Paljonko putoaa vuotuinen energiankulutus kun korvaa painovoimaisen ilmanvaihdon lämmön talteenottavalla systeemillä? Talo 450m3, eristykset 80-lukulaiset.
Talteenotto
11
96
Vastaukset
- seppoo
Ei putoa yhtään! ilmanvaihto tehostuu,sisäilma paranee
- dfsdfs
No kyllä varmasti putoaa energiankulutus. Kun sisääntuleva ilma on valmiiksi esilämmitettyä, niin vedon tunne vähenee ja asunnon lämpötilaa voi vaikka tiputtaa asteen pari.
Yleisesti ottaen kuitenkin suurin hyöty on tosiaan sisäilman paranemisena, etenkin jos vain jaksaa huolehtia suodattimien puhtaudesta IV-koneessa. - kummaa logikkaa
Paskapuhetta,kulutuksesi nousee yli kaksinkertaiseksi.Eikä mikään oikeasti parane.
Sisälle tuleva ilma lämmitetään ?Millä??Tyhjästä luodulla energiallako?
Talo jossa koneelinen ilmanvaihto kuluttaa noin kaksikertaa enemmän lämmitys energiaa kuin talo jossa pelkkä poisto.
Ja jos painovoimainen niin kulutus noin puolet talosta jossa pelkästään koneelinen poisto. - 0tt0
No johan on hajontaa! Miten tunnistaa hyvän sisäilman vielä paremmasta? Meillä painovoimalla liikkuu ilma ja kaksi astmaatikkoa oireilevat vain muualla kuin kotona.
- seppoo
Koneessa on siitepöly ym suodattimet,muutos hyvästä vieläparempaan! jos ilmanlaatuongelmia ei nytkään ole,koneellista ilmastointia ei kannata asentaa odottaen että koneen,putkiston ja työnhinta säästyisi joskus takaisin,ja senjälkeen alkaisi rikastua sillä! ps. täällä on yleensäkin tänverran hajontaa vastauksissa!
- eljii
> Talo jossa koneelinen ilmanvaihto kuluttaa noin kaksikertaa
> enemmän lämmitys energiaa kuin talo jossa pelkkä poisto.
höpöhöpö
määräystenmukainen ilmanvaihto puoli huonetilavuutta tunnissa vie yllättävän paljon energiaa, josta talteenottotavasta riippuen saadaan talteen esimerkiksi puolet tai kaikki tai enemmän (pilp)
niin paljon että useinkin paljastuu ilmanvaihdon olleen liian pieni- eljii
> ilmanvaihto puoli huonetilavuutta tunnissa vie yllättävän paljon energiaa
suurusluokka:
talossa tilavuus 300 kuutiota eli 360 kiloa ilmaa
puolet eli 180 kg vaihdetaan 3600 sekunnissa
kilon lämmitys kuluttaa 1,05 kWs/celsiusaste
20 asteellä lämmitettäessä tehontarve noin yksi kilowatti
kahdeksassa kuukaudessa noin 6000 kWh
- gerygerreyg
Mä asensin 2009 vuonna painovoimaisen ilmanvaihdon tilalle koneellisen ilmanvaihdon ja lisäksi ilmalämpöpumpun kulutus tosiaan kaksinkertaistui niinkuin ylempänä lukee, tässä vielä todistus aineistoa 11 vuoden ajalta.
2001 26553kwh
2002 25863kwh
2003 28091kwh
2004 30223kwh
2005 31615kwh
2006 28201kwh
2007 26038kwh
2008 26465kwh
2009 23198kwh
2010 20169kwh
2011 15531kwh- tätäluokkaa kutakuin
Tään vois ihan uskoakin,tosin muutos johtuu ilmalämpöpumpusta,ne on nykyään tehokkaita!
- ei vähäne
Energian kulutus kasvaa aika paljon, mutta vastaavasti ilmanlaatu paranee hiukan.
- ml213.
Jokainen maallikkokin ymmärtää asian, jos tahtoo. Painovoimainen ilmanvaihto toimii jopa tyydyttävästi kovemmilla pakkasilla ja näin enrgiaa karkaa runsaasti ulos. Jos tämä sama ilmanvaihto toteutetaan koneellisesti ja lämmöntalteenotolla, niin pakkasilla tämän laitteen hyöty on merkittävä ja siten energiaa säästävä.
Jos ulkoilman lämpötila on nollan kantturoilla tai jopa plussalla, niin koneellinen ilmanvaihto toimii suunnitellusti eli tehokkaammin kuin painovoimainen ja tässä tilanteessa energian säästöä ei synny, koska sisäilma vaihtuu tehokkaammin ja säästö menee/hupenee tässä pois. Tietenkin lämmöntalteenottoa tapahtuu tässäkin tilanteessa.
Niin, talon ilmanvaihdon osuus lie n 30% lämmitys energiasta. Jos ilmanvaihtoa supistetaan painovoimaisella ilmanvaihdolla, niin tietenkin säästöä syntyy ja jos koko ilmanvaihto poistetaan, niin säästö lie tuo 30% lämmityskustannuksissa.
Suo siellä, vetelä täällä tuumi renki isännälleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921