CIN III. Kuolenko minä?:,(

kristiina1986

Edellisen papa-kokeen tulos 3, sain lähetteen kolposkopiaan, jonka diagnoosi oli dysplasia graavia Cin III. Nyt täältä netistä lueskeltuani aiheesta jotkut väittää että tuo diagnoosi on syövän esiaste ja jotkut väittää että se ei ole vielä syövän esiaste, jotkut että on syöpä. En tajunnut siinä paniikissa, kysyä siltä lääkäriltä että mitä tuo diagnoosi tarkoittaa "selkokielellä". Onko jollain ollut sama diagnoosi ja oletko kysynyt lääkäriltä mitä se tarkoittaa?

Kuolenko minä?

Miten tästä etenpäin?

4

6319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyjsr

      Mielestäni on syövän esiaste, mutta hoidettavissa.

      • Onneksi nyt havaittu

        CIN III, on korkein esiaste josta seuraava on syöpä.

        KOHDUNKAULAN DYSPLASIA:
        Kohdunkaulan dysplasiassa epiteelin solujen keskinäinen järjestys häiriintyy. Solujen tumien muodossa, koossa ja värjäytymisessä tapahtuu muutoksia sekä mitoosien määrä lisääntyy. Dysplastiset muutokset voivat ajan myötä kehittyä syöväksi. Yleisimmin muutokset havaitaan gynekologisissa irtosolunäytteissä eli PAPA-kokeissa. Noin 90% kaikista sytologisista tutkimuksista on gynekologisia irtosolunäytteitä.
        Kohdunkaulan syövän esiasteiden luokitus:
        Dysplasialuokitus CIN-luokitus Bethesda-luokitus
        Lievä dysplasia CIN I Low-grade SIL
        Keskivaikea dysplasia CIN II High-grade SIL
        Vaikea dysplasia CIN III High-grade SIL
        In situ -karsinooma CIN III High-grade SIL


    • tsimbu

      http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/pecks/nak05412

      Käväseppä käypähoidon sivuilla, sieltä löytyy takuuvarmasti luotettavin tieto.
      Sairaalasta tulee kyllä sulle epikriisi kotiin jossa viimeistään on jatkosuunnitelma kerrottu.
      Itsellä joukkopapassa tuli kans luokka III ja kävin kolposkopiassa, koepaloissa ei ollu mitään hälyyttävää tosin, seurataan vain nyt vuoden välein papaa.

      Kyllä jo se pelkää papavastaus säikäytti, aloin miettiin pahinta. Mutta tuskin on vielä hengenhätä sinulla ´jos lääkäri ei ole mitään jatkoja ohjannut jo vastaanotolla. Ole rauhallisin mielin. Onneksi käyt säännöllisesti papassa niin näitä mahdollisia löydöksiä päästään jo varshaisvaiheessa tutkimaan ja hoitamaan.

      Kai se jossain harvoissa tapauksissa voisi syöpään johtaakin, mutta nyt kun asia on tiedossa niin sitä joko seurataan papalla tai sitten konisaatio, jossa oetaan kohdunkaulasta pätkä pois niin että jäljelle jää vai terve kudos, ilman näitä syöpäsoluja. tai niiden esiasteita. Ja elämä jatkuu normaalina, lapsiakin voi myöhemmin saada.

    • PikkuLilliEmonen

      Älä pelkää. Koin itse vuosi sitten vastaavan järkytyksen kuin sinä nyt, ja muutama viikko elämästä oli yhtä sumua. Itse olen ainakin nyt terveen papereilla ja edelleen hengissä, joten todennäköisesti ja toivottavasti et sinäkään ole kuolemassa :)

      Kyseessä on solumuutos, kolmannen asteen solumuutos, josta seuraava olisi jo syöpää. Se on siis nimenomaan syövän esiaste. Ja haluan korostaa, että nämä on yleisiä nykyään ja on oikein hyvä että tämä muutoksesi löydettiin esiasteena.

      Sinulta saatetaan ottaa seuraavaksi kolposkopia, eli koepaloja kohdunkaulalta. Jotkut sanoo että se ei tunnu miltään, ja minulla se kyllä sattui (mutta vain ne hetket kun näpsäistiin paloja). Pyydä hoitajalta jotain keskivahvaa kipulääkettä ja jos pelottaa, rauhoittava. Niistä koepaloista sitten tutkitaan lisää asioita joita lääkäreitä kiinnostaa, kuten mikä on muutos alueen koko ja kuinka syvällä muuttunutta solukkoa on yms.

      Sitten sinut määrätään semmoiseen sähkösilmukkahoitoon. Siinä poltetaan muutosalue pois kohdunkaulalta pois harmia aiheuttamasta. Toimenpiteen ajaksi kohdunkaulasi puudutetaan, joten et tunne mitään. Lisäksi saat halutessasi rauhoittavaa lääkettä. Kun puudutus on pistetty (se ei tunnu kovinkaan pahalta, vaan on nopea juttu) rentouta alapään lihakset, että puudutusaine leviää kunnolla ja alkaa vaikuttaa. Se on helppo nakki. (:

      Tämän toimenpiteen jälkeen tulee lääkäriltä lausunto, että saiko kaiken alueen kerralla pois sekä tarkka lausunto muutoksen ominaisuuksista. Oma lausuntoni tässä vaiheessa oli, että "todennäköisesti kaikki on poistettu" ja sitten lausunnossa oli lääkärin termein muutoksen ominaisuuksia.

      Tämän jälkeen tulee käydä puolen vuoden välein papa-kokeessa varmuuden vuoksi, ja kun on saanut 3 puhdasta näytettä, käy papassa tarkasti vuosittain. Niin sinua tarkkaillaan jos hoidon tarvetta ilmenee.

      Älä huoli, diagnoosi on alkuun suuri järkytys ja pelot ulottuvat moniin asioihin, mutta yritä vain pysyä vahvana ja ajatella reippaasti, että kyllä siitä selvitään. (: Mikään syöpädiagnoosihan se ei ole kuitenkaan.

      Toivottavasti tästä oli apua. :)

      Ps: Minulla ollut seuranta-papat puhtaat, ja tällä hetkellä odotan lasta. Olen siis saanut jatkettua elämää aika luottavaisin mielin. (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe