850 -95 volvo ja peräkolari

volvolla...

pappa ajoi liikennevaloissa persuuksiin 50km/h, oli kuulemma huimauskohtauksen saanu...törmäys oli melko rajuhko, tuntui selässä ja niskassa, lääkärissä käyty ja vastapuoli tehnyt liikennevahinkoilmoituksen, nyt vain mietityttää miten tässä käy tuon auton kanssa. Irrotettava koukku oli jäänyt paikoilleen kun tulee päivittäin sitä tarvittua, se kai esti isommat vahingot, mutta mitä on mahtanut tapahtua koukun kiinnityksille tms? puskurissa ja muutenkin perän pelleissä oli jälkiä ja painaumia sekä toinen takalamppu rikki hieman, eli pellin suoristusta maalaamista ja lampun vaihtoo tiedossa yms, mitähän nuo vakuutusyhtiöt on mieltä näin vanhojen autojen korjaamisesta tms autolla on ajettu alle 285tkm ja yleiskunto hyvä, onko jollain kokemusta..meneekö herkästi lunastukseen vai korjaisivatko..?

5

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Moro riippu siitä vastapuolen vakuutusyhtiöstä kun niillä on monella eri % siihen korjauskattoon.Esim Pohjola korjaa 70% vanhan auton arvosta.Paljon auton arvo on jos 4000€ niin voidaan korjata tuohon 2800€ asti.Kun viet kolarikorjamolle niin ne kuvaa auton ja tarkistavat alustan ettei kori ole vääntynyt. Sinä voit päättää missä korjataan joten vie sille hyvälle kerralla joka tekee laatu jälkeä.
      Antavat kustannusarvion tarkastajalle joka päättää korjataanko vai meneekö lunastukseen.
      Tytöllä pyörähdi auito loskassa niin takapuskuri ja vähän oikomista ja maalausta niin 2200€ meni.Eli se maalaus on kallista puuhaa.Jos hyvä auto ilman muuta kannattaa pyytää korjamaan kun se korvaussumma useasti on liian pieni saadaksesi kunnon auton.Mitä noista jutuista niin ei se pahasti mennyt.

    • Moi, kannattaa varmaan korjata auto, koska vakuutusyhtiöt maksavat todella huonosti vanhoista autoista.

    • jo 8:s volle

      Moi!

      Jos aloittajan viesti pitää paikkansa että 50kmh on perään ajettu, niin kyllä vanha volvo on melko varmasti lunastuskunnossa. Kiitä luojaasi että teillä oli volvo alla!

      Ei muuta kuin ota rahana ja katselet sitten "uutta" volvoa.
      Näitähän saa jo tonnilla. Hyväkuntoisia saa parilla tonnilla.

      Meillä on 850 -94, saksan tuonti mittarissa 305 tkm.

    • 8:s volle

      Mitäpä kuuluu peräkolaroidulle volvolle?

    • volvo_puranen

      Tuota minäkin olen odottanut kun täällä on sellainen tapa ,jos kysymykseen vastataan niin hyvä kertoa mitä sille Volvolle nyt kuuluu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe