lapselle nousi kova kuume, nyt toista päivää melkein 40'C, neuvottiin päivystyksessä odottamaan vielä pari päivää ennen lääkäriin vientiä. Tuntuu vaan, että lapsi jo puolikuollut siihen mennessä. Joku virus kuulemma tällä hetkellä liikkeellä, pitää ilmeisesti antaa kuumeen hoitaa se pois päiviltä vai onko antibiooteista hyötyä viruksia vastaan?
Korvissa ei arista, syö ja juo ihan hyvin, vaikkakin vähemmän kuin normaalisti.
Muilla kokemuksia?
Virus liikkeellä?
11
1364
Vastaukset
- porkkana
Hei,
lapsen kuumeen alentamiseen helpottaa esim. kuumetta alentava peräpuikko (mm. panadol,tms) - apteekki neuvoo lisää. Juota lasta paljon ja anna vaikka jätskiä ym. mikä lapselle maistuu. Mikäli tuntuu että lapsen tilanne heikkenee niin viipymättä kekussairaalaan. Toivottavasti auttaa. - Hannah
Antibiootit eivät auta viruksen aiheuttamiin sairauksiin kuten flunssa.Antibiootteja käytetään bakteerien aiheuttamien sairauksien esim. angiina hoitoon.
- Mam
Lapsesi vaikuttaa hyväkuntoiselta siihen nähden, että kuumetta on noinkin paljon. Meidän nuorimmaisemme sairasti talvella influenssan (oli silloin n. puolitoistavuotias), ja korkea kuume jatkui yli viikon. Emme kuitenkaan vieneet lääkäriin, koska lapsi söi jotenkuten ja joi ihan hyvin. Hän ei myöskään aristellut korviaan eikä muutenkaan vaikuttanut erityisen sairaalta, ja paranikin sitten ihan hyvin kotihoidossa. Antibiootit eivät tosiaankaan viruksiin tehoa.
Juominen on tärkeää. Sitten, jos lapsi lakkaa juomasta, niin lääkäriin pitää mennä. Yhdellä lapsellamme oli joitakin vuosia sitten keuhkokuume, jolloin hän ei juonut oikeastaan yhtään.
Meillä lapset ovat tykänneet Panadol-mikstuurasta. Se laskee kuumeen ihan yhtä hyvin kuin suppokin. - lekuri
ei oo lekurista eikä antibiootista sullen apuva
jos todellakin se pari pv menee, niin sitten eri juttu. Kuitenkin lapsi voi hyvin kaikista merkeistä lukien. Antibiootti ei toimi kuumeeseen, vaan vain bakteeriitautiin. Korkean kuuumeen takana usein virus!
Eli jos 4:s päivä ja kuume yli 40, niinn llekuriin riennät!
Muksut kestää aika paljon !!!- Mam
Ei ollut kovin lekurimainen viestisi. Kuumetta voi kyllä katsoa yli neljäkin päivää, jos lapsi on hyväkuntoinen. Minkä se lekuri kuumeelle voi? Jos on bakteeritulehduksia, niin lapsi on kipeä, ei vain kuumeinen. Tai jos lapsi lakkaa juomasta, niin sitten lekuriin ja kiireesti.
- Anssi
Mam kirjoitti:
Ei ollut kovin lekurimainen viestisi. Kuumetta voi kyllä katsoa yli neljäkin päivää, jos lapsi on hyväkuntoinen. Minkä se lekuri kuumeelle voi? Jos on bakteeritulehduksia, niin lapsi on kipeä, ei vain kuumeinen. Tai jos lapsi lakkaa juomasta, niin sitten lekuriin ja kiireesti.
Olisikohan lekuri tarkoittanut että neljännen kovan kuumepäivän jälkeen on syytä tutkia jo muitakin vaihtoehtoja kuin sitä tavallista flunssaa.
- Anssi
Ei millään pahalla, mutta ihmisistä on tullut tavattoman uusavuttomia näiden ihan tavallisten pikku vaivojen suhteen. Muutaman pävän kuume on ihan normaali oire, eikä lapsella ole mitään hättä, jos se juo. Kuivuminen on oikeastaan ainoa riski, jos sairastelu jatkuu pidempään ekä muksu juo riittävästi. Jos alkaa kuivua, niin sitten lapsi otetaan osastolle ja laitetaan tiputukseen. Viirusksiin kun ei antibiotit tehoa.
Pikku sairastelu vain parantaa ihmisen luontaisia puolustusmekanismeja ja vahvistaa niitä. Tiesitkö että ihmisen immuunijärjestelmä on vuoden sekaisin jokaisen antibiottikuurin jälkeen.- Anssi
Kuumetta ja säkyä alentavaa lääkettä annat ohjeiden mukaan.
- äiti haagasta
joo niin tääläkin, koko prhe
- ..............
ed. viestit ovat yli 7 vuoden takaa.....
- kaikenlaisia ohjeita
Kun nyt näemmä vanhat viestit ja ohjeet ovat nousseet esiin, niin kannan myös korteni kekoon että ei nämä ohjeet jää päälle. Minä vein 2,5 vuotiaan lapsen anteeksipyytävästi lääkäriin tyyliin "on tässä kuumetta pidellyt kolmatta päivää aamuin illoin n 40 astetta". Ei muita oireita. Lapsi ei valittanut (eikä tosin puhunut vielä hyvin) Tulos: korkeat tulehdusarvot, kuumeinen munuaistulehdus, 4 päivää tiputuksessa sairaalassa. Että jos on korkea kuume, jossa ei ole muita esim flussalle tyypillisiä oireita niin lääkäriin vaan. Sitä varten lääkärit ovat olemassa. Lapselle ei onneksi tullut munuaisvaurioita, mikä olisi voinut olla mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1337280Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.142660Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2661278- 1001059
Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942171990Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih71945En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek137930Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.79784Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j13763Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com18741