Voisiko joku kertoa aloittelijalle että mitä käytännön eroa noissa on? Uudempiin koneisiin 64-bit ja vanhempiin 32-bit? Missä raja menee, vai onko siinä joku laitteistovaatimus?
Win 32- vai 64-bit?
14
490
Vastaukset
- Jep, pitää olla.
On, prossun pitää tukea 64 bittisyyttä.
64 bittinen tukee myös muistia yli 4gb. - vapunen
Jos sinulla on koneessa yli 3 GT muistia niin silloin 64 bit.
- takkari
Ei pidä paikkaansa! 32-bittisessä voi olla´esim. 4gt muistia, mutta 32-bittinen pystyy hyödyntämään vain 3gt.
- henriks ijas
pentium 4 ajaako 1.8ghz prosessori 64 bittisyyttä siis kysymnys asentuuko windows 7 64 bittinen siihen vaikka muistia on rajoitettui määrä.
- Jep, pitää olla.
Muistin määrälle on ihan sama, se 64 bittinen asentuu ja toimii kyllä ihan samalla määrällä kuin 32 bittinenkin mutta tukee suuria muistimääriä.
- Jep, pitää olla.
Jep, pitää olla. kirjoitti:
Muistin määrälle on ihan sama, se 64 bittinen asentuu ja toimii kyllä ihan samalla määrällä kuin 32 bittinenkin mutta tukee suuria muistimääriä.
Mutta sitä en tiedä tukkeeko sun Pentti 64 bittisyyttä.
- Toimisto
Onko 64-bit raskaampi ja jos, niin paljonko? Eli kannattaako laitta 64-bittistä jos ei välttämättä sitä tarvi?
Miten 32-bittisten ohjelmien ajo menee 64-bittisessä? Pitääkö erikseen säätää jotain vai toimiiko kuten ennekin? Esim. office 2003.Vähimmäislaitevaatimuksien erot
Vapaata levytilaa
- 16 Gt vapaata 32-bittinen
- 20 Gt vapaata 62-bittinen
- 1 GHz 64-bittinen
Keskusmuistiminimi (RAM)
- 1 Gt RAM-muistia 32-bittinen
- 2 Gt RAM-muistia 64-bittinen
- vapunen
32 bittiset ohjelmat toimivat hyvin 64-bittisessä käyttiksessä... Jopa 1999 vuoden peliu toimii...
- kysellen
Jos vanhalle koneelle mietit Windows 7:ää, niin kannattaa ajaa toi Windows 7 Upgrade Advisor. Pitäisi kertoa käsittääkseni millaista seiskaa nykyinen koneesi kykenee ajamaan ja kuinka hyvin.
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows/downloads/upgrade-advisor
Jos uutta konetta olet hankkimassa, niin eiköhän tohon 64-bittiseen kannata panostaa. :) - Riäkkylän kunti
Mulla 64-bittinen seiska toimi muuten ongelmitta, mutta vanhaan Epson skanneriin ei löydy 64-bittistä ajuria enkä sen vuoksi ala uutta skanneria ostamaan joten palasin 32-bittiseen. En huomannut käytettävyydessä tai nopeudessa eroja 64 ja 32 bittisen välillä, en kylläkään kellottanut.
- 64 bittinen kuluttaa
2 x määrän muistia, 4 GB 64-bit on sama kuin 2 GB 32-bit systeemissä
- ??????
Miksi näin?
- fdggdf
Ei pidä paikkaansa. Muistinkulutus kasvaa jonkunverran (64 bittiset osoittimet vs 32 jne), mutta ei lähellekään kaksinkertaistu. Jos sulla on 4GB tai enemmän muistia niin 64 bit on aina parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894