Voiko olla ihminen, jos pelkää niitä aivan käsittämättömästi. Ihmiseen koskettaminen on jotain epämiellyttävää.Ihmisten seuraa en jaksa kauan mielummin olen yksin tai tuntuu, että asiat on tässä suhteessa menneet huonompaan suuntaan. :(
läheisyys & rakkaus
6+9
6239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ihan selvästi joitakin traumoja sisälläsi, joista pitäisi päästä ensin pois. Ihminen voi silti olla, vaikka pelkääkin läheisyyttä, koskettelua ja rakkautta.
Mutta jotakin on vialla.
Ikävä nähdä ap. tämä tilanne. Masentunut ihminen käpertyy itseensä. Niin se on. Jos ei tee mieli koskettaa, se tietää ettei saa hellyyttä ja lämpöä itsekään. Silloin vain kerää ympärilleen kuoria, viiltoja sängyn laitaan, blondeja, mimmeja, bruneteita jne. Esineitä, ei ihmisiä. Surullista. Jos ei anna ei voi saada. Siis lämpöä, todellista tunnetta. Tunteiden näytteleminen on raskasta, siihen ei pidä ryhtyä. Parempi kun hoitaa itsensä kuntoon ja hakee siihen apua. Antaa sen toisen joka lämpöä kaipaa mennä eteenpäin ja etsiä sitä tahollaan. Sitä on välittäminen. If You love someone set them free.
´Tervemenoa.
en ole ap
Jos puhuisit peloistasi henkilökohtaisesti, olisin valmis kohtaamaan ne kanssasi. Voisimme edetä ihan sinun ehdoillasi tai vain puhua ystävinä, jos et muuhun pysty. Olen sen verran elämässäni kokenut, että siihen pystyn.
Jäät kokonaan yksin, jos et murra muuriasi. Aika ei luultavsti auta, se kasvattaa kerroksia. Yhdessä ehkä saisimme muurin pysymään paikallaan, ainakaan se ei nousisi korkeammalle. Ehkä kun alkaisit luottamaan, haluaisit joskus kuortakin raottaa. se on kuitenkin oma valintasi.
Parane pian. Teet sen parhaiten luopumalla niistä ihmissuhteista jotka tuntuvat raskaalle ja vievät energiaasi sen sijaan että lisäisi sitä. Niin mä sen tein ja helpotti. Tsemppiä.