Tietääkö kukaan järjestetäänkö porista mitään linja-auto reissuja pietariin?Minkä hintaisia.Venäjää en osaa,enkä kunnolla englantiakaan joten matkalla täytyisi olla suomea puhuva ohjaaja.Minkä hintaisia ovat esim eremitaasissa,talvipalatsissa,iisakin kirkossa,pietarin-paavalin linnoituksessa käynnit.Hotellit pietarissa varmaan niin kalliita että joku 1-2 yön reissu...
Porista-Pietariin linja-autolla?
7
422
Vastaukset
- leilukka
En tiedä porilaisista, ehkä paikallinen Suomi-Venäjäseura jotain järjestää.
Mutta suosittelen turkulaista NevaToursia.
Bussilla Turkuun, linja-autoasemalta yleensä NevaToursin autotkin lähtevät.
Kahden, kolmen ja neljän päivän matkoja, eikä kovin kalliita,
tosin ilm. majoitus aina hot.Moskovassa, joka ei oma suosikkini ole.
Opastus toimii ja museo- ym. käynnit luonnistuvat.
Halvemmalla pääsisi niihin kyllä jos osaisi venättä... - Pori - Venäjä
Mainittu Neva Tours on hyvä mahdollisuus.
Toinen länsirannikon suunnalta Venäjälle toimiva matkatoimisto on Matkaviljanen. Katso tästä linkistä lisää:
http://www.matkaviljanen.fi/
Kolmas vaihtoehto on matkustaa ensin Helsinkiin ja ottaa edullinen bussikyyti Eteläiseltä rautatiekadulta Tennispalatsin ja hotelli Presidentin väliseltä katuosuudelta. Sieltä lähtevät monet bussit joka päivä Pietariin. Tässä on lisätietoja:
http://www.matkafoorumi.fi/f45/helsingista-pietariin-20-25-eurolla-843/
Jos Petroskoi kiinnostaisi löytöretkeilymielessä, tms., Helsingistä pääsee sinnekin:
http://incoming.fi/transport/helsinki-petrozavodsk - talvicamino
Suosittelen myös matkatatoimistoa, esim Aikamatkoja (www.aikamatkat.fi). Jos matkustat Pietariin ensimmäistä kertaa, on kätevää, että matkanjärjestäjä hankkii sinulle myös viisumin. Matkatoimiston matkoilla on yleensä retkiä esim kaupunkikierros, Venäläisen taiteen museo, Iisakin kirkko, Eremitaashi, joissa on suomea puhuva opas mukana. Osa retkistä kuuluu matkan hintaan, osa on lisämaksullisia ja saat niiden hinnoista tiedon jo etukäteen.
Ehdotan siis, että reissaat Omnibussilla Tampereelle (3 euroa) ja hyppää matkajärjestäjän bussiin / junakyytiin. - 55
Tossa Neva Toursin lisäksi Uudestakaupungista:
http://www.matka-mekka.fi/ - sil-lointällöin
Mene lentäen , pääset paljon helpommalla.Bussilla Länsi-Suomesta matkaan menee koko päivä.
Tai mene junalla,on mukava. Sillei.- halaha
Porista lentäen Pietariin? Neljän tunnin koneenvaihdot? Juna on nopea (ja kätevä rajoilla), mutta alkuperäinen kysyi, onko kenelläkään tietoa linja-autoreissuista Porista Pietariin.
- käydään -
Porista pääsee lentäen koneen vaihtoineen 3h pietariin,saa menemään kauemminkin jos haluaa. Juna on hyvä vaihtoehto.
Linja-autolla joka tapauksessa menee päivä per suunta matkoihoin.Harvoin kävijä näkee maisemia ja Viipurinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838