Sevettijärveltä vätsärin suuntaan?

thhhhhh

Huomenta. Nyt on kesäksi poltetta tuonne suuntaan. Kaipailisin kokeneemmilta reitti vinkkejä kyseiselle alueelle. Viime kesänä käytiin reitti sollomusjokea(lue kivihelvettiä)-sollomuslompolon ja -järven yli kantapää järvelle. kalaa tuli muutama harjus,ahvenia ja jänkäkoiria paljon. Ajattelin nyt reittiä semekurtan poroerotuspaikkaa ennen oleva kelkkauraa myöten kantaa kamat ja inkkarikanootti lähimmälle lompololle(minkälainen maasto tässä? kumminkin reilu kilometri tulee lähimmälle lompololle) siitä sollomusjärvi-kurttejärvi-pätsikotajärvi-pahtareikä ; järvi-tuulijärvi-pikku-tuulijärvi ja siitä joko kantapää järven kautta takaisin tai jos viikossa kerkeää niin suolisjärven kautta pois.. Mitä "kala" paikkoja suosittelisit? vaihtoehtoreittejä? käsittääkseni tuolta kohtuu vaivalla helpoin lähteä? Suprustakin pääsisi ilmeisesti mutta kantohommia enempi. Tarkoitus on lähteä heinäkuussa ja rauhallisesti kalastaen ja nauttien hiljaisuudesta viikon ajan. (Onko tietoa muuten valmiista kivikiukaista siellä päin? Olin parhaissa löylyissä ikinä tuolla reissulla pressu saunassa mikä viriteltiin löytämämme kiukaan päälle) Olisin mahottoman kiitollinen kokemuksista tuolla seudulla.

4

434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tää on tätä

      Suosittelisin reissun sijaan menemään vaikka kesäkurssille opettelemaan oikeinkirjoitusta. Saisit viestisikin paremmin perille, kun niitä sitten viitsittäisiin lukea (ja ymmärtää).

    • näinpä niin

      no vähän kyllä komppaa edellistä. kurssin jälkeen suuntaa sinne vaan, kilometri kanootin kantoa menee heittäömällä. Katso vähän kartaa ja tee sen perusteella reittisuunnitelmasi, mitäs turhaa kyselet, samaa rakkaa siellä on kaikkialla.

    • lkjnjo

      Mistä näitä "tää on tätä" oikeinkirjoituspoliiseja sikää. Älä ketjun aloittaja välitä tällaisista idiooteista.

      • tää on tätä

        Idiootti on se, joka ei ole opiskellut tai ei vaivaudu kirjoittamaan suomea. Kunnolla kirjoittamalla saisi asiansakin paremmin perille ja siten enemmän kaipaamiaan vinkkejä.
        -voi aikoja voi tapoja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1840
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1763
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1754
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1437
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1382
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1008
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      960
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      907
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      901
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      861
    Aihe