Guggenheim-gate Niinistön tuho?

x-x-x-x-x-x-x-x

Jos medialla on ollut yhteinen pro-niinistöläinen salaliitto, laski se jotain pahasti pieleen.

Media on ollut myös alustavan innostunut ja kiinnostunut Guggenheim-museon projektista, vaikka se henkilöityykin kokoomusvaikuttajiin, ja saattaa kokoomukselle epäonnisen ajoituksen takia syödä kokoomuslaisen Niinistön kannatusta.

Guggenheim-sotku voi jupakaksi yltyessään jopa suistaa Niinistön siltä ykkössijalta, jota hän on kyseenalaistamatta tähän asti gallupeissa hallinnut!

17

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahneusteemasta

      Guggenheim-päätökset juntataan pressavaalien varjossa, vai?

      Nyt on tainnut Helsingin päättäjiltä unohtua, että Guggenheimin junttaus tällä aikataululla (tammikuussa hallitukseen ja 15.2. jo päätös valtuustossa!!) ei ensiksikään ole kohtuullista, saati asiallista kansalaisten ja veronmaksajien kannalta. Onneksi kunnallisvaalit ovat jo syksyllä eli valtuustoakin kiinnostanee veronmaksajien kanta. Aivan 1. kansalaisliike on nyt käynnistettävä, että avoimuudelle ja kansalaiskeskustelulle saadaan 6 kuukautta lisää aikaa. Olisihan esimerkiksi kohtuudella odottanut, että konsulteille (Guggenheim säätiölle USA:han) Helsingin veronmaksajien 2 miljoonaa euroa maksanut 186 sivuisen raportin (10.752 €/sivu) "sopimus" olisi jo tuohon hintaan sisältänyt käännöstyön suomenkielellä. Mutta kun ei, raportti löytyy englanniksi Helsingin kaupungin sivulta. Ehkä saamme käännöksenkin kunhan päätösaikataulua siirretään 6 kuukautta nyt aluksi.

    • Sauliiii!

      Sauli!

      Guggenheim-kommenttia?

      • me odottajat

        Saulilta odotetaan SELKEÄÄ vastausta Guggenheimiin?


    • Saulivaari

      Tähän Saulin lento loppuu valitettavasti.

    • Pekka Haavistolle

      Menin jo ja äänestin Pekka Haavistoa.

    • Sen politiikot osaa

      Uskon demokratian toimivan järjellisesti. Yleensä on osoittautunut, että demokrattiset päätökset ovat olleet loppujen lopuksi oikeita.

      Ainoa keino saada guggenheimsampo Suomeen, on demokrattisen päätöksenteon syrjäyttäminen konstilla eli toisella.

      • Guggenheim-kukkoilua

        "Ainoa keino saada guggenheimsampo Suomeen, on demokrattisen päätöksenteon syrjäyttäminen konstilla eli toisella. "

        Siksi tämä kiire.

        Syksyllä on kunnallisvaalit, ja Guggenheim-kukkoilu sen alla olisi kokoomukselle kohtalokasta.

        Mutta voi kostautua näin presidentinvaalienkin alla.


    • Rajan ylittäjä

      Kiire johtuukin juuri vaaleista: päätös pitää saada alta, ettei se sotke puoluerajoja liian kaa.

      • Heim jun heim

        Meillä on jo Mannerheim, mihin sitä Guggenheimia nyt tarvitaan. Jokainen turisti voi mennä katsomaan Mannerheimin patsasta.


      • x-x-x--x-xx

        Kokoomus laskee, että parempi nyt kuin syksyn kunnallisvaalien alla.


    • American Guggenheim

      Guggenheim-kommenttia, Sauli?

    • kukkenheimi
      • ASdertson

        Markkinoija numero yksi on kokoomuslainen pormestari Jussi Pajunen. Saman puolueen Jan Vapaavuori peesaa.

        Kaikki Amerikan hyväksi on hyvästä.


    • junttapulit

      Guggenheimhömpötys on Helsingin Kaupunginvaltuuston Kokoomuksen ja Vihreiden (yht. 47 edustajaa) verovarojen tuhlaushanke. Lisäporukkaa saavat ruotsalaisista ja oikeistodemareista.

      kokoomus Vihreät pystyvät runnomaan yhdessä kaiken läpi ennemistöllään:
      Hgin valtuusto, yhteensä 85 jäsentä, joista naisia 49 ja miehiä 36.

      Puolueittain paikat jakaantuvat seuraavasti: Kok 26, Vihr. 21, SDP 16, Vas 7, Rkp 5, PS 4, Kesk.3, KD 2 ja SKP 1.

      • cxvccvvv

        Vielä pystyvät - tämän kerran, mutta eivät enää kunnallisvaalien jälkeen. Sen takia asialla onkin kiire. Toki Perussuomalaisten voitto on vieläkin suurempi hyväksymisen jälkeen. Guggenheimistä ja verorahojen kylvämisestä tulee hyvä vaaliteema. Kyllä se on noteerattu!
        Eliitti saa Guggenheiminsa ja amerikkalaiset rahat - mutta enää tämän kerran.


    • guggelis kuu

      Tyhmiä suomalaisia poliitikkoja on helppo höynäyttää. Ei tarvita kuin joku amerikkalainen rahanahne Solomon joka haluaa veronmaksajien taskuille niin jo juoksee Helsingin poliitikot laumassa auttamaan kyseistä tahoa.

      Suomi ei tarvitse Guggenheimeria sen enempää kuin muitakaa "konseptipitserioita".

      Taidemuseo voidaan rakentaa ihan itse ilman että samalla lahjoitetaan rahaa jollekin amerikkalaiselle "pikaruokaketjulle".

      Tyhmät poliitikot ovat vaarallisia.

      • Jyggenheim

        "Gugge ei feidaa!", t. Stubbenheim


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      40
      2144
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe