Nyt kun kaikkien työssäkävien yms. autoa pakollisesti tarvitsevien verotusta koko ajan kiristetään, pitäisi ns. verotusvapaat autot poistaa. Esimerkkinä juuri ja juuri museoautoikään ehtineet, paljon kuluttuvat ja paljon päästöjä tuottavat kulkuneuvot. Syy? Niillä ajetaan kuin normiverotuksessa olevilla autoilla!
Ihan AIDOILLA museoautoilla on ikää ja arvoa sen verran, että niillä ajetaan muutamia kertoja vuoteen, mutta joillakin on tapana kiertää veroja ja ajella "museoautoilla" ympäri vuoden...
HERÄTYS VIHREÄT, nyt lakimuutosta kehiin! Trafihan uutisoi, että museorekisteröinnit lisääntyvät, eikä ihme, kun nykyisin autoihin laitetaan normikilvet, eikä niitä hyviä vanhoja mustia kilpiä!
Tämä on joillakin suoranaista veromkiertoa! Ajatelkaa, mitkä summat valtio keräisi, jos museoautoikää nostettaisiin reilusti! Ja joutaisi nostaa! Mikä museoauto se on, jolla ajetaan monta sataa päivää vuodessa! Se on normaali autoveroruksen piiriin kuuluva auto!
Veroehdotusmuutos
4
<50
Vastaukset
- PÄIVÄÄÄÄ!
Taidatte olla tosi vihreitä te vihreät. Tässä asiassa jos missä on lakimuutoksen paikka, vai onko se niin, että kaikki Vihreät ajaa museoautoilla?
- kenelle asia kuuluu
Kannattaa ottaa yhteyttä liikenneministeriin, vasemmiston Kyllöseen.
- Trafiikki
Niinpä sitten taidan tehdä. Kiitos.
- Ei, ei, ei!
Jos tuo ehdotus toteutuisi, silloinhan Haaviston Pekkakin joutuisi maksamaan volkkaristaan normiveron!
Ja mitä ylipäätään väärää siinä on, että ajaa ympäri vuoden museoautolla? Jokaisella autonomistajalla on tuo mahdollisuus. Jos suomalaiset lopettaisivat uusien autojen oston ja sen sijaan ajaisivat entisillä, säästyisi paljon energiaa ja luonnonvaroja. Niille, joilla ei vielä ole autoa, voidaan tuoda vanhoja autoja ulkomailta tai vaihtaa uusimmat suomalaisten autot päittäin kuubalaisten kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481