Apua, ruokailu/teehetket ovat helvettiä

jänistäjä__

Hei!

Olen 25-v. nainen ja nyt viimeisen puolen vuoden aikana minulle on kehittynyt aika paha kahvikuppineuroosi. Jännitän muutenkin hieman mutta erityisesti ruokaillessa / kahvitauoilla on vaikeata kun kädet tärisee.

Mitä tehdä? En halua eristäytyä. Enkä halua koukuttaa itseäni joillain lääkkeillä. Mistä hakea apua? Kertokaa, miten olette päässeet eroon tämänlaisista ongelmista.

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kärsimystä koko aika

      Itselläni taas on sellainen ongelma että aistin jos minua katsellaan, ja katson yleensä takaisin ja siitä alkaa sitten loputon silmäpeli. En tahtoisi näyttää hapanta naamaa esim. töissä, tai ravintolassa, mutta jos joku tarkkailee minua, muuttuu ilmeeni myrtsimmäksi vain koko ajan, sillä en haluaisi näyttää sitä jos olen väsynyt ja surullinen, sillä se vaikuttaa muihin ihmisiin. Elämässäni on muutenkin hankalia ihmissuhteita ollut lapsuudesta asti ja perheessä alkoholismia. Jännitän myös ruokailuhetkiä, jos paikalla on ihmisiä jotka vain istuvat ja katsovat minua. Sellaisia en jännitä jotka puhuvat kanssani. Mutta jos minua vain katsotaan sellainen ilme naamalla, että mikä helvetti tuota vaivaa, ahdistun paljon enemmän. Sitten aikuiset ihmiset kehtaa vielä kuiskutella keskenään, että katsoppa tuota ja kylläpä jännittää, joka saa minut vain vihaiseksi. Tämmöinen neuroosikimppu itseltäni löytyy. Keskityn liikaa sekä muihin, että itseeni.

    • jänistäjä__

      minua jännittää vaikka ois tuttukin. Työkaveri on lisäksi niin komea, että sekin pistää jännittämään...

      Millä avuilla eteenpäin..

    • edelleen jännitän

      Yleensä jännittäjä keskittyy vaan itseensä ja jännittämiseensä. Jos katselisi ympärillään muita ihmisiä, esim. ruokailussa, huomaisi myös muita jotka jännittää ja kädet tärisee. Oikeesti käsien vapina on ongelma vain sinulle itsellesi, ei muille. Nykyään pystyn syömään julkisilla paikoilla. En ota ongelmaa siitä jos kädet vapiseekin. En häpeä sitä enää. Koska eihän siinä ole mitään hävettävää. Syötävä kuitenkin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1897
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1786
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1771
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1446
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1385
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      488
      1026
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      966
    8. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      913
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      911
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      869
    Aihe