Mihin on mielestänne järkevintä sijoittaa/tallettaa n.3000e summa?
3000e?
4
296
Vastaukset
- Leuku
Tuolla summalla ei kannata edes puhua sijoittamisesta. Voit antaa rahasi jonkun pankkiketjun haltuun vaikka 12 kk ajaksi 2,0 % korolla, josta saat sitten vuoden päästä korkoa 42 eur. (3000x0,02x0,7 = 42).
Tai sitten ostat Nokian osakkeita (vaikutat varsin pätevältä osakesijoittajalta) ja katsot mitä tapahtuu...
Tai sitten otat lisäksi 147.000 eur lainaa edullisella korolla, ja ostat sijoitusyksiön Töölöstä ja laitat sen vuokralle..
Voi hyvänen aika sentään...
Kiitos ja anteeksi. - asunnon hinta laskee
tuttuun ja turvalliseen,
ajattelen että sen säilyminen on tärkeää, joten turvallisesti, äläkä laita sitä 1-v tilille, koska jos kuitenkin tarvit rahaa, on lainaaminen 2-3 kertaa kalliimpaa.
^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
"Tai sitten otat lisäksi 147.000 eur lainaa edullisella korolla"
nyt varmaa asuntijen hinnat laskevat, niitä ei todella kannat ostaa,
toiseksi,
tuolla 150 000 saa yhden josta 650 -150 = 500 e/kk
tuolla saa pikkukaupungista 5 yksiötä, vuokra 350 - 150 = 200 e/asunto.
niistä 5 tuotto 1000 e/kk,
lisäksi pikkukaupungin 5 voit myydä 1 tai useamman jos tarvit rahaa,
kuinkas hesan yksiö- - 5+1
Ensimmäiseksi pitää päättää kuinka pitkäkäksi ajaksi haluat varat sijoittaa.
Asunto hyvältä paikalta ei ole huono ajatus, hintaromahdusta on turha odottaa, pikku paikkakuntien asunto-osakkeiden arvo ei nouse. Kolmella tonnilla näihin ei pääse käsiksi joten tämä keskustelu on turha. - S-pankkiin
S-pankin määräaikaiselle talletustilille. Voit verkossa avata itse tilin. Korko on tällähetkellä muistaakseni 2.25 % ja voit itse valita, haluatko sitoa rahasi vuodeksi tai vaikka vain muutamaksi kuukaudeksi. Tavallisissa pankeissahan näin ei voi tehdä tällä korolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä362917- 1732285
- 622284
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331978Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411336Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221333- 141330
- 101214
- 111194
- 221191