Voiskohan joku sähköstä tajuava mies (tai toinen nainen) auttaa: kytkin vahingossa usasta ostetun radion joka vaatii 120V jännitteen suomalaiseen 230v sähköverkkoon. Se oli n. 10 sekkaa kiinni. Meniköhän laite rikki? en pysty nyt testaamaan sitä. Kiitos jos joku vastaa.
Laitteen takana lukee : 120V 60Hz 2A
Kytkin 120v laitteen 230v sähköverkkoon,HAJOSKOHAN ??
3
142
Vastaukset
- r5678uyhgf
Jos sulake on oikein mitoittettu, niin eipä siitä luultavasti muuta ole palanut.
- sulakkeenselostaja
"Jos sulake on oikein mitoittettu, niin eipä siitä luultavasti muuta ole palanut."
Näinköhän?
120V x 2A = 240W
240W : 230V = 1,04A
Suuremmalla jännitteellä virta pienenee, jos tehon otto pysyy samana. En usko, että sulakkeella on mitään mahdollisuutta pelastaa tilannetta tässä tapauksessa.
Hämmästynyt olisin, jos laite ei millään tavalla vahingoittunut. Jo virtalähteen suotoelkot saavat mitoitukseen nähden aivan liikaa jännitettä.
- 1+0
Riippuu siitä, että onko merkiltään ja malliltaan mainitsematon roju hakkuripowerilla, vai perinteisellä muuntajalla tehty. Jälkimmäisessä tapauksessa todennäköisesti kesti, muuntaja kun saturoituu reilusta ylijännitteestä, polttaen sulakkeen.
Hakkuri kyllä pamahtaa iloisesti tuollaisesta, sehän nyt on selvää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899