aika reippaasti. Odotan ilta 6 asti, ja sitten syön lämpimän ruoan, jolloin normaalia ruokaa reilu annos. Välipaloja ei, aamulla korkeintaan kahvin kanssa leipää. Päivällä, ja muutenkin on muistettava juoda paljon vettä, sitten kahvia, jos juo. limsoja lasillinen, tai mehua, josta saa sokeria joka vie joksiin aikaa ruoan halut. Päiväkahvilla joku pikku juttu.
Ihminen laihtuu kun ei napostele jatkuvasti jotain. Minulla ennen oli niin että söin useasti, ja kun siihen tottui aina, oli jatkuva nälkä. Alkuun oli aika vaikeaa olla syömättä melkein kokonaan 5-6 asti illalla, mutta 3pv:nä ei enää ongelmaa. Liikuntaa, musaa joka vei himot.
Sokereita on saatava, aivotkin tarvitsee niitä, joka vie ruokahaluja. Jos ei hedelmiä halua väkisin mättää naamariin. Raskaat välipalat ja naposteltavat kokonaan pois.
Nyt on olo hoikentunut, ja väsymys hävinnyt. Aivan höpö puhe se että syödä useita kertoja päivässä, koska yksi lämmin ateria riittää, sekä aamulla kahvin kanssa jotain, vaikka leipää, tai pulla.
Juominen, myös sokeripitoisten juominen on tärkeää. Kun muistaa hampaat pestä aamuin illoin ;)
ruoan himot on nyt näin vähentynyt
ygter5tygygt
1
126
Vastaukset
- okei :)
No konstinsa toki jokaisella. Yksilöitähän me kuitenkin jokainen olemme ja kaikille eivät sovi samat keinot.
Itselleni taas sopii nimenomaan se, että syön säännöllisesti kaikki päivän ateriat. Tosin vuorotyön takia niitä ateriarytmejä voi olla useitakin erilaisia viikossa, mutta kuitenkin jonkinnäköinen säännöllisyys on pakko olla. Koska nälkäisenä olen vain kiukkuinen. :D
Tärkeintähän laihdutuksessakin lienee se mitä syö. Olipa keino mikä tahansa, jos energiansaanti jää kulutusta pienemmäksi, laihtuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942