Aloitin nyt uuden aiheen, en tiedä onko tästä keskusteltu täällä aikaisemmin, mutta päätin kysäistä.
Minulla on laskettuaika muutaman viikon kuluttua, ja oksentelen vieläkin päivittäin. Marraskuussa oli ihan sama, olin oksennellut pari viikkoa, kävin lääkärissä ja laittoivat pariksi päiväksi tiputukseen. Oksentelu loppui siihen, mutta nyt tämä taas on alkanut. Epäilivät silloin marraskuussa, että oli jotain mahatautia, kun olin muutenkin flunssassa kuukauden verran.
Onko tämä kuinka vaarallista ? Itseäni kyllä huolestuttaa aika paljon, mutta minulle sanottiin että vauva kyllä ottaa oman ravintonsa.
Minä kun syön, menee korkeintaan tunti, niin oksennan. Eilinen ja tämä päivä on ollut vielä pahempia kuin aikaisemmat, aika paljon nestettäkin on nyt eilisen ja tämän päivän aikana tullut ylös. Aikaisemmin siis vain ruuat tullut ylös.
Neuvolassa puhuin kyllä tästä viime viikolla, kun minun painoni oli laskenut kolmella kilolla, niin neuvola täti sanoi, että jos johtuisi vaikka rautalääkkeistä tai virtsatien estolääkityksestä. Käski sitten että jätän molemmat pois vähäksi aikaan, mutta en ole huomannut mitään eroa tässä pahoinvoinnissani.
Antakaa jotain vinkkiä !
HIRVEÄ PAHOINVOINTI !
3
138
Vastaukset
- 14+4
Oletko siis oksennellut tasaiseen tahtiin ihan raskauden alusta asti? vai oliko marraskuussa joku pätkä ja nyt uudelleen oksentelua?
Joillain raskauspahoinvointi voi kestää läpi raskauden.
Eikö lääkäri osannut määrätä mitään pahoinvointilääkettä? - APUA !
Oksentelin alussa sitten se loppui ja sitten ihan lokakuun lopussa aloin taas oksetelemaan aika paljon ja sitä kesti vähän yli 2 viikkoa, kunnes jouduin tiputukseen pariksi päiväksi. Se sitten helpotti ja nyt joulun aikaan taas alkanut oksentelu.
Tämä on vain ihan hirveän ärsyttävää, ja sillai ns pelottaa että joudun taas tiputukseen. Tai siis mielellää mie tän olon haluun pois, mut se pelottaa et joudun loppu raskauden ajaksi sairaalaan. Kyllä mie pariks päiväks ihan mielellää menisin jos tää sit taas helpottais, ja sit ei menis enää kauaa ku vauva syntyis nii helpottais kokonaa..
Välil vaa tuntuu, että pahoinvointi vain pahenee. :s - 14+4
Olo on varmasti aika kurja kun etoo ja öllöttää. Jotkut on saaneet reseptille sellaisia Primperan tabletteja, joilla saattaa helpottaa oksentelu. Mutta lääkäri arvioi käykö ne sun tilanteeseen.
Tiputus kyllä kohentaa olon kun saa nestetasapainon kuntoon.
Ja niinkun sanoit, niin aika mahtavan palkinnon varmasti saat jahka jonku viikon vielä oloa kestät. Vauva varmasti ottaa tarvitsemansa siitäkin vähästä mitä sisälläsi pysyy.
Tunsin kerran erään, jolla oli kova oksentelu ja pahoinvointi ihan läpi raskauden, hää joutu kulkee kotonakin ämpäri kaulassa. Neuvolassa kävi silleen, että piti pussia leuan alla varalta, yökki siis ihan koko ajan. Veteli pikku imaisuja pillimehusta jatkuvasti kun isoa määrää kerraalla ei voinut suuhun laittaa. JA tiputuksen vakiasiakas oli hänkin.
Kotikonstit varmasti olet jo keksinyt kokeilla ja näitä lääkkeiden jättöjäkin, eikä helpotusta ole tullut.
Kokeile sieki silleen, että mutustat leipää niin pikkumuruina suuhun ja nestettä kans, että varsinaisia ruoka-aikoaj ei ois, vaan syömätahti vaan maailman hitain.. Jos se siis on mahdollista toteuttaa kotioloissa esim.
Tsemppiä loppusuoralle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760