Lapsettomuushoito masentaa

Kovat hormoonit

juuri tänään oli uutinen että lapsettomuushoidot masentaa ja ovat henkisesti raskaita etc.
Mutta eipäs kerrottu mikä vaikutus noilla hormoneilla on siihen psyykkeeseen josta sitä masennustakin syntyy. Jokainen tietää että hormonihoito aiheuttaa vaihdevuosien tyyppisiä oireita kuten sitä mielialan vaihtelua,äreyttä ja masennusta.
Eli osa syy mielialoihin on tietenkin se jo olemassa oleva henkinen puoli mutta lisää pökkyä pesään tulee niistä varsinaisista hormoneista.
Itse olin ainakin aivan sekaisin kun hormonitoiminta ensin lopetettiin, tuli vaihdevuosivaivojen tyyppisiä oireita.
Me emme sitä lasta saaneet hoidoilla vaan tuli kaksi keskenmenoa ja lopulta
turvauduimme vaihtoehtohoitoon. Meitä onnisti siinä ja nyt on kaksi lasta.
Mulla meni hormonihoitokuurien aikana vatsan toimintakin sekaisin,vilutti ja hikoilutti,itketti ja mielialat vaihteli. Rankkaahan se oli.

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei!
      Vaikka et suoraan osoittanut kysymysta, niin kommentoin vähän. On totta, että lapsettomuushoidot ovat monille rankkoja ja varsinkin jos negatiiviset raskaustestit seuraavat toisiaan.
      Onneksi kuitenkin lapsettomuushoitojen saralla on tapahtunut viime vuosina huomattavia parannuksia, kun enää harvoin käytetään mainitsemiasi lääkkeitä, joissa oma hormonitoiminta jouduttaisiin lopettamaan. Sen sijaan seurataan omaa luonnollista kuukautiskiertoa ja tuetaan sitä, hormonilääkkeillä kylläkin, mutta pienin annoksin. Useimmilla esim. IVF-hoidon kesto on vain kaksi viikkoa.

      Kaikkea hyvää perheellesi toivottaen,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • ... ja vielä yksi lisäys sinulle

      Haluatko kertoa minkälaista vaihtoehtohoitoa käytitte?

      Terveisin,

      Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat

    • epätoivoinen..jo....

      Täällä olisi myös erittäin kiinnostunut kuulemaan mitä vaihtoehtohoitoja käytitte?
      Olen itse kiinnostunut kokeilemaan...

    • SQ

      Kiitos kannantotostasi! Hienoa huomata, että monet mun oireet on johtuneet noista hormonihoidoista. Rahat on mennyt, lasta ei ole tullut ja olo on melkoisen kurja. Klinikalla ei juurikaan ole haittavaikutuksista puhuttu. Sanottu vaan, että voihan johtua niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22582
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9869
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      54
      7748
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      102
      6529
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6237
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5851
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5340
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5243
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      124
      4890
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4584
    Aihe