Eka reissu egyptiin juuri tulossa ja kysyisin että kumpi antaa ekakertalaiselle "vau" tunnelman? kairon pyramidit vai luxorin temppelit? molempiin ei keretä.
Luxoriin pääsee bussilla 4-5h mutta kairoon en kyllä bussilla menisi. Mistä voi ostaa edullisesti kairon matkan lentäen päiväksi sisältäen kuljetuksen kentältä kohteisiin ja takaisin, omatoimisesti seikkailuun ei ole hinkua.
Luxoriin pääsee bussilla 4-5h mutta kairoon en kyllä bussilla menisi. Mistä voi ostaa edullisesti kairon matkan lentäen päiväksi sisältäen kuljetuksen kentältä kohteisiin ja takaisin, omatoimisesti seikkailuun ei ole hinkua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kairon pyramidit. tällä hetkellä en levottomuuksien vuoksi menisi kumpaankaan (varsinkaan kairoon), vaan pysyttelisin hotellin rannalla ja shoppailisin hurghadassa. googlettamalla löytyy muistaakseni ainakin air-egypt 'in lennot. hurghadassa voi kysyä apuja hotellin respasta, lennot voi olla edullisia ostaa paikan päältä. muutaman viikon päästä mennään neljättä kertaa hurghadaan, jeee :)
Kairossa mielenosoitukset ovat pysyneet Tahriirin aukiolla, josta pyramidit ovat kaukana. Egyptiläiseen museoon en menisi, sillä se on näköetäisyydellä tapahtumapaikalta.
Olin 30.12. - 11.1.2012 Cairossa. EN NÄHNYT YHTÄÄN MIELENOSOITUSTA enkä mitään hässäkkää, vaikka liikuin eri puolilla kaupunkia.
En tosin käynyt Tahrir-aukiolla tällä kertaa, vaikka asuin kävelymatkan päässä.
Itse käppäilin Tahririn aukiolla muutama viikko sitten. Paikalliset valokuvasivat ja haastattelivat minua youtubeen, kun marssin aukiolla Egyptin lippu kädessä. Televisiokuvat antavat ihan väärän kuvan maan tilanteesta. Suurin osa egyptiläisistä ei jaksa enää välittää mielenosoituksista. Nyt ollaan äänestetty ensimmäistä kertaa vaaleissa. Nämä vaalikeskustelut keräävät ihmiset massoittain telkkarin ääreen, eivät enää Tahrirille.