Onko tää nyt sit MS? =((

Huolestuttaa :((

Ennen joulua istuin työpäivän jälkeen kotona tietsikalla, kun päässä "jysähti" - voimakas sähköisku tai jokin sen tapanen. Sen jälkeen sydän hakkasi kovaa ja kädet hikosivat kylmästä hiestä. Pussin hidastuttua ei tuntunut mitään ihmeellistä.

Olin kuitenkin viikkoja aikaisemmin kokenut, että huuleni puutuvat ja siitä muutama viikko taaksepäin silmäni olivat niin kipeät, että niiden liikuttelu teki kipeää.

Jysäyksen jälkeen seuraava työpäivä oli aivan onneton - olin kuin "sumussa" eikä kaikki liikkuminenkaan - ja varsinkaan paikallaan pysyminen - onnistunut. Oli kuin hermoissa olisi ollut jotain vikaa.

Joululoma meni aivan päin persettä. Monenlaista kremppaa ja juuri liikkeiden epävarmuutta ja huippaamista oli paljon. Vuoden alusta menin töihin uudestaan, mutta parin päivän jälkeen jäin saikulle. Oli niin huono olo ja huulien puutuminen ja muut puutumiset (päänahka puutuu ja otsa ohimot välillä).

Lääkärissä kävin, mutta MS-tautia ei kyllä epäilty. Sanottiin, että niskasta ennemminkin voi johtua tällaiset oireet. Verikokeisiin oon nyt menossa, se on ainoo, mitä tässä on asialle tehty.

Koko tämän ajan on ollut "pientä flunssaa" (aivastelua, nuhaisuutta, pientä lämpöä silloin tällöin). Mykoplasmaakin oon miettinyt, sekin kun pahimmillaan voi mennä hermostoon...

Jos joku on kokenut samanlaista, laittakaa viestiä. Huomenna yritän taas töihin takaisin, kun ei täällä kotonakaan viihdy, kun on paha olla.

5

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poppikome

      Jännitysniska, paniikkihäiriö?

    • Sitsit

      No oliko se sit MS?

    • En nyt uskoisi

      Kuulostaa ihan paniikkihäiriöltä :) Tai sosiaalisten tilanteiden pelolta.. Sairastan molempia JA MS-tautia. En kyllä tuosta listastasi huomannut mitään, mikä liittyisi MS:n..

    • 15

      Oletsä nutritionisti vaihteeksi taas parantunut ms-taudista? Kuinkas sen parsakaalin ja suolan kanssa taas olikaan? Mihis hävisit Parlamentista?

    • asiaa.

      Amalgaamitautia?
      Amalgaamitaudin oireet ovat usein lievästi neurologisia (tutkimuksissa ei havaita vikoja), ihottumat, pahanhajuinen hengitys, huono keskittymiskyky, satunnaiset päänsäryt, nukkumisvaikeudet ja väsymys erittäin tavallisia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      99
      7843
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5607
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      275
      4871
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4833
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      75
      3604
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      51
      2849
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      63
      2595
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2468
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2402
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2284
    Aihe