Varsinkin aikuisilta. Miksei voi olla tunnetta ilman panoa?
Miksi aina luullaan että rakkaus ja seksi on sama asia?
Jaa'a
12791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei se niin mustavalkosta ole, mutta minun mielestä seksi ei ole seksiä ilman rakkautta.
Totta. Ilman rakkautta se on vain paneskelua.
no mitäs vittua, ikinä en oo kuullu tommosta et ne ois yks ja sama asia.
Samoin... En ole ikinä kuullut jonkun olevan niin tyhmä että olisi luullut noita samaksi asiaksi...
Tietysti voidaanhan sitä luulla, että sana "rakastelu" tarkoittaa rakkauden harjoittamista, mistä voisi päätellä kiemuroiden jälkeen rakkauden ja seksin olevan sama asia?
no vaa parisuhteessa olevat ihmiset rakastelevat, mutta sanaa en käyttäisi esim. yhenillanjutuista tai edes vakipanosta. Ja pitää olla aika yksinkertainen, että seksiä ja rakkautta pitää samana asiana. :D
Jepulis jee,seksi ja rakkaus ei kulje käsi kädessä...seksiä voi harrastaa lähes kenen kanssa tahansa,rakastaa ei voi kuin tiettyä:)
mutta rakaus kyllä loppuu, jos toinen haluaa rakastella joka päivä ja toinen kerran vuodessa..se on varma.näin kävi mulle, olen seksuaalisesti aktiivinen ja seksi on elämän suola.
Siis miehen ja naisen välinen rakkaus.
Miehen ja naisen välinen seksi on täynnä tiivistä tunnetilaa,, sitä ei voi kieltää. Seksi ei siin näin nähtynä ole pelkkää panoa, paitsi tunteettomalle ja itsekkäälle ihmiselle. Miehen ja naisen väliseen rakkauteen kuuluu seksi ja halut erottamattomana osana.
Ja yhdyntää ei pitäis harrastaa muiden kuin aviopuolisonsa kanssa. . Ihmettelen vaan niitä jotka luulevat vielä rakastavansa jotain yhtä ja tiettyä sen lisäksi että pettävät omaa rakastaan.
Pakko viilata pilkkua, mutta entäs ihmiset joilla ei ole aviopuolisoa vaan vaikka kihlattu? :D
Mitä enemmän pari nussii sitä onnellisempi se on - tutkittu juttu. Ei se välttämättä sama asia ole, mutta paljon yhteistä sillä voi olla. Seksi on toimintaa, rakkaus on paljon muutakin, mutta seksi auttaa kivasti siinä paljossa muussa. :)
Se, voiko harrastaa seksiä ilman rakkaudentunnetta, on taas ihan oma asiansa. Ja riippunee myös siitä miksi käsittää rakkauden. Jos haluat kysyä, ovatko ne sama asia, määrittele ne ja vertaa määritelmiä. Siitä saadaan parempi keskustelu. ;)
Hmm.. Ennen nykyistä tyttöystävääni, tai siis häneen rakastumista.. vietin melko huoletonta elämää ja makasin niin monta vastaan sattuvaa muijaa kuin mahdollista, välittämättä tunteista.. välitin vain omasta mielihyvästäni ja siitä, että saan ITSENI tyydytettyä.. kohtelin naista siis esineenä, eli nainen oli minulle pelkkä pillu.
Kuitenkin, rakastuin palavasti yhteen aivan tavalliseen tyttöön, ei mihinkään lissuun, vaan oikeaan AIDOSTI kauniiseen ja persoonalliseen tyttöön. Päätin, että jos saisin tuon tytön itselleni, niin en ikinä edistäisi sänkyyn päätymistä, ellen olisi varma siitä että hän sitä haluaa.
Aloimme seurustelemaan kuukausien säädön jälkeen ja pari päivää myöhemmin kaaduimme tytön aloitteesta samaan sänkyyn ja harrastimme seksiä rakkaudesta ja intohimosta toisiamme kohtaan, aika tuntui pysähtyneen.
Tuo ei ollut kummankaan ensimmäinen kerta, mutta molemmille paras.. Vielä kaikkien näiden viikkojen, kuukausien ja vuosien jälkeenkin harrastamme seksiä usein ja se vain paranee paranemistaan! Miksikö?
Koska rakkaus.