      Sekä kaikki vitamiinit muutenkin luonnollisessa, ei synteettisessä muodossa.

      Perinnölliseen kaljuuntumiseen päälaellä eivät ole varmaankaan juuri vaikuttaneet paitsi hiusten kunnon suhteen, mutta siihen auttoikin sitten korjaavasti Spiresis.

      Pälvikaljusta kärsiville taas sanoisin että kannattaa kiinnittää huomiota viljojen gluteeniin joka aiheuttaa keliakian eli myöskin autoimmuunisairauden. Ja monet keliaakikot kärsivät pälvikaljusta.
      Ulkomaalaisilta palstoilta olen lueskellut että jopa alopecia totalitarista sairastavat ovat saaneet hiukset uuteen kasvuun siirtymällä gluteenittomaan ruokavalioon, ei tietystikään kaikki.

      Olet mitä syöt.. jne. tsemppiä vaan kaikille hiusongelmaisille!

    • kasviksia.

      Minulta loppui 25 vuoden päänahan kutina ja hilseily, kun lopetin viljojen syönnin. Taatusti en ota viljoja takaisin. Myös hiuksia kasvoi runsaasti lisää.

      Hillitöntä kutinaa ja hilseilyä pidin aika hyvin kurissa käyttämällä 4 eri shampoota vuorottain eli joka pesukerralla oli eri shampoo.

      Myös ihon kuivuus hävisi, joten ei tarvii rasvata itseään enään edes talvella.

      Syön kasviksia perunan ja viljan tilalla sekä rasvaa 50-60 grammaa.


      http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm


      --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      1 Priorin-kapseli sisältää:
      140 mg hirssiuutetta, 271 mg vehnänalkioöljyä, 9 mg pantoteenihappoa,
      2 mg L-kystiiniä.
      Muut aineosat: Keltainen mehiläisvaha, lesitiini (emulgaattori),
      kevyt magnesiumoksidi (stabiloija), liivate.
      Kosteuttavat aineosat: Glyseroli 85 % ja kiteytymätön
      sorbitoli 70 %. Makuaineet: Vanilliini ja p-metoksiasetofenoni.
      Väriaineet: Titaanidioksidi (E171) sekä ruskea,
      punainen ja keltainen rautaoksidi (E172).
      Laktoositon

      Priorinin sisältämä vehnänalkioöljy sisältää hyvin pieniä määriä gluteenia eli tuotetta ei suositella keliaakikoille.

      __________________________________________________________________________________________
      Hirssi on paitsi yksi vanhimmista viljakasveista, myös yksi kaikkein kivennäisainepitoisimmista viljalajikkeista.

      _______________________________________________________________________________________________
      Vehnänalkioöljy on arvokas öljy, jota valmistetaan vehnän (Triticum vulgare) alkioista. Se sisältää monityydyttymättömiärasvahappoja, joilla on tärkeä merkitys soluaineenvaihdunnassa ja solukalvojen rakenneosina etenkin vilkkaasti jakautuvissa kudoksissa, esimerkiksi hiusjuurien alueella.

      __________________________________________________ ____________
      Pantoteenihappo on välttämätön B-vitamiini, jolla on keskeinen osuus aktiivisesti jakautuvien kudosten, kuten hiusjuurien aineenvaihdunnassa. Sillä on tärkeä merkitys myös elimistön luonnollisissa uudistumisprosesseissa. Pantoteenihappo eli B5-vitamiini vaikuttaa energia-aineenvaihduntaan, ihon toimintaan ja steroidihormonien muodostumiseen. Pantoteenihappoa on lähes kaikissa ruoka-aineissa.
      __________________________________________________ __________________________
      L-kysetiini
      Kystiini on aminohappo, joka on erityisen tärkeä hiusten terveydelle. Se on hiusten luonnollinen aineosa, joka vahvistaa hiuksia ja parantaa niiden joustavuutta.

      L-kysteiini
      rikkipitoinen aminohappo, jota esiintyy eräissä ravinnon ja elimistön valkuaisaineissa

      &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&& &&&&&&&&&&&&&&&&&&

      Syö vaikka 1 kananmunan päivässä, niin saa hemmetin paljon halvemmalla vaikka mitä ravinteita hiuksille ja koko kropalle.

      Kananmuna sisältää runsaasti vitamiineja ja proteiineja. Valkuaisosa sisältää korkealaatuisia proteiineja ja keltuainen sisältää vitamiineja ja kivennäisaineita, erityisesti B12-vitamiinia, joka on tarpeen elimistön rasvojen ja sokerien aineenvaihdunnassa.


      Kuukauden priorin maksaa lähes 40€.

      Sillä saa monta kiloa hirssiä ja kananmunia.

      Ja samalla koko kroppa kiittää.

      Eli ihan hyväuskosten huiputusta koko pilleri.

    • jos MSMää syötte

      niin eikö se pieretä jumalattomalla tavalla,sehän on rikkiä??!! Samaa mikä kananmunissa pierettää!

    • Ei ilmavaivoja

      Rikki ei aiheuta ilmavaivoja. Ainoastaan silloin, jos vatsa kärsii suolahapon puutteesta voi se sekka, että rikki ei sula aiheuttaa ilmavaivoja. Eli äärettömän hatvoin.

    • asfnlasflsiii
    • MARKKKO

      Syön 1xmonivitamiini, 2-3x sahapalmu-kapseli, 2-3x msm-kapseli. Nyt pari kk takana, varmuudella osaan sanoa vasta muutamien kuukausien päästä tuloksia. Tosin käytän myös rogaine,nizoral. Ei ainakaan haittavaikutuksia ole ollut (kannattaa ottaa ruokailun jälkeen)

    • MARKKKO

      nuo annokset siis päivässä. hoono suomi

    • miävaa

      Mikä tuossa nizoralissa on niin hyvää.Luulin että sillä torjutaan vain hilsettä,mutta moni kirjoittaa että kasvattaisi hiuksia?Käytättekö sitä vaikkei hilsettä olisikaan ja kuinka usein?

    • Markkkos

      Joillakin nizoral on ollut tehokkaampi hoitomuoto kuin esim. rogaine (esim. shampoo 3x viikko ja voidetta 5x viikko). Monet käyttävät nizoralia myös lieventämään rogainen aiheuttamaa ärsytystä eli käytetään myös muutenkin kuin hilseeseen.

      . Nizoralin käytöstä löytyy japanilainen tutkimus (myös kuvia) googlettamalla.

      wikipedia: ".. Yhdessä minoksidiili, finasteridi ja ketokonatsoli muodostavat "Suuren kolmikon" ("Big three"), kuten näiden yhteiskäyttöön usein keskustelupalstoilla viitataan"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      5892
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4444
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3257
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      52
      2991
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      339
      1581
    6. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      71
      1351
    7. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1338
    8. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      233
      1227
    9. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      10
      1180
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1179
    Aihe