Eli olen ajatellut ostaa järjestelmäkameran kun toi tavallinen digikamera ei oikeen toimi enää kunnolla ja järjestelmä kameralla saa kuulemma paljon parempia kuvia. Tykkään kuvata koiria enimmäkseen mutta kuvailen kyllä kaikkea muutakin, mutta en vaan tiedä että mikä olisi hyvä kamera tuollaiseen koirien kuvailuun vai onko se ihan sama millä järjestelmäkameralla niitä kuvia ottelee ja onko joitain tiettyjä järjestelmäkameroita mitkä olisi hyviä kun ostaa ensimmäisen järjestelmäkameran?
Mikä olisi hyvä ekaksi järjestelmäkameraksi?
16
325
Vastaukset
- PikkuVinkkejä
Nk. "aloittelijajärkkäri" on oikeastaan tarkoitettu vasta-alkajalle (=helppokäyttöinen) ja edustaa yleensä valmistajan hinnaltaan edullisinta (=halvinta) järjestelmäkameraa jossa hinnan takia kestävyydessä ja joissain ominaisuuksissa on poikkeuksetta jouduttu tinkimään.
Mutta olen vakaasti sitämieltä että, vakavasti valokuvaamista harrastastamaan
aikova voi hankkia jo ensikameraksi kalliimmani kunnon "harrastelijamallin" (=puoli Pro) jota ei tarvitse vaihtaa siksi ettei ominaisuudet riitä taikka se ei kestä, koska alottelija kameran hinnan häviää aina käytännössä harjotusvehkeenä mutta
parempaa voikin pitää jo "toisena runkona" koska käytännössä ei noista käytettynä
vaihdossa juuri mitään saa ja jos saïsikin kannattaisi pitää itsellä se kuitenkin.
Ottamatta kantaa ollenkaan merkkiin nykyään kameramallit uusiutuvat niin nopealla syklillä että, valmistajan aiempaa aivan hyvää ja toimivaa edellistä
mallia myydään usein melko roimalla ALELLA joten siletäpäin voi tehdä
hyviä löytöjä uutena ja takuulla,
Lähtökohtaisesti samanhintaiset erimerkkiset ovat olleet aika samallaviivalla ja niillä kaikilla saa melkolailla yhtähyviä kuvia jos osaa mutta eri tuotteissa on
eroja ominaisuuksissa ja mm. objektiivien sekä varusteitten saatavuudessa.
Usein on niin että, hyvälläkin kameralla on joku heikkous ja huonommaksi
moititulla vahvuus suhteessa siihen.
En lähde mainostamaan emkä mainitsemaan mitään kameraa mutta tuossa
kuvauksessa saatat tarvita tavanomisesta kameran mukana seuraavan
nk."Kitt objektiivin", joka aina kannattaa ottaa koska se on lähes ilmainen lisäksi toista parempaa objektiivia mikä lisää hintaa .- tietääkökukaan?
kiitos tosi paljon vastauksesta, siitä todellakin on apua kun tuota kameraa sitten lähden ostamaan (:
- Tarkenna
Kuvaatko paikallaan poseeraavaa koiraa vai liikkuvaan tauluun? Ampumakokemuksesta tiedän, että liikkuvaan tauluun(koiraan) on paljon vaikeampi osua... Tosin ei me koiria ammuttu - vaan sellast koiran näköistä maalitaulua.
- tietääkökukaan?
kuvaan liikkuavia ja myös paikalla (:
- Canon/Nikon DSLR
Esim. Canon näyttää jakavan kuvauksen eri pääryhmiin:
1. Markokuvaus
2. Maisemakuvaus
3. Muotokuvaus
4. Urheilu- ja luontokuvaus
1. Jos haluut kuvaa koiraa läheltä, on se makrokuvausta
2. Jos haluat kuvata koiraa osana maisemaa, on se maisemakuvausta
3. Jos haluat kuvaa koiraa samalla tapaa kuin ihmisistä otetaan muotokuvia, on se muotokuvausta
4. Koira liikkeessä on taas enemmän jo urheilu- ja luontokuvausta. Sellanen ero luontokuvaukseen tietenkin, että koira on kesy, mutta luonnossa kuvattavat eläimet ovat villejä. Villi eläin pitää ihmisiin etäisyyttä(tarvitaan pitkää polttoväliä), kun taas koirat tykkää leikkiä esim. hyppäämällä ihmisen syliin(liikkuu nopeasti hyvinkin lähellä)
Kannattaa käydä tsekkaa Canonin näkemyksiä niiden sivuilla:
http://www.canon.fi/EF-objektiivit/index.aspx?WT.mc_id=120Lenses003Can_151110
Ite ostaisin tohon setin:
Canon EOS 7D
EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM - siinä on kuvanvakain, joka helpottaa kuvaamista vähäisessä valossa, nopeaa toimintakuvausta ja liikkuvista ajoneuvoista kuvaamista.(tämä lähietäisyydelle) Tässä on myös nopea automaattitarkennus. (kun koira liikkuu nopeasti kameraa kohti)
Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II Tässä on se Canonin paljon mainostama kuvanvakain automaattisella panoroinnin tunnistuksella. Eli kun kuvaat koiraa, joka esittää jotain temppua jossain koiranäyttelyssä ja seisot iste yleisössä. Koira liikkuu sivusuunnassa kameraan nähden, jolloin kuvanvakain ei puutu liikkeen suuntaiseen panorointiin, vaan vakauttaa vain korkeussuunnan. (tämä pidemmälle etäisyydelle)
Nikonilta löytyy vastaavat objektiivit ja ne kuulemma käyvät adapterilla Canonin kameraan.
DSLR etuja nimenomaan liikkuvaan maaliin tuo optinen etsin ja sitä kautta nopea automaattitarkennus.(kun koira liikuu nopeasti kameraa kohti)- Näinhän se on,
kyllä 3000 eurolla saa ihan hyvän korvikkeen kompaktikameralle...
- Elliiiinae
Moikka!
Paljon koiria kuvanneena voisin varmaan pari juttua sanoa mitä tulee mieleen. :) Jos on valmis panostamaan kalustoon "kunnolla" niin putken valinnalla voi tehdä aika ratkaisevia valintoja, Itellä löytyy kolme, kittiputki, 50mm ja 70-300mm.
Koiria (ja melkein mitä tahansa) kuvatessa se että putken valovoima riittää on aika tärkeää.
Kittiputkella toki pääsee alkuun, riippuen vähän merkistä niistä löytyy nykyään jo kuvanvakaimia ja ihan riittävästi valovoimaa ("aukon koko" = paljonko valoa objektiivi on kykenevä toimittamaan kuvatasoon). Eli periaatteessa, mitä suurempi aukko, sitä enemmän valovoimaa --> Hämärällä kuvaaminen onnistuu paremmin (ja tässä tapauksessa esim. tummien koirien kuvaaminen helpottuu. :))
Ite käytän aika paljon tota 50mm jos kuvaa nimenomaan ns. potretteja. (Poseerauskuvat yms.) Liikkuvien kuvaamiseen 70-300mm on hyvä, pääsee nopeasti kuvaamaan vähän kauempanakin käyviä tilanteita. :)
En tiedä auttoiko tämä mitään tai saako sepustuksestani mitään selvää mutta postataan nyt silti. :D- pakko kommentoida
Tässä 70-300mm linssin valinnassa vain on unohtunut se, että EF-S objektiivit toimivat paremmin APS-C kokoisen kennon kanssa, joka löytyy Canonin malleista:
EOS 1100D
EOS 500D
EOS 550D
EOS 600D
EOS 60D
EOS 7D
Eli tätä EF 70-300mm (suuren kennon objektiivi) vastaava malli juurikin tuo EF-S 55-250mm
Tämä on helppo tarkistaa objektiivin teknisistä tiedoista:
Piirtoympyrä APS-C
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/EF-S/EF-S_55-250mm_f4-5.6_IS_II/index.aspx?specs=1
(siellä näytetään mainittavan myös tuo polttovälivastaavuus kinofilmillä)
Näitä EF (ei EF-S) objektiiveja ostelet sitten, kun olet vaihtanut isokennoiseen Canoniin, joita tällä hetkellä:
Canon EOS 5D Mark II
Canon EOS-1D X
Joista jälkimmäisellä kuvaat 12 kuvaa sekunnissa, eli voit laukoa liikkuvasta koirasta kuvaa "sarjatulella". - Four Thirds
pakko kommentoida kirjoitti:
Tässä 70-300mm linssin valinnassa vain on unohtunut se, että EF-S objektiivit toimivat paremmin APS-C kokoisen kennon kanssa, joka löytyy Canonin malleista:
EOS 1100D
EOS 500D
EOS 550D
EOS 600D
EOS 60D
EOS 7D
Eli tätä EF 70-300mm (suuren kennon objektiivi) vastaava malli juurikin tuo EF-S 55-250mm
Tämä on helppo tarkistaa objektiivin teknisistä tiedoista:
Piirtoympyrä APS-C
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/EF-S/EF-S_55-250mm_f4-5.6_IS_II/index.aspx?specs=1
(siellä näytetään mainittavan myös tuo polttovälivastaavuus kinofilmillä)
Näitä EF (ei EF-S) objektiiveja ostelet sitten, kun olet vaihtanut isokennoiseen Canoniin, joita tällä hetkellä:
Canon EOS 5D Mark II
Canon EOS-1D X
Joista jälkimmäisellä kuvaat 12 kuvaa sekunnissa, eli voit laukoa liikkuvasta koirasta kuvaa "sarjatulella".Jaa se olikin Olympus ja siinä Four Thirds - no ei sitten mitään.
Canonin ja Nikonin kanssa näissä saa olla tarkkana, mutta Olympuksella se on helpompaa, kun on vain yhden kokoisia kennoja.
- EF 50mm f/1.4 USM
Ja 1 kiinteäpolttovälinen on ihan pakkohankinta viel tohon:
EF 50mm f/1.4 USM
Tällä kuvataan käytännössä esim. juurikin tällasta:
http://www.youtube.com/watch?v=8vHWFFmcL6k
on muute hieno filmi(vaikka tässä se koira ei ollu kait mitenkä pääosassa) - kolme hyvää
Tässä sulle kolme hyvää vaihtoehtoa
Sony NEX-7
Fujifilm X-Pro1
Panasonic Lumix DMC-GX1
”onko se ihan sama millä järjestelmäkameralla niitä kuvia ottelee”
Rungon malli ja merkki on ”ihan sama” eli enempi makuasia. Osta sellainen mistä tykäät eniten.
Objektiivin valinta on se tärkeä kysymys, siihen kannattaa paneutua perusteellisesti.
Esim tuohon Sonyyn Sony 50mm f/1.8 tai Tamron 18-200mm f/3.5-6.3DI III/SONY E MT Sony-e
Fujiin sopiva koirankuvausobjektiivi on esim 91mm f/2,4
Panasoniciin ehkä 14-42mm G X Vario PZ Lens - Vanha hyvä neuvo
Jos tarvitset pokkarin, niin osta Canon. Jos taas tarvitset järkkärin, niin osta Nikon.
Muut ovat marginaalimerkkejä joihin ei kannata rahojaan tuhlata.- hyvä neuvo
unohda kaikki vanhat hyvät neuvot.
- Tuo edellä ollut
vanha hyvä neuvo pitää kyllä edelleenkin paikkansa.
Sitä on näköjään toistettu näissä keskusteluissa aika paljon, mutta ei varmaan turhaan.
- tiiinkka
Mielestäni paras kamera ja edullisin vaihtoetho on esimerkiksi joku superzoom kamera, koska jos aikoo kuvata kohteita kauempaa täytyy heti ostaa uus putki joka maksaa tonnin.. Superzoomilla voit kuvata kaukaa ja läheltä, eik tarvitse sijoittaa rahaa kuin kameraan.
Semmon superzoom kamera jossa on käsisäätö (M) toiminto, niin saa opetella itse säätämään valotuksia ym. Sitten kun on pari vuotta harjoitellut ja ymmärtää enemmän voi hommata järkkärin. Silloin itse tietää ja tuntee paremmin koko valokuvausta.
Vai olenko väärässä?- tiinnkka
Ja siis tämä on hyvä vaihtoehto jos ei rahaa ole tarpeeksi sijoittaa kameraan.
Mutta jos haluaa sijoittaa enemmän, osta kunnollinen järkkärin runko ja pari hyvää objektiivia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869