Niinistö panee kirjastot maksullisiksi

Kirjavelho

Jos Niinistöstä tulee presidentti, niin hän toteuttaa aikaisemman uhkauksensa ja panee maamme kirjastot maksullisiksi. Samalla saamme heittää hyvästit köyhimmän kansanosan sivistystä eniten kasvattaneelle elimelle, kirjastolaitokselle. Maksullisuuden jälkeen vain varakkaat käyvät kirjastossa. Tähän kokoomuksen Niinistö aloitteellaan varmaan pyrkikin.

Niinistön perässähiihtäjät yrittävät nyt väittää, ettei Niinistö ole uhannut kirjastojen maksullisuudella, mutta minä ainakin kirjoitin kirjastossa nimeni listaan, jolla Niinistön ehdottamaa maksullisuutta vastustettiin. Näitä protestilistoja oli lähes kaikissa maamme kirjastoissa. Lopulta Niinistön aloite kaatui kansan vastustuksen myötä.

9

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narutus käynnissä

      Minäkin kirjoitin nimeni kirjastossa protestilistaan, joten Niinistön kalakaverit yrittävät naruttaa kansaa, mutta kansalla on pitkä muisti.

    • Ääripäätä

      Niinistö on oikeiston äärilaitaa eli äärioikealla ja miehen tavat ja teot ovat sen mukaiset.

    • Onneksi siitä vaan tulee Suomen Tasavallan pressa. Henkilö jolla ei ole valtaa edes käydä WC:ssä ilman että kysyy joltakin virkamieheltä ensin.

      • vallatpn pressa

        Niinpä niin. Ei pressa päätä juuri mitään. Paitsi jos pressana olis Vänkyrä väyrynen . Hän aikoi ottaa vallan ja päättää ja määrätä kaikesta. Olis ihan diktaattori...mut sellaisille ei anneta meilläpäin valtaa.


    • 9+17

      Valitettavasti kirjastotoiminnasta on jo maksettu verojen muodossa valtiolle.

      • vihreä idealisti

        Valtio tarvitsee lisää verotuloja, jotta voidaan tukea etelä-euroopan huonossa asemassa olevia maita.


    • Älä sure

      Ei se maksullisuus kuitenkaan pyhiä mamuja koskisi vaan ihan tavallisia työssäkäyviä.

    • Rukkas-Niinistö

      Tässäpä meillä on varsinainen köyhien ystävä, joka väitti olevansa duunari eikä miehellä ole edes rukkasia.

    • Hau hau hau

      Jos Niinistö paneekin Jenni Haukion asialle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      948
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      896
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      694
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      78
      684
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      576
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe