Onko siilin kiduttamista ottaa siili luonnosta ja laittaa häkkiin tai pahvi laatikkoon elämään ja hoitaa samalla tavalla kun lemmikki siiliä? Sit ku huomataan että siili kuhisee ötököitä ni mennään vaan viemään se ulos ja lasketaan takas luontoon? Eiks se kuole ku se on jo tottunu ihmiseen ja ei osaa varoa niitä ekä enää pyydystää ruokaa?
Vastaukset 10
- Biux
Se on kiduttamista ja raaka heitteillejättö. Se on eläinsuojelurikos, josta annetaan rangaistus. Eurooppalainen metsäsiili on rauhoitettu eläin eikä sitä saa vangita tai vahingoittaa millään tavoin.
- :O
Olen samaa mieltä kuin Biux. Nimittäin eräs tuttuni toimi näin! Mielestäni edesvastuutonta ja todella typerää käytöstä eläintä kohtaa.!
- siilisti__
Yhdyn edellisiin!
minkä tahansa luonnon eläimen lemmikkinä pitäminen on rikos........
ja siitä seuraa rangaistus
yhtälailla jos alat ruokkia siilejä keväällä on niitä ruokittava koko kesä.........
samoin kuin jos ruokkii lintuja talvella täytyy niitä ruokkia koko talvi
älkää hyvät ihmiset ottako siilejä luonnosta kiinni...................ne kuuluu sinne...........
ettehän te edes tiedä mitä se siili parka syö................- 45645656
jos lintuja talvella ruokkii, niin niitä pitää kyllä ruokkia koko loppuelämänsä!
- lakimies00000000000+
Luonnon siili on rauhoitettu Suomessa . Suomen LAKI kieltää vangitsemisen, paitsi, jos eläintä oikeasti autetaan!! Eli siitä voi saada eläinsuojelurikossyytteen!
- siiiiiiiiiiiili
eläintä autetaan = siili on vahingoittunut, ja tällöin se pitää luovuttaa ammattiosaajille.
- siilisti1
Siilit on rauhotettuja. Joten luonnon siiliä ei todellakaan ottaa lemmikiksi!
- hullut!!
Lemmikkisiiliä ei saa laittaa häkkiin ja varsinkaan pahvilaatikkoon!
- Siilien hoitaja
Loukkaantuneen/sairaan ja alipainoisen (syksyllä) siilin saa ottaa hoitoon.
www.siilikiikarissa.fi-sivulla on joidenkin auttajien nimiä sekä ohjeita siilien hoitoon.
Minullakin oli monta siiliä hoidossa ja nyt 2 horrostaa kellarikerroksessa ja 2 laitan huomenna sinne. Hoito meni pitkäksi eli ulkoaitaukseen/vapauteen ei voinut enää laittaa.
Keväällä vapautan ne ja ruokin niitä myös. Teen yhteistyötä eläinlääkärini kanssa siilien hoidossa.
Siiliä ei saa siirtää eli siilit tulee vapauttaa alueelle, josta ne otettu tai jos se ei ole mahdollista niin sellaiselle alueelle, jossa ennestään on jo siiliä. Siiliä tulee ruokkia vapautuksen jälkeen. Parasta ruokaa kissan märkäruoka ja liotetut kissanmurot. Juomaksi vettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561254- 18867
- 68752
- 63735
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69708- 47704
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131635Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31595Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9580Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i11549Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45528Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �122506- 4502
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24483- 70448
- 36445
Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16441
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36417