Onko tää nyt sit MS? =((

Huolestuttaa :((

Ennen joulua istuin työpäivän jälkeen kotona tietsikalla, kun päässä "jysähti" - voimakas sähköisku tai jokin sen tapanen. Sen jälkeen sydän hakkasi kovaa ja kädet hikosivat kylmästä hiestä. Pussin hidastuttua ei tuntunut mitään ihmeellistä.

Olin kuitenkin viikkoja aikaisemmin kokenut, että huuleni puutuvat ja siitä muutama viikko taaksepäin silmäni olivat niin kipeät, että niiden liikuttelu teki kipeää.

Jysäyksen jälkeen seuraava työpäivä oli aivan onneton - olin kuin "sumussa" eikä kaikki liikkuminenkaan - ja varsinkaan paikallaan pysyminen - onnistunut. Oli kuin hermoissa olisi ollut jotain vikaa.

Joululoma meni aivan päin persettä. Monenlaista kremppaa ja juuri liikkeiden epävarmuutta ja huippaamista oli paljon. Vuoden alusta menin töihin uudestaan, mutta parin päivän jälkeen jäin saikulle. Oli niin huono olo ja huulien puutuminen ja muut puutumiset (päänahka puutuu ja otsa ohimot välillä).

Lääkärissä kävin, mutta MS-tautia ei kyllä epäilty. Sanottiin, että niskasta ennemminkin voi johtua tällaiset oireet. Verikokeisiin oon nyt menossa, se on ainoo, mitä tässä on asialle tehty.

Koko tämän ajan on ollut "pientä flunssaa" (aivastelua, nuhaisuutta, pientä lämpöä silloin tällöin). Mykoplasmaakin oon miettinyt, sekin kun pahimmillaan voi mennä hermostoon...

Jos joku on kokenut samanlaista, laittakaa viestiä. Huomenna yritän taas töihin takaisin, kun ei täällä kotonakaan viihdy, kun on paha olla.

5

1140

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poppikome

      Jännitysniska, paniikkihäiriö?

    • Sitsit

      No oliko se sit MS?

    • En nyt uskoisi

      Kuulostaa ihan paniikkihäiriöltä :) Tai sosiaalisten tilanteiden pelolta.. Sairastan molempia JA MS-tautia. En kyllä tuosta listastasi huomannut mitään, mikä liittyisi MS:n..

    • 15

      Oletsä nutritionisti vaihteeksi taas parantunut ms-taudista? Kuinkas sen parsakaalin ja suolan kanssa taas olikaan? Mihis hävisit Parlamentista?

    • asiaa.

      Amalgaamitautia?
      Amalgaamitaudin oireet ovat usein lievästi neurologisia (tutkimuksissa ei havaita vikoja), ihottumat, pahanhajuinen hengitys, huono keskittymiskyky, satunnaiset päänsäryt, nukkumisvaikeudet ja väsymys erittäin tavallisia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe