Eilisessä Karjalaisessa maahanmuuttopäällikkö Mattson pohti, kuinka nostetaan maahanmuuttajien kiinnostusta politiikkkaan sekä äänestysaktiivisuutta. Lieksalaiset mamut tuntuvat olevan jo kovasti aktiivisia. Yhistyskin on ollut jo vuoden toiminnassa. Siis siitä vaan osallistumaan. Aktiivisuudesta esimerkkinä tämän päiväiset Lieksan lehen mielipidekirjoitukset mamuilta. Mikähän puolue ehtii ensi kysellä aktiiveja listoilleen.
Lieksan poliitikoille miettimistä
3
91
Vastaukset
- me teemme sen
Uurnilla tavataan jos äänestät väärin älä itke myöhemmin.
Jos haluat nykymenon jatkuvan äänestä kuten aiemminkin.
Jos haluat muutosta äänestät toisin !!!
Jos jätät äänestämättä hyväksyt nykyisen käytännön.
Olemme vielä demokratiassa äänesi ratkaisee niin voit vaikuttaa siis vaikuta
Nää pressanvaalit ovat pelleilyä kuntavaalit totistatotta
Olisiko aika pysäyttää tää hulvaton karnevaali- """"""""""""""""""""
Äänestyskopeissa on lyijykynät.Eli ihan sama minkä numeron sinne pyöräyttää.
- Vanha massikka
"""""""""""""""""""" kirjoitti:
Äänestyskopeissa on lyijykynät.Eli ihan sama minkä numeron sinne pyöräyttää.
Niin Suomihan on valedemokratian luvattu maa. Jossa kaikki pakkoruotsiin tai muuhun liirtyvä sovitaan "suljettujen ovien" takana. Tämä on näköjään levinnyt myös muihin päätöksiin ,vaikka kysymyksessa olis "kissan ristiäiset"..! Outo dilemma, mitä lähempänä oiketa demokratiaa olemme, sitä piilommassa päätökset tehdään..? Oikeassa demokraitassa päätöksistä keskustellaan avoimesti , tai jopa järjestetään neuvoa antava kansanäänestys jos tilanne on kimurantti..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864