olen menossa vuoden kuluttua parolaan armeijaan ja kysyisin että kuinka paljon yleensä on aikaa aamutoimiin?
Kuinka monelta herätykset ovat?
Onko kuinka tiukkaa menoa esimerkiksi muihin paikkoihin verrattuna?
aamutoimet
11
1056
Vastaukset
- cellux
aamutoimiin on aikaa 10min ja jos ei ehdi niin ei kunnian kukko laula...
Herätykset ovat joka aamu kello viideltä
Armeijassa oli hirveää elämäni kamalin kokemus- ====
Sivari siinä valehtelee.
Nykyinen armeija on lähempänä partiolaistoimintaa, kuin armeijaa.
Alokasaikana ei saa edes juosta, ettei äidin kullat rasitu, ja stressaannu. - gwew
==== kirjoitti:
Sivari siinä valehtelee.
Nykyinen armeija on lähempänä partiolaistoimintaa, kuin armeijaa.
Alokasaikana ei saa edes juosta, ettei äidin kullat rasitu, ja stressaannu.En tiedä minkä intin oot käyny. Meillä mm. pelkkä taisteluvarustus santiksessa paino 35kg-40kg ja sen kanssa kyllä juostiin.
- ====
gwew kirjoitti:
En tiedä minkä intin oot käyny. Meillä mm. pelkkä taisteluvarustus santiksessa paino 35kg-40kg ja sen kanssa kyllä juostiin.
Kävin intin 80-luvulla, jolloin heti kättelyssä juostiin kaikki rensselit niskassa mehut pois jokaisesta niin, että loppupään totaalisesti sipanneet kerättiin tien poskesta traktoreiden lavalle.
Se teki hyvää, ja istutti pysyvän ymmärryksen liikunnan tärkeydestä.
Lue:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/65671-inttiin-uusi-kaytanto-juokseminen-loppuu - gwew
==== kirjoitti:
Kävin intin 80-luvulla, jolloin heti kättelyssä juostiin kaikki rensselit niskassa mehut pois jokaisesta niin, että loppupään totaalisesti sipanneet kerättiin tien poskesta traktoreiden lavalle.
Se teki hyvää, ja istutti pysyvän ymmärryksen liikunnan tärkeydestä.
Lue:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/65671-inttiin-uusi-kaytanto-juokseminen-loppuuMeillä juostiin heti lääkärintarkastusten jälkeen ja paljon. Kotiuduin viime viikon perjantaina.
- gwew
Kotiuduin viime viikolla Santahaminasta. Meillä oli ohjatut aamutoimet reilun kuukauden verran jolloin oli aikaa olla kolme minuuttia pesu- ja kusitiloissa aamuisin.
J-kaudella ei ollut ikinä kiire mihinkään. P-kaudella lähes aina. - (!)
Ollos huoleti, menet muiden mukana, ja välttämättä ei tarvitse edes ajatella mitään.
Tiukkaa on vain laskuvarjojääkäreillä, rajajääkäreillä, ja taistelusukeltajilla. - Sveijk
Ylleesähä aamutoimet on vappaat meillä ainakii Vekaralla oli yhenkerra.
- myyty
Herätys on klo 6.00, alikessut nousevat 5,30. Aamutoimiin on riittävästi aikaa, kaikki tehdään ohjatusti ja yhdessä, tupa kerrallaan. Ohita kaikki paskapuheet, mitä täällä kirjoitellaan.
- vinkki vaa
Kannatata p-kaudella (ainakin ekoina viikkoina) laittaa kännykkä värisemään tyynyn alle aina pikkasen ennen virallista herätystä. Se on kuulkaas paljon kivempaa kun on ehtinyt heräämään jo aikaisemmin ja käynyt tarpeentullen vaikkapa varsinaisella aamutoimilla jo etukäteen. :)
Tällöin ei tarvitse kärsiä siitä varsinaisen herätyksen tuomasta kiireestä niin pahasti. - 24
Ei sillä ole mitään merkitystä, että miten vähän aikaa niihin aamutoimiin on.
Itse ainakin tein ne jo edellisenä iltana.
(esim parran ajamisen, paskalla käynnin jne.)
Alokasajan jälkeen on sitten aikaa aamuisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875