adhd lapset ja uusi suhde

walma10

Tere.
En tiedä miten muut ihmiset löytää kumppanin elämäänsä kun on kaksi ylivikasta lasta.
Kyllä on mulla ainakin vaikeeta kun ei mitenkään löydy ketään sopivaa.
Onkohan se niin että pitäis löytää adhd miehen että kestäis nämä lapset en tiedä.
Kertokaa muut omasta kokemuksesta.

4

852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marja

      Minulla on 4 lasta joista kahdella ADHD ja yhdellä ADD. Muut nykyisin ok oppimisvaikeuksineen, yhdellä vain hankalana vieläkin, rasittava!

      Erosin pitkästä avioliitosta n. 3 vuotta sitten ja elelin / elelen onnellisena sinkkuna lasten kera. Yli vuosi sitten jäi kuvioihin 4 lapsen yh-isä ja seurustelumme vain jatkuu...

      Eroni jälkeen ottajia olisi ollut, itse en vain halunnut mitään vakituisempaa. Arki työelämän ja lasten kanssa teetti työtä tarpeeksi ja sujui parammin ilman häiriötekijöitä. Kun lapset olivat isällään joka toinenviikonloppu meikä nautti elämästä omalla aikuisen-tavallani ; )

      Kaikille ehdokkaille kerroin ajallaan lapsistani (tosin toisille heti että sain ne pois kimpustani, siis pikakertomus lapsimäärästä yms. on hyvä karkoituskeinokin, heh). Eipä toisia liikauttanut kummemmin, ikemminkin olisivat halunneet tutustua lapsiini, mutta en itse pitänyt ajatuksesta esitellä miehiä heille. Kaksi tapasi lapseni ja toinen on edelleen omine lapsineen kuvuioissa. Toinen haluaisi edelleen kuulua kuvioon, mutta...siinä muitasyitä.

      Oma kriteerini oli että lapsettomien kanssa en edes aloita mitään. On hyvä kun miehellä on edes lapsikokemusta omista jonkunverran. Siksi toiseksi lapsillani on isä jonka kanssa tapaavat säännöllisesti, joten en edes pitänyt ajatuksesta että he tarvitsisivat muka toisen isähahmon.

      Emme asu saman katon alla, eikä ole tarvetta eikä aikomustakaan ennenkuin lapset alkavat itsenäistyä. Kaikki juhlapyhät olemme olleet yhdessä kaikkine lapsineen, joitakin kesälomareissuja ja välillä muutoinkin. Ihan hyvin mennyt. Tosin itse nautin paljon omasta itsenäisyydestä omassa kodissani omien lasten kanssa...siksi en käsitäkkään ajatusta että talossa muka pitäisi mies olla.

    • itse lapseton

      Eli olen seurustellut yksinhuoltajamiehen kanssa nyt noin 2 ja puoli vuotta. Hänellä on kolme poikaa joista nuorimmalla(6v) on adhd. Täytyy myöntää ettei elämä ole tosiaankaan herkkua, mutta pitäähän minun jaksaa jos kerran isäkin jaksaa, eikö?
      Minulla on vielä oma asuntoni, johon pääsen vielä "karkaamaan" kun vanne alkaa liikaa kiristää.

      Sen olen ainakin tässä oppinut, että kunnioitan JOKAISTA adhd-lapsen vanhempaa ja TODELLA ihmettelen, miten he jaksavat?!?

    • yh.äiti

      tiedän kokemuksesta että uuden miehen löytäminen on vaikeaa ku on adhd lapsi, itselläni on mbd tyttö ja adhd poika, mutta löysin viimein monen turhauttavan yrityksen jälkeen miehen joka kestää meitä, hänen sisaruksilla on tosin samantyypistä sairautta joten se kai auttoi miestä ymmärtää minunkin lapsiani.
      mutta vaikeaa on löytää sellainen mies. jokainen mies kaikkoo ku lapset näyttää oman puolensa ja näyttää mitä meno voi olla, muistan itsekkin tapauksia ja monia, silloin teki mieli hypätä kaivoon, häpesin kuinka epäonnistunut olin lasteni suhteen, kunnes tajusin etten voi asialle mitään vaan minun on its ehyväksyttävä että tilanne on tämä ja jos joku ei siedä meitä se on sen ongelma ei mun, enkä enää hävennyt lasteni takia. vaan olin ylpeä heistä ja itsestäni, sillä sinunkin on syytä olla ylpeä itsestäsi.

      ajatteleppa asia näin: Sinulla on oltav voimia jaksaa päivästä toiseen vaikka kuinka olisi vaikeaa, ja sinähän jaksat lapsiesi takia. sinä voit olla ylpeä siitä että sinä YKSIN pystyt hoitamaan kaksi erityis lasta, monesta ei ole sihen, sinulla on voimia ja rohkeutta kulkea pää pystyssä ja sanoa että lapset oavt sinun, käännä v-mäiset asiat voitoksi ja voimavaraksi, jos lapsi sanoo jotain voit vaikka todeta "vain niin, vai että sillen ajattelit."

      asiat voidaan katsoa monella tapaa mutta opettele katsomaan ne hyvällä. se että sinulla on erityislapsia, ajttele niin asia etä sinulle on luotu iso ja suuri kunnia jumalalta saada se vastuu minkä olet saanut, jumala on katsonut että olet sen verran hyvä ja vahva nainen etä sinulle voidaan antaa erityislapsia huovaasi. voimia sinulle. ps. en ole uskovainen vaikka niin kirjoituksesta voisi luulla. maili: [email protected]

    • Anonyymi

      Kukaan ei jaksa hullujen kans.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      39
      5777
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      39
      4452
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      40
      4293
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      45
      3119
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2440
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      46
      2388
    Aihe