Juuh, eli ekaksikin sanon, et en nyt oo todellakaan ottamassa vielä hevosta/ponia. Ehkä vuoden tai parin päästä, katson, olenko vielä kiinnostunut jne. Haluisin hepan (ja sen mahd kaverin) laittaa omaan talliin, mitä ei edes ole. Olisi kyllä tosi hyvä mahdollisuus rakentaa, koska on paljon tilaaym. Toisaalta siinä olisi hirvittävä määrä vastuuta ja työtä! Lähellä on täysihoitotalli, jossa kk/340 € hinta. Onko se mielestänne kallis, kun siihen sisältyy karsinan siivous arkisin,ruokinta, harjaus&tarhaus, yks loimija lisäloimitus maksaa, ja kaikki perusjutut. Tallilla on kenttä ja tosiaan matkaa vain n. 900 m. Olen ajatellut suokkia, tai issikkaa, tai jotain lvtä. Hevosen tulisi olla maastovarma, hypätä n 80 ratana, ja heB. Saisikohan varusteineen n 5000€? Olen 13 w ja ratsastanut 5 vuotta ja minulla on hoitohevonen (trakherner) en osaa kirjottaa;) ja vuokraponeja kaksi ja yks vuokraheppa. Tasoltani nyt oon n heC ja Re 50 cm. Osaan tunnistaa sairauksia, koska loimitetaan, satulatjasuitsetjasuojatjapintelit ymsyms sujuu. Äitini osaa myös harjata, satuloida, ja voisi auttaa. Ja jos hevonen menisi sinne tallille, saisin tietty apua tarvittaessa. Nyt keskityn kuitenkin kouluun ja vuokrahevosiin ja katsotaan sitten muutaman vuoden päästä, miten käy. Opiskelun oon miettiny siihen asti et meen lukioon, joka on samassa rakennuksessa, kun nyt yläaste. Vastailkaa pliide! :)
Oma heppa? Vastailkaahan!
Shettislovee<3
3
<50
Vastaukset
- Hettah-
Odota tosiaan vielä pari vuotta mutta älä missään nimessä ota ensimmäiseksi hevoseksi lv:tä! Suokki tai pv mieluummin.
Ehdottomasti tuonne täyshoitotallille, oma talli maksaa muutaman kymmentä tuhatta euroa ja siellä saat apua tarvittaessa, eikä tarvitse koko aikaa hoitamassa ja ruokkimassa hevosta. Eikä ole kallis tuo 340e/kk, kun kerran täysihoitotallista puhutaan. Ja se kirjotetaan trakhener ;)- Shettislovee<3
Joo siis tarkotin pvtä :D hupss..
- Shettislovee<3
Shettislovee<3 kirjoitti:
Joo siis tarkotin pvtä :D hupss..
Pliide vastailkaa, haluun mahdollisimman montaa mielipidettä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858