Ennen joulua istuin työpäivän jälkeen kotona tietsikalla, kun päässä "jysähti" - voimakas sähköisku tai jokin sen tapanen. Sen jälkeen sydän hakkasi kovaa ja kädet hikosivat kylmästä hiestä. Pussin hidastuttua ei tuntunut mitään ihmeellistä.
Olin kuitenkin viikkoja aikaisemmin kokenut, että huuleni puutuvat ja siitä muutama viikko taaksepäin silmäni olivat niin kipeät, että niiden liikuttelu teki kipeää.
Jysäyksen jälkeen seuraava työpäivä oli aivan onneton - olin kuin "sumussa" eikä kaikki liikkuminenkaan - ja varsinkaan paikallaan pysyminen - onnistunut. Oli kuin hermoissa olisi ollut jotain vikaa.
Joululoma meni aivan päin persettä. Monenlaista kremppaa ja juuri liikkeiden epävarmuutta ja huippaamista oli paljon. Vuoden alusta menin töihin uudestaan, mutta parin päivän jälkeen jäin saikulle. Oli niin huono olo ja huulien puutuminen ja muut puutumiset (päänahka puutuu ja otsa ohimot välillä).
Lääkärissä kävin, mutta MS-tautia ei kyllä epäilty. Sanottiin, että niskasta ennemminkin voi johtua tällaiset oireet. Verikokeisiin oon nyt menossa, se on ainoo, mitä tässä on asialle tehty.
Koko tämän ajan on ollut "pientä flunssaa" (aivastelua, nuhaisuutta, pientä lämpöä silloin tällöin). Mykoplasmaakin oon miettinyt, sekin kun pahimmillaan voi mennä hermostoon...
Jos joku on kokenut samanlaista, laittakaa viestiä. Huomenna yritän taas töihin takaisin, kun ei täällä kotonakaan viihdy, kun on paha olla.
Onko tää nyt sit MS? =((
5
1126
Vastaukset
- Poppikome
Jännitysniska, paniikkihäiriö?
- Sitsit
No oliko se sit MS?
- En nyt uskoisi
Kuulostaa ihan paniikkihäiriöltä :) Tai sosiaalisten tilanteiden pelolta.. Sairastan molempia JA MS-tautia. En kyllä tuosta listastasi huomannut mitään, mikä liittyisi MS:n..
- 15
Oletsä nutritionisti vaihteeksi taas parantunut ms-taudista? Kuinkas sen parsakaalin ja suolan kanssa taas olikaan? Mihis hävisit Parlamentista?
- asiaa.
Amalgaamitautia?
Amalgaamitaudin oireet ovat usein lievästi neurologisia (tutkimuksissa ei havaita vikoja), ihottumat, pahanhajuinen hengitys, huono keskittymiskyky, satunnaiset päänsäryt, nukkumisvaikeudet ja väsymys erittäin tavallisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2853558Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell231975Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441616- 841461
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.851167- 1431149
- 811054
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.95972Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.210821Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61757