Puhelinkäyttäytyminen

näpynäpy

MItenkähän tähän teidän mielestä tulisi suhtautua:

Avokkini puhelinkäyttäytyminen on hieman erikoista.Hänen exänsä laittelee n.10 kpl viestejä päivässä, johon hän myös vastailee. Viestien sisällöstä hän kyllä kertoo ja näyttää niitä. Sisällöltään ne ovat harmittomia...sanoin hänelle, että mielestäni viestejä tulee kyllä turhan paljon.
Avokkini ratkaisi asian pitämällä puhelinta äänettömällä seurassani, johon sanoin, että kylläpä minä huomaan milloin sulle viestiä paukkuu ja niihin vastailet, että pidä vain äänet päällä...
Muutosta asiaan ei ole tullut vaikka olen asian tuonut esille,että tämä ei ole normaalia ja häiritsee minua.

5

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhelinterrori

      Minulla oli raportointivelvollisuus jokaisesta saapuneesta puhelusta kummisedalle, tadille ja isovanhemmille, jotka usein myos kuuntelivat puheluni. He monesti myos kontrolloivat, milloin kertovat jonkun soittaneen ja myos vastasivat itse puhelimeen, nain seka ollessani kotona etta ollessani muualla. Joskus eivat antaneet puhelinta minulle. Olin aikuinen ja asuin yksin, he vain tulivat sinne vastaamaan puhelimeen ja tarkastamaan postin. Joskus heittivat papereita roskikseen.

    • näinkinpäin

      Aikuistu ja annan miehesi tehdä mitä parhaaksi näkee. Vai haluatko häneltä ohjeet kenen viesteihin ja miten monesti sinä saat vastata ?
      Ajat tilanteesi päin pers...tuolla omistushalullasi.EI toisen ihmisen ajatuksia ja tekoja pidä lähteä ohjailemaan vain siksi,että se nyt sattuu sinua häiritsemään.

      Minun mieheni saa tehdä niin kuin parhaaksi katsoo ja tiedätkö; hän pysyy rinnallani.Ihan pakottamatta ja ohjailematta.

    • joku vaan

      Oikeastaan kysymys on varmaankin siitä, että miksi tuo asia häiritsee sinua. Olet laittanut aloituksesi mustasukkaisuuspalstalle. Onko kyse siitä, että ajattelet miehellä olevan jotakin suurempia tunteita tai seksisuhde exänsä kanssa? Ilmeisesti et kuitenkaan, jos viestien sisältö ei sinänsä sinua häiritse.
      Ajatteletko, että ei ole sopivaa, että entiset puolisot ovat tekemisissä toistensa kanssa noin usein päivän aikana? Jos, niin oletko ajatellut, että he todella voivat olla hyviä ystäviä ja ei olisi oikein rajoittaa ystävän viestittelyä.
      Miten suhtautuisit jos joltakin hänen miespuoliselta ystävältään tulisi samat viestit? Jos sekin häiritsee, niin mikä siinä häiritsee. Sekö että miehen huomio on jakaantunut muualle vai se, että hän ilmeisestikin pitää noiden viestien saamisesta.
      Tunnetko itsesi jollakin tavalla tarpeettomaksi, saatko sinä huomiota mieheltä ja viihdyttekö todella yhdessä jne.
      Vai onko kyse vain siitä että haluat hallita miehen tekemisiä.

      Itsetutkiskelun paikka mielestäni!

    • näpyttelijän osa

      Ehkäpä ei kannata rajoittaa mitään mitä toinen vapaaehtoisesti tekee.
      Hänellä on siihen syynsä ja vaikka se olisi rakkaussuhde eksään niin etpä
      sille mitään mahda. Omaa sitoutumistasi kantsii paremminkin ajatella, koska
      koskaan ei voi tietää kenen kanssa alkaa olla kivempi näpytellä...

    • mäsämä

      Olen itse ihan samassa tilanteessa. Viestejä lähetellään noin 20 per päivä. Exä kyselee milloin mitäkin mieheltäni ja on aika riippuvainen. Exä on kuitenkin myös pahasti masentunut niin että syö lääkkeitä. Yritän siis hammasta purren vaan ymmärtää vaikka mielestäni yhteydenpito tossa määrin on liioiteltua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe