Onko kellään kokemuksia Willa-harmaavesipuhdistimesta? http://www.konva-center.com/index.php?page=willa_fi
Laite kuulostaa toimivalta ja miellyttävän selkeältä, mutta mikähän on todellisuus. Onko laite miten toimintavarma vuoden ympäri? Ja millaisia mahtavat puhditustulokset olla?
Laite kuulostaa toimivalta ja miellyttävän selkeältä, mutta mikähän on todellisuus. Onko laite miten toimintavarma vuoden ympäri? Ja millaisia mahtavat puhditustulokset olla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näyttäisi yhtä surkealta tekeleeltä kuin mikä tahansa markkinoilla oleva.
Firmalla ei ole mitään kokemusta jätevedenpuhdistamisesta, tosin sitä ei tarvitse ostatakseen valmistaa toimimattoman jätevesijärjestelmän.. eikä sitäkään kannata häpeillä, sillä edes kymmeniä vuosia alalla olleet toimijat eivät osaa tehdä toimivaa puhdistamoa.
Tuo pönttö jäätyy eka pakkasilla ja ei suodatinkangas säkin läpi suodatetulla vedellä maailmaa pelasteta.
Näyttää surkealta, niinkuin kaikki jätevesijärjestelmät... rakenna jonkinlainen imeytys (vaikka kivipesä) ja se sopii oikein hyvin.. täyttää vaatimukset, eikä aiheuta huoltotoimenpiteitä.
Kaikki jätevesijärjestelmät ovat tätä nykyään tarpeettomia, eikä niitä vaadita missään kunnassa laittamaan.
Tuo kyseinen laite on valmistettu vain ja ainoastaan edesmennyttä hajajätevesiasetusta varten, sen funktio on tuottaa rahaa yrityksen omistajille, puhdistaako se jätevettä ja mitä se siitä puhdistaa on täysin kuluttajan hyväuskoisuudesta kiinni. Miksi edes harkitset mitään muuta kun maahanimeytystä tai maasuodatinta? Kaikki ihmisestä lähtevä on orgaanista ainetta jonka ihmisen elimistö on tuottanut polttamalla luonnosta saatavaa orgaanista ainetta, luonnonkiertokulku hoitaa siis omansa...
Kiitos vastauksista! Lähinnä mietin maahanimeytyksessä sitä kun joissain ohjeissa puhutaan imeytyssoran vaihtamisen tarpeesta. Ennemmin valitsisin pienen homman (puruseoksen vaihtamisen) pari kertaa vuodessa kuin isomman soran vaihtamisurakan, vaikka se olisikin harvemmin.
Lisäksi haluaisin seurata puhdistustuloksia säännöllisillä mittauksilla. Voiko tätä tehdä miten järkevästi maahanimeyteyksessä?
Jos tiedät jonkun puolueettoman ja informatiivisen sivun harmaiden vesien maahanimeytyksestä, olisin kiinnostunut tietämään asiasta enemmän.
www.ymparisto.fi
Ja tuo pömpeli on ihan turhake...