avuton..

Oon 16 vuotias ja menossa ensi viikon torstaina tekemään aborttia,.
Oon 7rv ja lääkkeellinen aborttti tiedossa. Jos joku on joskus tämän kokenut,toivon että
saisin apua.

11

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsadfa

      Kyllä se siitä, aluks se tuntuu kovalta. Ei se itse asiassa tunnu edes miltään henkisesti, mutta mielen päällä varmasti pitkään. Jatkat vain opiskelua ja valmistut ammattiin, kyllä se siitä!

    • En ole kertonut vanhemmilleni mitään,enkä aijo kertoakkaan.
      Mutta en sitten tiedä kertooko ne sieltä naistenpoliklinikalta..

      • eiköhän..

        ton luokan salaisuuksilla oo tapana paljastua kuitenkin, ennemmin tai myöhemmin. Miksi häpeät tekoasi? Pelkäätkö että vanhempasi yrittäisi suojella lapsenlastaan?


      • hiljainen ja arka
        eiköhän.. kirjoitti:

        ton luokan salaisuuksilla oo tapana paljastua kuitenkin, ennemmin tai myöhemmin. Miksi häpeät tekoasi? Pelkäätkö että vanhempasi yrittäisi suojella lapsenlastaan?

        Ei minkään luokan salaisuudet paljastu vanhemmille, jos ei itse halua kertoa. Itse voi valita, mitä kertoo ja mitä ei. Mä en ole kertonut mitään. Varsinkin kun abortin voi tehdä opiskelupaikkakunnalla tai voi kertoa vaan että on ollut kaverilla käymässä jos asuu kotona vaik.. Vanhemmat vanhoillisia eikä se kuulu niille. En näe mitään syytä kertoa vanhemmille semmosia, en ole kertonu pillereistä enkä alapään lääkärikäyntiasioista muutenkaan.


    • feikkaatko?
    • lapsen puolesta

      Se joka kaipaa nyt apua on LAPSESI!! Auta häntä elämään, ÄLÄ TAPA!

    • heh sä wnb 16

      huijjari :D:DD oot oikeesti 19???? valoja päälle

    • Suru

      Olen 21-vuotias opiskelija. Minut todettiin raskaaksi viime vuoden lopussa ja tämänhetkisen elämäntilanteeni takia päädyin lääkkeelliseen raskauden keskeytykseen. Siitä on nyt reilu kolmisen viikkoa.

      Sairaalassa täytät papereita, otetaan mahdollisesti ultraäänet ja sinua jututetaan oletko varma päätöksestäsi. Jos vielä päädyt aborttiin, niin saat kaksi erilaista tablettia: ensimmäinen otetaan sairaalassa ja toinen kotona tai sairaalassa. Jos otat toisen lääkkeen kotona, sinulla tulee olla joku täysi-ikäinen/aikuinen läsnä sinä päivänä jos jotain sattuu (ei välttämättä oma vanhempasi)

      Itselläni oireet alkoivat toisen tabletin yhteydessä n.2h myöhemmin: kovimmat vatsa- ja selkäkivut ikinä. Ne kestivät n.4h, kunnes tajusin niiden olevan supistuksia (kivut tulivat lopulta aaltoina) Myöhemmin alkoi runsas verenvuoto, jonka mukana tulee myös paljon muuta möhnää.. Verenvuoto kestää keskimäärin 2-3viikkoa ja kivut hellittävät muutamassa päivässä. Itse olin vuoteenoma 2 päivää.

      Tässä näin pähkinänkuoressa. Toivottavasti tästä oli apua, vaikka kamalaltahan se kuulostaa.. :(

      Tsemppiä!

      • näitko lapsesi

        ultran ruudulla, kuulitko sydämen sykkeen? Entä kohtasitko hänet sen "muun möhnän" seasta? Tuleeko hän uniisi?


      • Suru
        näitko lapsesi kirjoitti:

        ultran ruudulla, kuulitko sydämen sykkeen? Entä kohtasitko hänet sen "muun möhnän" seasta? Tuleeko hän uniisi?

        En nähnyt, en kuullut, enkä todennäköisesti kohdannutkaan. En ole myöskään nähnyt asiaan liittyviä unia.


    • sama homma

      Lääkkeellinen abortti täälläkin takana. ja juuri saman ikäisenä! Itse oli vain raskausviikolla 11. Vanhemmilleni en kertonut, eikä kertoneet myöskään lääkäritkään. Olin sairaalassa muutaman tunnin jonka aikana verenvuoto alkoi, ja kävin useasti vessass "tyhjennyksellä". Minut päästettiin kotiin koska mitään erityistä ei ilmaantunut ja mukaani sain panacod-kipulääke reseptin. Mitään älyttömiä kipuja ei missään vaiheessa ollut. Kotonakin kävin vain useammin vessassa verenvuodon takia ja söin pari kipulääkettä. Sen päivän iltana olo oli jo ihan normaali Ja verenvuotokin tyrehtynyt. Taisin siis päästä melko helpolla kun edellisiä viestejä ja kokemuksia lukee!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      2938
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2711
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      37
      2420
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2159
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1539
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe