Minulle laitettiin LKP maksuhäiriö merkintä maaliskuussa 2010. Velka meni Lindorffille perittäväksi. Minulla on siitä maksusuunnitelma, jota on vielä vuosi jäljellä.
Se on minun ainoa merkintä ja poistuisi nyt maaliskuussa.
Soitin Lindorffille ja kysyin, että laittavatko uuden merkinnän heti, kun vanha poistuisi, koska velkaa on vielä maksamatta. Sanoivat, että eivät. Maksut on hoidettu suunnitelman mukaan. Eli luottotiedot olisivat sitten puhtaat.
Sitten virkailija jatkoi samaan hengen vetoon, että jos tämä LKP merkintä on sellainen, että se poistetaan Asiakastiedosta jo aikaisemminkin, jos maksan velkani heti.
Olin aivan ihmeissäni! Olen koko ajan luullut, että he laittaisivat vain sellaisen merkinnän, että velka on maksettu, mutta itse häiriömerkintää se ei poistaisi. Puhuin sitten vielä perintätiimin esimiehen kanssa, joka tätä samaa vakuutti.
No, maksan loput 1300 e huomenna My Lindorffin kautta pois. Soitan sitten asiakaspalveluun ja hoitavat tiedon Asiakastiedolle.
Vaikka kuinka silloin aikoinaan ja nyt vielä uudestaankin Asiakastiedon sivuja selasin ja luin, niin tätä seikkaa ei mielestäni siellä kerrota. Siksi olen tässä vieläkin vähän epäuskoinen.
Vai onko lienee vain Lindorffin kikka saada velka pian maksettua?
LKP merkintä
6
2066
Vastaukset
- 9+19
Mistä syystä tuo LKP merkintä tuli? Eli oliko sulla joku sen 60 päivää myöhässä, eli joku vippi? Teitkö sä suunnitelman sitten jotenkin liian myöhään? Koska jos suunnitelman maksusta tekee ajoissa ja sitä noudattaa niin ei pitäisi mitään merkintojä tulla.
- rulla
Luottokunnan kortti, jonka maksuerä myöhästyi juuri tuon 60 päivää. Tili erääntyi ja meni Lindorffille perintään. Lindorff ilmoitti häiriön asiakkaansa puolesta. Maksusopimus tehty Lindorffin kanssa.
- hämmästynyt myös
En minäkään löydä tietoa mistään, että lkp merkintä poistuisi kun lasku on maksettu.. Luottotietolaissa ei ole tästä mitään mainintaa, eikä missään muuallakaan.
Lindorffin sivuilla on päinvastainen tieto:
"Maksuhäiriömerkintä säilyy luottotiedoissasi, vaikka oletkin maksanut velan. Ainoastaan merkintä varattomuudesta, joka on todettu ns. suppeassa ulosmittauksessa, poistetaan pyynnöstäsi."
Jos sinulle on näin vakuutettu.. No, kerro kun lasku on maksettu, poistuiko se oikeasti?- rulla
"Maksunsuoritusmerkintä lyhentää viimeisimmän tai ainoan merkinnän tallennusaikaa. "
Ei tuossakaan edes puhuta siitä, että tallennusaika nollautuisi täysin.
Huomenna sitten; laittelen viestiä, miten meni. Tämä pari kuukautta ei minulle ole enää mikään maailman loppu. Ajattelin ehkä hakea toista työpaikkaa, niin olisi sitten tämäkin asia poissa päiväjärjestyksestä.
Muutenkin aika on mennyt nopeasti. S-Pankin myöntämä pankkikortti-visa on toiminut koko ajan, samoin olen saanut Canal ja Elisa Viihteen ihan normaalisti. Muuta "uutta" luottoa/laskutettavaa en olekaan edes hakenut.
- rulla
Toimeksiantaja oli ilmoittanút Lindorffille, että merkinnän voi pyytää poistamaan, kun saatava on maksettu. Eli ei se automaattista ole.
Ovat tänään kuulemma ilmoittaneet peruutuksesta Asiakastietoon.- kiintoisaa
Olisikohan rullalla mitään materiaalia tästä merkinnän poistamispyynnöstä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921