Moi!
Mitenhän käytännössä menisi sellainen, että äitini ottaisi n. 20 000 asuntolainan puolestani, koska tällä hetkellä minulla ei ole työpaikkaa, joten en lainaa saa. Pitkällä takaisinmaksu ajalla kuukausierän saisi n. 200 euroon, minkä pystyisin maksamaan työttömyys korvauksella takaisin äidilleni.
Sitten kun töitä saisin, niin onko mahdollista siirtää tuo laina minulle? Ja loppusumma yksiöstä olisi siis käteisenä minulla, säästöjä.
Kiitos jo etukäteen!
Pieni asuntolaina vanhempien nimiin?
4
742
Vastaukset
- Velkavelho
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10354029
Tuossa aiemmassa keskustelussa aloittaja halusi ostaa asunnon puoliksi miehensä äidin kanssa, kun miehellä ei ollut luottotiedot kunnossa. Löydät sieltä tämän järjestelyn ongelmia.
Äitisi omistaa silloin asuntosi, tai ainakin 20 000 euron osuuden, eikä sen siirto sinulle onnistu ilman veroja ja kuluja millään järkevällä tavalla. Kauppakirjat tekemällä kyllä, mutta verottomana lahjana ei.
Oletko kysellyt useammasta pankista lainaa? Jos tarve ei ole 20 000 euroa isompi ja omia säästöjä löytyy, voit ehdottaa esim. lyhennysvapaita alkuun ja heti työpaikan saatuasi aloitat lyhennykset. Äitisi olisi takaajana lainassa, mutta sanontahan kuuluu: minkä otat taataksesi, sen otat maksaaksesi.
Maksukykylaskelmat pitää vain tehdä huolella, samoin varautua siihen, että työttömyys toistuu. 20 000 on erittäin pieni asuntolaina, monella on pelkkää kulutusluottoa saman verran eikä turvaavaa vakuutta kiinteän omaisuuden muodossa. - hmmm..
Tulee kyllä ongelmia mikäli heidän nimiin tai vaikeaksi menee. Mikseivät samantien takaa sitä 20,000 euron osuutta ja laina pysyy sinun nimissä riippumatta kuka lyhennykset maksaa.
- muu rahoitus itsellä
Minä otin pankista 15 000€ asuntolainan yksiöön. Enkä tarvinnut ketään takaajaksi. Asunto riitti. Lainaa maksan takaisin 300€/kk. Korko tällä hetkellä 3,359%.
- Ollipolli
Suurin kysymys lienee mikä tuo sinun omarahoitusosuus on? Mikäli se on luokkaa 80% niin ei pitäisi olla ongelmia mikäli saat vakavaraiset henkilötakaajat tai vielä lisäksi reaalivakuuden.
Toinen vaihtoehto tietenkin on mikäli äidilläsi riittää maksukykyä, niin voihan hän ottaa ihan kulutusluoton ja lainata sen sinulle, jolla ostat asunnun ja maksat äidillesi velan. Tulee tosin luultavasti kalliimmaksi riippuen nyt lonnollisesti äitisi asiakkuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022