Air Finland myi eilen edullisia lentoja 2 viikon reisulle, lento Hurghadaan. Suku osti 2 lippua lennolle 20.1.2012 ja tulee siis Kimppataxilla suoraan kentältä Luxoriin. Bussi on 14 hengelle, joten siihen mahtuu. Päivi jo ilmoittautuikin, mutta lisää mahtuu. Järjestän bussin jonka kulut maksetaan nuppiluvun mukaan tasan eikä mitään välityspalkkioita ole. Tämä ei ole bisnestä kenellekään muulle kuin kuskille ja hänellekin aika niukka. Lapussa lukee KIMPPATAXI LUXORIIN. Niin että sitä seuraamaan vaan.
Lisää tietoa Luxorin olosuhteista, golfista, hinnoista, kaupoista jne saa lukemalla blogia "kaamostapakoon.vuodatus.net".
Tarpeen mukaan voin hoitaa saman kuljetuksen huhtikuun alkuun asti. Yhteydet pelaa varmimmin blogin kautta kommentoimalla.
Taas pääsee Luxoriin, mutta Hurghadan kautta
4
319
Vastaukset
- Päivi
Deturin 2 viikkoa 20.1.2012 on 319 euroa (3 paikkaa jäljellä). Lentoajat 8.05-13.15. Minä tulen tällä Finnair-lennolla, joten käyttänen vastaavanlaista kimppakyytiä pari tuntia myöhemmin, jollette malta odottaa (mukaan mahtuu siis tähänkin).
Tavannemme siis Luxorissa! Vai kuinka?- Päivi taas
Meitä on nyt 3 henkilöä tulossa Finnairin lennolla ja paikkoja on tällä hetkellä enää yksi ko. lennolle. Otamme siis oman kyydityksen, ellei Airfinlandin lento ole myöhässä. (se usein on) ja lennot tule lähes samanailaisesti.
- King Tut
Älytöntä, ettei järjestetä suoria lentoja Luxoriin. Luxor on kuitenkin ainakin itselle se paikka johon haluan uudelleen. Ikävä kun joutuu matkaamaan Hurghadan kautta. Ja sieltä bussilla. Luxorissa on kaikki mitä turisti kaipaa. Nähtävyyksiä vaikka pariksi viikoksi ja hyvää ruokaa ja juomaa halpaan hintaan mukavissa ravintoloissa. Mahtava Niili. Ystävällisiä ihmisiä. Tinkaaminen on paikallisille seurustelua. Tutustukaa ihmisiin ja juokaa kauppiaiden tarjoamaa teetä.
- umk1
Otat vaan lennon Hurghadaan. Bussilla tai taksilla n. 15 min. (n. 30 Egyptin puntaa) hotellin Grand Plaza Resort luo ( Vastapäätä sisarhotelli ja Hilton) Ne ovat ison leveän pääkadun päässä.
Hotellin luona Grand Plaza Hotelia vastapäätä on pieni kauppa , jossa liehuu Suomenlippu. Siellä on työssä Luxorista kotoisin oleva suomea loistavasti puhuva nuorimies Mohamed. Hän järjestää edullisia matkoja henkilöautolla tai pikkubussilla Luxoriin - niin pitkiä kuin haluat- Hän tietää majoitukset ym.
Kokemusta positiivisia retkistä-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 695407
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2845353Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii964045- 522850
- 222457
- 1192050
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472010Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991737- 721271
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1541118