Kun ollaan harkitsemassa sinne muuttoa. Sielläpäin asuvat voisivat kommentoida :)
Onko pupuhuhta oikeasti niin huono alue?
Carita654
341443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
On. Jos lähelle haluat, niin muuta Rasinrinteelle. Ei mitään häiriötä. Hiljaista koko ajan.
Ei ole Pupuhuhdassa mitään vikaa, rauhallista. Ihmiset saattaa olla vähän varattomampia kuin jossain Lutakossa
asuvat, mutta se ei tee ihmisestä rikollista. Mamuja on myös, mutta ovat kokonaisuutena paljon vähemmän vittumai-
sia kuin kantasuomalaiset. Suomessa vaan kun huhu paikasta tai ihmisestä saadaan monen suuhun makealle maistumaan,
niin siitä tulee totuus.
Tais olla kovat huumeet käytössä jatkoilla?
RASIRINNE ON IHANAA ALUETTA:=)
ei se ole sen parempaa tai huonompaa aluetta, kuin mikään muukaan alue Jyväskylässä.
niin on.
Levotonta aluetta ollut aina.
Juuu ja pahenee koko ajan, työttömyyttä ja rahattomuutta, alkoholia ja huumeita, ei edes autot säily ehjänä parkkipaikoilla, minultakin rikottiin autosta ikkuna ja vietiin kaikki mikä irti lähti sisältä ja kaiken kukkaraks potkittu vielä oveen lommoja.
Ei edes uskalla kovin myöhällä yksi ylkona liikkua pupuhuhdassa, kaikenmaailman rikolliset ja hörhöt liikkuu silloin. Tiedä milloin puukottavat ja vievät rahat, kitumaan varmaan jättävät.
Ammuskelua, laukkuun sullomista, tuhopolttoja. Voiko maa pahempaa paikkaa enää päällänsä kantaa?? Pitäis koko bunny hill eristää muureilla, saisivat elää pienellä pläntillä niinkuin haluaa.
On valkoisten pako jälleen alkanut kiihtymään pupuhuhta, kangaslampi. Alueilla ei ole koskaan paljon muita asunutkaan kuin vuokralaisia asunnot halpoja.Valkoisten pako on valtakunnallinen ilmiö tutkitustikkin.
Slummi-alue alkaa kehittymään puparista, sinnehän vois kuskata helsingin romanipakolaiset, tosiaankin vahvaakin vahvempi teräsverkkoaita ympärille niin että ainoastaan yhdestä kulmasta pääsevät kulkemaan, se rajoittaisi ympäristöä kun eihän ne viitsisi kävellä sinne ns. takapihan puolelle.
Nyt kun sieltä alkaa ns normaalit ihmiset häippästä niin tilalle vaan näitä ongelmatapauksia, linnasta pupariin ja puparista linnaan, kaksi tuttua osoitetta olisi näillä sumeepäisillä ja poliisillekin olisi tuttuakin tutumpi ympäristö pian operoida kun jotain aina sattuu.
Poliiseille vois rakentaa puparin kerrostalojen läheisyyteen bunkkereita joista huudella kova-äänisellä ulostulokäskyjä ja joista vois suhauttaa muutaman kyynelkaasukranaatin ikkunoista sisälle.
Oma hautausmaakin siihen viereen pupariin, rankoista viikonloppujuhlista lyhyt matka hautaamaan hyvä juoppokaveria.
Pupuhuhdassa ei ole vielä kadulla kukaan tullut Suomeksi vittuilemaan. Kaikissa muissa Suomen
kaupungeissa missä oon asunut on jossain vaiheessa samassa kerrostalossa ollut suomalainen
känni- lääke- tai pilviveikkojen porukka mesomassa.Mamut ei ryyppää, meso ,eikä oo nistejä.
Vaikka vielä joutuu sietämään suomalaista virkamieskuntaa, on kaksikymmentävuotinen haaveeni
Toteutunut osittain: on vähän kuin asuisi ulkomailla puoliksi.
Muutenhan muuttaisin kokonaan Suomesta, mutta en voi sairauteni vuoksi: olen hullu.Eli tuskin
laskisivat edes maasta.
ihan hyvä paikka asua! Onhan siellä toki paljon vuokrataloja, maahanmuuttajia, työttömyttä jne.
Mutta myös paljon meitä työssäkäyviä kunnon suomalaisia ja työssä käyviä maahanmuuttajia. Sitä paitsi ei se työttömyys tee ihmisestä huonoa!!
Omalle lapsellemme on vaan rikkaus tutustua eri kansalaisuuksiin pienestä asti.
Olemme asuneet pupuhuhdassa nyt viisi vuotta. Kaikki ok!
Niin ja lisäisin vielä että alueella asuu myös korkeasti koulutettua porukkaa
Suvimäen lyseosta?
Rikkautta on kun lapsen lelut ja pyörät varastetaan vuosittain?
"Väiski Vemmelsääri"!!
Ei en asu puparissa, enkä tarkoittanut että sinne kaikki surkeat tapaukset suomesta kuljetettais vain jyväskylästä ja täydennystä sitten esim helsingin romanipakolaisista ettei vaan tyhjänä tarvitsisi auntojen olla.
Olisihan tuohon listaan vielä paljon ideoita mutta valitettavasti ei kaikkea voi toteuttaa. Pääasia että alkuun projekti pääsisi, aluettahan voisi sitten laajentaa niihin napureihin mitä puparin ympäristöissä on.
Hyvätuloiset häädettäisiin asunnoistaan muualle, kyllä he paikkansa löytäisivät, pääasia että nämä syrjäytyneet sun muuta saisivat asunnon.
Älä väiski vemmelsääri asiasta huolta kanna jätä se muiden, viisaampien tehtäväksi.
Pupuhuhta levoton nimim asunut. Pieksämäki levoton nimim asunut. Suonenjoki myös. Heh ja ei ole oma levoton olo syy,vaan asuinpaikat oikeasti.
Totta puhuen missä on kaupungin omistamia asuntoja vuokrattuna niille alueille on pakko sijoittaa työttömät, maahanmuuttajat ja pienipalkkaiset.
Koska asuvat tukien varassa ja tuet ovat laskettu minmi asumiskulujen mukaan.Kyllä ongelmia kaupungin vuokra asuntoalueilla varmasti aiheuttavat suomalaiset juopot narkit. Hesarissa oli aikanaan tuosta juttua suomalaiset muuttavat pois maahanmuuttaja alueilta syystä että alueilla on myös suomalaiset juopot .
Muutin Jyväskylään ja tänne pupuhuhtaan joitain kuukausia sitten, enkä ole puukosta saanut, heh heh. Tosissaan niin ei minusta täällä ole mitenkään vaarallista tai örvellystä. Lapsia ja äitejä enemmän näkee kun juoppoja. Enkä itseasiassa juoppoja ole nähnyt kun tuolla Huhtasuon keskuksen luona joskus. Yläkerran ihan supisuomalainen isäntä huutaa vaimolleen ja lapselleen viikottain, mutta muuten on rauhallista.
Joo, odota odota, väillä elpyvät ja odottavat sossun rahoja, sitten kun sossun rahat kilahtaa tilille niin armoton biletys alkaa. Kyllä sen päivän huomaa ja huomaa myös sen koska rahat on loppu.
Sisätiloissahan yleensä näin kylmän sään aikaan juopottelevat. heh heh..vai on ihan paratiisi mitä nyt naapurit viikottain tappelevat.
Käsitykset alueesta vaihtelevat suuresti riippuen siitä, millaisiin naapureihin on törmännyt. Tunnen jo vanhuuseläkkeellä olevan rouvan, jonka mielestä Pupuhuhta on kuin huopatossutehdas, hiljainen, mitään ei tapahdu. Ja tunnen toisen, jonka mielestä siellä asuu sekopäitä juoppoja, tupakanhaju vain leijuu huoneistosta toiseen. Alueen "villi" maine on 70-80-luvulta, jolloin sinne muutti kerralla paljon "uutta" väkeä kuten kaikkiin Suomen lähiöihin: kansa pakeni maalta, ja jonnekin lähtijät, eli nuoret, oli majoitettava. Siten tuhansia nuoria, juuri omilleen muuttaneita suomalaisia asettui samoihin paikkoihin asumaan uusiin lähiöihin. Sanomattakin on selvää, että ongelmia esiintyi ja kasaantui, mutta nämä villit päivät ovat yleensä luonnollisen kierron kautta ohi.
Tietenkin kaupungin vuokrataloihin voi sattua joko mitä mainioin ja solidaarisin naapurusto, tai sitten maailankaikkeuden keskuksia, häirikköjä, jotka on tosi pihalla kaikesta.
Muualla asuva. pupuhuhta on ihan kiva alue ja mukavaa väkeä.muutamia kertoja kyläillyt,
pupuhuhta ollut aikanaan hulluja täynnä... nyt ne kaikki talot tyhjillään kun ovat häädön saaneet, ja kukaan ei uskalla muuttaa sinne koska on jääny vittumainen maine
Pupuhuhta on tulevaisuuden kulttialue, aivan kuten Kallio Helsingissä, sinne haluavat nykyisin kaikki joilla on jotakin statusta. Pupuhuhta on kansainvälinen, poikkikulttuurinen, elämänmyönteinen ja kiireetön paikka ihmisille jotka tahtovat elää elämäänsä, jokainen omalla tavallaan tynnyriin sullomatta. Ymmärrän katkeruuden joka pursuaa tätä onnelaa kohtaan henkilöiltä jotka velkojensa ja ympäristön sekä lähipiirin paineessa tuntevat elämänsä kulkevan ohi vain toisten odotusten ja vaatimusten vuoksi, se on sääli.
Kuinka moni täällä kommentoijista on oikeasti siellä yli vuotta asunut?
Kerropa motivaatio vanhan viestin nostoon?
Ainahan näitä nousee ei siinä mitään mutta montako on nostajaa?
syy viestin nostoon: ainahan hyvää kannattaa mainostaa!
päivän sloukan: tule pupariin ja nauti kiireettömästä arjesta, se tuntuu kuin olisi aina viikonloppu
nosto!
Kai se saatanan lepakko on jo johonkin muuttanut, mitä näitä enää kaivellaan, perkeleen saviaivot.
ai puparista pois muuttanut?
Niin mäkin luulen ja toivon. elämässä täytyy mennä eteenpäin
Yli kymmenen vuotta Puparissa asuneena korkeasti koulutettuna ja töissä käyvänä voin suositella asuinpaikaksi vilpittömin mielin. Ei täällä asuvat kaikki ole narkkareita ja juoppoja valtion kustannuksella eläviä. Kansainvälinen on välillä meno Vemmelsäärellä mutta eipä tuo ole häirinnyt. Muslimiperhe asui vuosia naapurissa ja he ainakin oli rauhallisia kun eivät ryypänneet ja riehuneet niin kuin eräät tällä alueella asuvat aboriginaalit :)
ylioppilaskylä on vielä hurjempi!
Kyllä on edelleen paska paikka, nistejä ja venkuloita asuu siellä aivan saatanasti, ja ählämit ajelee autoilla miten sattuu siellä jnejnejne... t: 19v siellä asuneena tiedän mitä kirjottelen.