tein kotiviiniä 1.5l coca cola pulloon laitoin sinne 1 omena 1 pussin kuivahiivaa sokeria ja vettä n 1l. niin nyt se on ollut käymässä 2 viikkoa. niin osaisiko kukaan kertoa, että onko se jo valmista ja kuinka paljon siinä mahtaa olla prosentteka? pikaista vastausta ja kiitos kaikille vastanneille jo näin etukäteen! :)
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita
kotiviini
2
270
Vastaukset
- reinzuchthefe
Anteeksi että kysyn alkeellisia, mutta kun kotiviinin tai muut alkoholipitoisen aineen valmistajat puhuvat kuivahiivasta, tarkoitetaanko viini-, olut- tai turbohiivoja vaiko leivontaan tarkoitettua kuivahiivaa?
leivonta, mutta nytten on tulossa 25l viiniä ihan siihen tarkoitetussa astiassa. kaupasta ostin valmiin pakkauksen jossa on valmiiksi marjat hiivat yms.. :D mutta pitää tässä jokupäivä kokeilla, että humahtaako tuo pullo mössö päähän:D mielenkiinnonvuoksi olisi vain mukava tietää, että paljonkohan siinä on niitä prosentteja, kun on tosiaan kysymys ihan " pullahiivasta" .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke653286- 1422327
- 921868
- 1711559
- 861439
- 651426
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?741399- 691182
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771140Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341088