Osaako kukaan sanoa kauan menee kun ne lähettää kutsun käräjäoikeuteen?
Kortti lähti viimeviikon keskiviikkona,rikos oli tälläinen
50km/h alueella 143km/h tutkaan, bonuksia tähän olisi vielä,liukaas tienpinta,jalkakäytävä,suojatie,mutka ja nastarenkaat. Kortti otettiin pois eikä minulla ole mitään tietoa siitä kauan se on poissa,minkälaiset sakot tulee?
Olen 19vuotias en käy töissä vaan opiskelen ja asun vielä kotona,miten suuret sakot voi olla. Ja lievittääkö mikään asia sitä aikaa kuinka kauan kortti olisi poissa?
Käräjäoikeus
3
176
Vastaukset
- 20
Kyse on törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Tuskin sakoilla selviät, eli ehdollista vankeutta tulee.
Jos on 18-vuotta täyttänyt ja epäillään rikoksesta, mistä voi seurata enintään kaksi vuotta vankeutta, niin asia voidaan käsitellä kirjallisella menettelyllä. Tällöin oikeuteen ei kutsuta, mikäli kirjalliseen menettelyyn suostuu ja myöntää syyllisyytensä.
Jos ajokortti on ns. lyhytaikainen, niin inssi ja kirjallinen uusiksi, ennen kuin saa uuden lyhytaikaisen kortin. Mikäli kortti on ns. pitkäaikainen, niin ajokieltoa mututuntumalla siinä 6-7 kuukautta. Ajokorttini oli kyllä lyhytaikainen. En oikeen tiedä mitä tässä tilanteessa pitäis tehä,jatkaa ajamista vai pysyä ihan kävely linjalla.. Sen verran vakava tämä asia kyllä on.
Kiitos tiedosta.- Lex...ion
Oikeudenkäyntiin menee aikaa, sillä Suomessa ei ole pikaoikeudenkäyntejä kuin ns. paremmille henkilöille.
Ensin asiassasi tehdään esitukinta eli poliisi kuulustelee sinut ja kerää esitutkintapöytäkirjaan aineistoa. Ilmeisesti tutkapöytäkirjakin.
Eli kävele. Tai mene bussilla. Jos palat kortitta ajosta, olet kierteessä ja et pääsee puikkoihin koskaan.
Tuosta rangaistuksesta, jos et ole töissä, paha sulle sakkoa silloin määrätä. Mutta vapausrangaistus kuten edellä selostettiin ansiokkaasti.
Ehdollinen ajokielto on todella harvianaista. Tuo ylinopeus on siksi rankka, että perästä kuuluu. Älä masennu tuosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455200Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1261670Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151579Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511530- 141255
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22108081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171047Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771008Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60847