Nykyäänhän nuo erikoisjoukot tappelevat kehitysmaista olevia sotilaita vastaan, talebaanit taas eivät ole edes tuolla tasolla. Kysymykseni onkin, että miten erikoisjoukot (vihreät baretit, SAS ja SEAL jne) pärjäisivät modernia jalkaväkeä vastaan?
Talebaanien videoita kun katsoo, niin huomaa kuinka ne eivät edes käytä aseiden tähtäimiä jne, mutta entäpä jos vastassa olisi vihollinen jolla olisi pimeänäkölaitteita ja muuta vastaavaa kamaa.
Esimerkiksi jos jostain syystä (sisällissota? jne) Yhdysvaltain NAVY SEALS joukot käskettäisiin operoimaan paikallista merijalkaväkeä vastaan? Taitaisi käydä hylkeille huonosti.
Erikoisjoukot "kunnon" vihollista vastaan?
5
131
Vastaukset
- Spetz Naz
Historian valossa kommandot eivät ole normisodankäynnissä menestyneet tavis-nurmiporia vastaan mitenkään mainittavasti ja millä ihmetempulla voisivatkaan.
Erityisosaaminen erijoisoperaatioissa antaa eväitä toteuttaa poikkeuksellisia mutta rajattuja tehtäviä. Laskuvarjolla voit ylittää vihollislinjat taivaita myöten mutta maassa perässä raahaava laskuvarjo vaan hidastaa; noin kuvainnollisesti. - metsästelijä
Olen eri mieltä. Yhdysvaltain erikoisjoukkoissa koulutetun John Matrixin elämää läheltä seuraava dokumentti "Commando" näyttää miten vain yksi erikoiskoulutettu sotilas vastaa tositilanteessa kymmeniä tavallisia "nurmiporia".
Toinen hyvä dokumentti aiheeseen liittyen on tässä:
http://www.youtube.com/watch?v=-9-Te-DPbSE- Todistettu
Toinen hyvä ja tunnettu esimerkki erikoiskoulutetun taistelijan ylivoimaisuudesta on Rambo-elokuva. Tarpeeksi hyvin koulutettu pisti pataan kokonaiselle pataljoonalle tavallisia nurmiporia.
Vastaavia hyviä todisteita erikoiskoulutuksen ylivoimaisuudesta löytyy paljon.
- karate chop
Ovatko Delta Force dokumentit tuttuja? Erityisesti muuan majuri McCoy esittää niissä aivan uskomatonta mieskuntoa ja sotilaallista voimaa! Todellinen synnynnäinen tappaja, ihailtava mies kertakaikkiaan!
- Rntti aokka
kuulkaa poikaset kun kerron tarinan.
perus suomalinen nurmipora antti rokka niitää tuolaiset rambo porukat kuulee nurmen alle alta ika yksikön
tuolaisista pimeänäkö playboy pimeänäkö laitesta ei ole mitään hyötyä päivällä kun suomalaista jääkäri soti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897