Ennen joulua istuin työpäivän jälkeen kotona tietsikalla, kun päässä "jysähti" - voimakas sähköisku tai jokin sen tapanen. Sen jälkeen sydän hakkasi kovaa ja kädet hikosivat kylmästä hiestä. Pussin hidastuttua ei tuntunut mitään ihmeellistä.
Olin kuitenkin viikkoja aikaisemmin kokenut, että huuleni puutuvat ja siitä muutama viikko taaksepäin silmäni olivat niin kipeät, että niiden liikuttelu teki kipeää.
Jysäyksen jälkeen seuraava työpäivä oli aivan onneton - olin kuin "sumussa" eikä kaikki liikkuminenkaan - ja varsinkaan paikallaan pysyminen - onnistunut. Oli kuin hermoissa olisi ollut jotain vikaa.
Joululoma meni aivan päin persettä. Monenlaista kremppaa ja juuri liikkeiden epävarmuutta ja huippaamista oli paljon. Vuoden alusta menin töihin uudestaan, mutta parin päivän jälkeen jäin saikulle. Oli niin huono olo ja huulien puutuminen ja muut puutumiset (päänahka puutuu ja otsa ohimot välillä).
Lääkärissä kävin, mutta MS-tautia ei kyllä epäilty. Sanottiin, että niskasta ennemminkin voi johtua tällaiset oireet. Verikokeisiin oon nyt menossa, se on ainoo, mitä tässä on asialle tehty.
Koko tämän ajan on ollut "pientä flunssaa" (aivastelua, nuhaisuutta, pientä lämpöä silloin tällöin). Mykoplasmaakin oon miettinyt, sekin kun pahimmillaan voi mennä hermostoon...
Jos joku on kokenut samanlaista, laittakaa viestiä. Huomenna yritän taas töihin takaisin, kun ei täällä kotonakaan viihdy, kun on paha olla.
Onko tää nyt sit MS? =((
5
1093
Vastaukset
- Poppikome
Jännitysniska, paniikkihäiriö?
- Sitsit
No oliko se sit MS?
- En nyt uskoisi
Kuulostaa ihan paniikkihäiriöltä :) Tai sosiaalisten tilanteiden pelolta.. Sairastan molempia JA MS-tautia. En kyllä tuosta listastasi huomannut mitään, mikä liittyisi MS:n..
- 15
Oletsä nutritionisti vaihteeksi taas parantunut ms-taudista? Kuinkas sen parsakaalin ja suolan kanssa taas olikaan? Mihis hävisit Parlamentista?
- asiaa.
Amalgaamitautia?
Amalgaamitaudin oireet ovat usein lievästi neurologisia (tutkimuksissa ei havaita vikoja), ihottumat, pahanhajuinen hengitys, huono keskittymiskyky, satunnaiset päänsäryt, nukkumisvaikeudet ja väsymys erittäin tavallisia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4412923Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys182454Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372225- 1221954
Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2491629Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081274Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1861240Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511213Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71205Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281198