Voisiko kukaan kertoa mitä paskaa nykyään levitetään teille suolan asemesta?
Juuttuu kiinni auton pintaan ja tuulilasiin tosi tiukasti,tukkii rengaskotelot niin ettei auton ohjautuvuus ole enää normaali.Irti jäätynyt ja paakkuntunut paskalumi ei lähde kuin taltalla.Kuka hullu on keksinyt uuden aineen tuhota liikenne ja ruumiita tulee tällä menolla.Tielaitos on joko joko täysin vastuuton ja piittaamaton liikenneturvallisuudesta tai sadistisia psykopaatteja.
Palaan alkuperäiseen kysymykseen eli paskaliuoksen nimi ja koostumus julki.Tienkäyttäjillä on oikeus tietää millä liikkumista näin kovalla kädellä vaarannetaan.Päättäjät vastuuseen aiheutetuista onnettomuuksista ja vaurioista.
Tielaitos idiootti?
8
446
Vastaukset 8
- Tielaitos ei tapa
Tielaitosta ei ole ollut olemassa v.2001 jälkeen,joten sitä ei voi ainakaan ko.asiasta syyttää... Tiedoksi vaan...
- Sohvatiikeri2
Kuvauksesta päätellen CaCl eli kalsiumkloridi. Onhan tuota jo jonkin aikaa käytetty.
Sitä toimitetaan valmiina liuoksena urakoitsijoille, oliko siinä 40% suolaa ja loppu vettä.
Ainetta käytetään joko sellaisenaan mustan jään torjuntaan, tai kostuttamaan rakeista NaCl suolaa.
Minustakin natriumkloridi olisi siistimpää, siitä ei jää sitä limakalvoa.- ruuvvari
Se on kyllä löysäpäisten hommaa kylvää talvella vettä tielle,olipa tuo kuka tahansa
- Sohvatiikeri2
ruuvvari kirjoitti:
Se on kyllä löysäpäisten hommaa kylvää talvella vettä tielle,olipa tuo kuka tahansa
Kuivaa rakeista suolaa pitäisi levittää moninkertainen määrä liuokseen verrattuna. Se ei pysy tien pinnassa vaan liikenne levittää ojiin ennen kuin rakeet ehtivät sulaa ja vaikuttaa.
Pienet määrät mustalle jäälle ja ennakkosuolaukseen liuoksena, isommat määrät suolapuurona eli suolaliuoksella kostutetulla rakeisella.
- tiedosta kiitollinen
Natrium-ja calsiumkloridin kyllä tiedän jo olevan käytössä,mutta nyt näyttäisi olevan jotain muuta,kellään tietoa? Eräs autoalan ammattilainen väläytti että olisi koekäytössä jokin kasviperäinen aine...Jos näin on,niin onko autoilijat koekaniinin asemassa.Kuka tietäisi enemmän?
- HCOOK
Ainakin kaliumformiaattia on käytetty joillain pohjavesialueilla kymmenisen vuotta.
- kirkaslasi
Se paska on ihan sitä ittiään mitä kotterostasi irtoaa. Lokaa, kumia, teibitumia, kuraa, jne. Jotani suolaa on tiellä ollut, jos pakkasella on sulana liemi pysynyt. Mitä sillä nimellä muuten tekisit. Panistko mainoksen pesemättömän peltilehmäsi katolle. Kokeilepa muuten mitä tapahttu jos pesee tuulilasin joskus. Pesimiä pirssissäsi ei näemmä ole. Tai sitten ei ole hilloa ostaa tenua.
- c5-10
Käyttäisivät PAN suolaa niin autot eivät ruostuisi....kele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa912086Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as391353Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1371015Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.218965- 82846
- 95833
- 78730
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215724Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53707On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79638- 74635
- 35611
- 44598
- 55517
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25477Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28462Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14460- 35454
- 33433
- 40427