Sekoilua Valviran ympärillä
Pääkirjoitus - 01:05 - 23. marraskuuta 2011
Valelääkäreistä paisui maanantaina sotku, jonka antaa aihetta lukuisiin vakaviin pohdintoihin. Näistä yksi - eikä vähäisin - on se, onko peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson (sd.) tehtäviensä tasalla.
Aivan yhtä paikallaan on kysyä, onko ylijohtaja Marja-Liisa Partanen oikea henkilö johtamaan sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirastoa Valviraa.
Sekoilun aloitti peruspalveluministeri kertomalla Partasen jättävän Valviran johtamisen poliisitutkinnan ajaksi. Tässä yhteydessä ratkaisun peruste ei ollut sen paremmin Partasen sairaus kuin uupumus.
Guzenina-Richardson ohitti soolollaan täysin ministeriön kansliapäällikön Kari Välimäen, joka ei tyytynyt sivustakatsojan rooliin. Hän sanoi äänen itsestään selvän tosiasian: Partasen poistumiselle työpaikaltaan ei ole laillisia perusteita.
Vasta jälkikäteen lain noudattaminen juolahti ministerin mieleen. Guzenina-Richardson kertoi tukeneensa Partasta sydämellään.
Ministerin linjaus voi olla sydämellinen, lain noudattaminen on kuitenkin ykkösasia. Erityisen tärkeää tämä on pitää mielessä politiikan ja hallinnon huipulla.
Ministeri Guzenina-Richardsonin toiminta antaa hyvin oudon kuvan suomalaisesta johtamisesta. Johtajiksi tulee valita - myös Valviraan - henkilöitä, jotka kestävät painetta.
Mitä inhimillistä ja sydämellistä lopulta on siinä, että ylijohtaja jättää johtamisen sikseen silloin, kun vastassa on kylmää tuulta? Johtajuushan testataan juuri tiukassa paikassa!
Ei kerta kaikkiaan voi olla niin, että Partanen palaa työpaikalleen sitten, kun valelääkäreistä kehittynyt myrsky on laantunut.
Kun kansliapäällikkö Välimäki tyrmäsi ministerin ja ylijohtajan sopimuksen, siirtyi Partanen syrjään lääkärintodistuksella - toivottavasti ei valelääkärin. Hän on työkyvytön ainakin kuun loppuun.
Kansalaiset eivät ole aiheetta ihmetelleet, miksi herrat sairastuvat kovin usein silloin, kun pitäisi kääriä hihat ja ryhtyä tekemään raakaa työtä.
Valviran Partasen tapaus, jossa peruspalveluministeri on osapuoli, tuskin saa suomalaisilta ymmärrystä. Sairauslomaa sivuavien pelisääntöjen pitäisi koskea kaikkia - ja vieläpä erityisesti vastuullisessa asemassa olevia.
Tunnelma sosiaali- ja terveysministeriössä ei voi olla paras mahdollinen. Aika harvoin päädytään tilanteeseen, missä kansliapäällikkö näyttää kaapin paikan ministerille!
Guzenina-Richardson ei voi kuin tunnustaa kylmät tosiasiat. Hän sotki langat, joiden selvittäminen jäi pakon sanelemana kansliapäällikön tehtäväksi.
Ministerin olisi syytä muistaa, että kansliapäällikkö on virkamiehenä hänen lähin työtoverinsa.
Valelääkärijutussa ei ole oikotietä onneen. Valviran valvonta on pahan kerran pettänyt, tästä ei ole epäilystäkään, ja nyt on aika korjata virheet.
Koko Valviraan kohdistuu toki ankaria paineita, jotka viraston työntekijöineen on vain kestettävä.
http://www.hameensanomat.fi/?article=173504
GUZENINAN..sekoilut Valviran ympärillä!!
6
68
Vastaukset
- Vaelyo
Peruskoulupohjalla ministeri ei pitkälle pötki.
- !!!
Guzenina on valehdellut koko syksyn ajan kun hän väittää että vanhuspalvelulain ja omaishoidon verovapaus tulee voimaan vuonna 2013....itse asiassa.. hallitusohjelmassa ei puhuta mitään kummankaan lain voimaantulosta vuonna 2013....
..siis...miten voi joku valehdella noin typerästi..kun jokainen voi lukea mitä hallitusohjelmassa lukee ja mitä ei lue!!
- ....
Missä se vanhuspalvelulain voimaan tulo on sanotttu hallitusohjelmassa? Kertokaapa demarit se !!
- !!!!
Ei se lue missään!!
- ..
...
- STM täynnä idootteja
STM:n tyypit eivät ole tehneet käytännön työtä vuosikymmeniin.
Kannattaa kysyä oikeasti töitä tekeviltä miten uudizstukset pitää tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708