Onkohan kuulioilla parempaa tietoa muutoskatsastuksesta pakettiautoksi 1 2 henkilöä?
En tunne lainsäädäntöä, mutta istumapaikat pitää olla yhdessä rivissä! Kysymys onkin, löytyyköhän kyseisestä korista tyyppihyväksyntaa lisäistuimelle eteen kuten vanhoissa taksimesuissa aikoinaan oli turvavyöllinen istuinpakka keskellä edessä.
Olisin kiitollinen lakiviidakkoihin saamastani tiedosta
En tunne lainsäädäntöä, mutta istumapaikat pitää olla yhdessä rivissä! Kysymys onkin, löytyyköhän kyseisestä korista tyyppihyväksyntaa lisäistuimelle eteen kuten vanhoissa taksimesuissa aikoinaan oli turvavyöllinen istuinpakka keskellä edessä.
Olisin kiitollinen lakiviidakkoihin saamastani tiedosta
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onhan mersu pakettiautomallia. Porrasperäistä henkilöautomallia ei saa katsastettua pakettiautoksi.
Mitta ohjauspyörästä oveen ratkaisee. Ohjaamossa katsotaan olevan kuljettajan lisäksi tilaa kahdelle matkustajalle, jos etäisyys ohjausakselin jatkeelta istuimen keskiviivaa pitkin oikeaan etuoveen tai seinään on vähintään 1100 mm. Turvavyön lisäys vielä tämän ikäiseen autoon onnistuu ilmeisen hyvin, uudempiin vaatii jo valmistajan tai testauslaitoksen hyväksynnän, joten se on lähes mahdottomuus hankkia järkihintaan.
Muutoskatsastus onnistuu kääntämällä takapenkit alas ja lukitsemalla ne pysyvästi esim. katkopulteilla ja teräslatoilla paikoilleen.
Kannattaa kysyä katsastustoimipisteestä muutosta etukäteen. Voisihan siihen yrittää sitten metsästää sellaisen kahdenistuttavaa penkkiä jostakin vaikkapa vanhasta pakettiautosta ja sovitella se paikoilleen.
Katsastusasemat ovat hyvin palvelualttiita neuvomaan rakenteluissa, kun raha se nykyään joka ratkaisee.
Nykyään tarvitsee penkit poistaa. Pelkkä alas laskeminen ja lukitseminen ei riitä, vaan istuimet tulee poistaa. MUtta Jos autossa on kaadettavat selkänojat jotka tekevät tasaisen pinnan niin riittää, että istuinpehmusteet poistettaan. (ei selkänojia) Ja sitten lukita paikoilleen, Edellä kijoittaneen ohjeiden mukaan.
Tästä on olemassa tiedote.
Ja tosiaankin porrasperästä ei pakettiautoa saa, eikä myöskään hatchbackistä. Ellei valmistaja ole erikseen merkinnyt autoa tyypiksi AF tai AC. Esim uusia Ford fiestoja on valmistaja erikseen tyypittänyt pakettiautoiksi, takaikkunoiden tilalla pellit.
Kantavuuden on oltava suurempi kuin matkustajien massa. Kantavuus - (75 kg x5 henkilöä) (esimerkki) Eli jos haluat kaksipaikkaisen, niin kantavuuden täytyy olla 1 kg suurempi kuin kahden henkilön massa. (75x2) 150kg.
Tällaista Mersua sai aikanaan "taksimallina". Siinä oli edessä paikat 1 2, rattivaihde ja kyynänoja, joka toimi myös keskipaikan selkänojana.
oisko ollu 123
Taitaa olla tämäkin paalausta odottava Mersun paska diisseli. Hae sossusta tukea kulkemiseesi ja tee romutuspoisto, tee ympäristöteko.
Olen samaa mieltä, paaliin koko saatanan romu! W124 oli hieno peli 80-luvulla ja vielä 90-luvun alussa, mutta ei enää 2000-luvulla. Ahtamaton esikammiodiesel, kuulamutteriohjaus, 4-vaihteinen automaattilaatikko, Beckerin kasettisoitin ja vieteripenkit ovat jo historiaa ja kuuluvat museoon. Eiköhän olisi jo aika kohdata tämä totuus?
Käyttömuseoidulla kulkeva tuntee aina ylemmyydentunnetta uuspaskojen joukossa liikkuessaan
Uuspaska ?
Hyvinkö on suuttimet kestänyt ja johtosarjat pysyneet ehjänä?