ja Savonlinnahan ei tarvitse ohitustietä, näinkö se oli ???? :-D
11
219
Vastaukset
- ohitustie KYLLÄ !!!
ja ei siis tarvita ohitustietä, kun liikenne sujuu niin sutjakkaasti ?? ;-D
Mitä nyt ihan pikkuriikkisen, rekat poikkiteloin Viiskulmassa ja samoin, pientä ongelmaa Tulliportinkadulla ....
http://www.ita-savo.fi/Uutiset/12044669.html- Varma pito
"Ohitustien" rakennuskustannusten hinnalla hiekoitettaisiin Viiskulmaa ja Olavinkatua maailman tappiin. Osoittaa yleensäkin ajattelukyvyn puutetta investoida tähtitieteellisiä summia rakenteisiin satunnaisten ääritilanteiden perusteella.
Sivistysvaltioissa autoilijat sopeutuvat vanhojen ahtaiden kaupunkien liikennerytmiin, koska he arvostavat kulttuurihistoriallisia jatkumoita ja kerroksellisuutta. Keskiverto suomalainen on nousukas sellutehtaan tai navetan varjosta, eikä tajua sellaisesta hölkäsen pöläystä. Savonlinnan upean rakennushistorian jo kauan sitten raiskanneet virkamiehet ja poliitikot olisikin pitänyt toimittaa pakkohoitoon syyntakeettomina. Nykyiset joutaisi tuomita rikoksista arvokasta maailmanperintöä ja tulevia sukupolvia kohtaan. - §
Varma pito kirjoitti:
"Ohitustien" rakennuskustannusten hinnalla hiekoitettaisiin Viiskulmaa ja Olavinkatua maailman tappiin. Osoittaa yleensäkin ajattelukyvyn puutetta investoida tähtitieteellisiä summia rakenteisiin satunnaisten ääritilanteiden perusteella.
Sivistysvaltioissa autoilijat sopeutuvat vanhojen ahtaiden kaupunkien liikennerytmiin, koska he arvostavat kulttuurihistoriallisia jatkumoita ja kerroksellisuutta. Keskiverto suomalainen on nousukas sellutehtaan tai navetan varjosta, eikä tajua sellaisesta hölkäsen pöläystä. Savonlinnan upean rakennushistorian jo kauan sitten raiskanneet virkamiehet ja poliitikot olisikin pitänyt toimittaa pakkohoitoon syyntakeettomina. Nykyiset joutaisi tuomita rikoksista arvokasta maailmanperintöä ja tulevia sukupolvia kohtaan."Savonlinnan upean rakennushistorian jo kauan sitten raiskanneet virkamiehet ja poliitikot olisikin pitänyt toimittaa pakkohoitoon syyntakeettomina."
Käsittääkseni juuri tästä syystä pitkäaikainen Savonlinnan kaupunginarkkitehti Pentti Karvo palkittiin merkittävistä ansioistaan eläkkeelle pari vuotta sitten jäädessään. Hyvin keskeinen henkilö mielestäni kaupungin "uudistamisessa".
Jälkikäteenkin kiitokset voinee lähettää....
http://www.cylex.fi/yritys/arkkitehtitoimisto-pentti-karvo-oy-11414707.html - noi voi sun ....
Varma pito kirjoitti:
"Ohitustien" rakennuskustannusten hinnalla hiekoitettaisiin Viiskulmaa ja Olavinkatua maailman tappiin. Osoittaa yleensäkin ajattelukyvyn puutetta investoida tähtitieteellisiä summia rakenteisiin satunnaisten ääritilanteiden perusteella.
Sivistysvaltioissa autoilijat sopeutuvat vanhojen ahtaiden kaupunkien liikennerytmiin, koska he arvostavat kulttuurihistoriallisia jatkumoita ja kerroksellisuutta. Keskiverto suomalainen on nousukas sellutehtaan tai navetan varjosta, eikä tajua sellaisesta hölkäsen pöläystä. Savonlinnan upean rakennushistorian jo kauan sitten raiskanneet virkamiehet ja poliitikot olisikin pitänyt toimittaa pakkohoitoon syyntakeettomina. Nykyiset joutaisi tuomita rikoksista arvokasta maailmanperintöä ja tulevia sukupolvia kohtaan.nimimerkki "varma pito": "..."Ohitustien" rakennuskustannusten hinnalla hiekoitettaisiin Viiskulmaa ja Olavinkatua maailman tappiin.."
Just joo, ja tukahdutteisiin kadun varren ihmiset hiekkapölyyn, vielä enemänkuin nyt on tilanne. Tullaan sinun nurkille, kippaamaan kaikki tuo hiekka. Saat leikkiä isossa hiekkalaatikossa... :-D
- Kyllä,
ja mitä nopeammin Savonlinnasta pääsee ohi niin sitä parempi!
Harva taitaa keksiä koko kylästä mitään hyvää sanottavaa, ja oopperajuhlatkin on valtion kustantamaa sirkushuvia niille jotka näyttelevät jotain olevansa vaikka eivät tunne ensimmästäkään nuottia ja luetun/kuunnellun ymmärtäminen on niin ja näin.
Tai jaa..hetkinen perun osittain kirjoittamani!
Olin toipumassa Kuopiossa tehdystä sydämen ohitusleikkausista -6kpl- Savonlinnan sairaalassa vuonna 2005..muistaakseni. Pääsin onnekseni toipumaan yhdenhengen huoneeseen joka sopivasti vapautui kun olin viettänyt vuorokauden käytävällä sängyssä tilanpuutteesta johtuen.
Sairaanhoitajat piti minusta todella hyvää huolta, ja olivat erinomaisen ihastuttavia nuoria naisia! Kiitos vieläkin saamastani kohtelusta!
Näin ollen muistelen heitä erityisellä lämmöllä! - ohitustie KYLLÄ !!!
oliko tuo Koululahden rantapusikot ennen tätä tietyömaata, mikään silmänilo ?? Ympäristövaikutukset ? Saattaa Casinon terassille kuulua autoliikenteen ääntä hiukkasen enemmän ? Veden virtaama: paljonkohan on vettä virrannut/vaihtunut tuon kanava kautta, joka kulkee vesilaitoksen tontin vierestä...
Toki, näitä henkilöitä, jotka nyt saavat tien talonsa viereen, saattaa harmittaa...
Kertokaa yksikin muu kaupunki Suomessa, jossa kaikki liikenne on kulkenut/kulkee keskustan kautta ?- 24
"Kertokaa yksikin muu kaupunki Suomessa, jossa kaikki liikenne on kulkenut/kulkee keskustan kautta ?"
Kaikkien Suomen kaupunkien liikenne on kulkenut alunperin keskustan kautta. - no voi sun...
24 kirjoitti:
"Kertokaa yksikin muu kaupunki Suomessa, jossa kaikki liikenne on kulkenut/kulkee keskustan kautta ?"
Kaikkien Suomen kaupunkien liikenne on kulkenut alunperin keskustan kautta... niin tosiaa lienee, että liikenne kulkenut aikoinaan keskustan kautta, mutta lienee Savonlinna yksi viimeisimpiä Suomen kaupunkeja, joissa ollut näin. Onneksi kohta tilanteeseen tulee muutos.
- 21
no voi sun... kirjoitti:
.. niin tosiaa lienee, että liikenne kulkenut aikoinaan keskustan kautta, mutta lienee Savonlinna yksi viimeisimpiä Suomen kaupunkeja, joissa ollut näin. Onneksi kohta tilanteeseen tulee muutos.
Keskustan kautta se kulkee muutoksen jälkeenkin.
- no voi sun...
21 kirjoitti:
Keskustan kautta se kulkee muutoksen jälkeenkin.
nimimerkki "21":lle. Taitat asua tuon uuden, uljaan tien varrella. :-D
Saat päivääsi sisältöä, kun seuraat ikkunasi alla menevää liikennettä ... LOL !!
- Stadin man kundi
Savonlinnalla on jo kaksi ohitustietä
Viitostie ja kuutostie. Minulle ne riittävät aivan hyvin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964794Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143932Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113830Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1162239Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801356- 1321278
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1651264En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5241118- 531105