Pystyin samaistuu tosi moneen keskusteluketjuun. Ajattelin tehä tämmösen ketjun mis voi olla jotai vinkkei miten pääsis vähä eroon ujoudesta. En tiiä sit pääseekö siitä kokonaan eroon jos se kuuluu luonteeseen, mut uskon ainaki et se voi helpottaa vähän, tai ainakin mulla se on tehny niin.
Okei, mul tulee ainaki ekan mielee et ittensä hyväksyminen semmosena ku on nii ainaki vähentää itteensä kohdistuvii paineita. Ja se et uskaltaa elää, eikä kelaile koko aja et: "pitäiskö". Sitte mä oon ainaki saanu itsevarmuutta siitä kun on hyväksyny ja kohdannu omat heikkoudet. Jos tekee jotai asioita josta on epävarma ja haluis kumminki tehä, nii siin voi miettii sit et mitä siin voi tapahtuu pahimmillaan, esim. jos pitäis mennä juttelee jollekki tai jotai.. Sitte oon kelaillu sitä et mitä välii mitä muut ajattelee, koska mä oon kumminki elämäs tääl itteeni varten enkä mielyttämäs ketään muita. Yleensä utelen aika paljo muitte asioita vaikka ei nii paljo kiinosta vaa siks et ei ois hiljasii hetkii, mut nyt oon koittanu kertoo vähä itestäki ja se helpottaa aina omaa olooki ku avautuu itestää kans. Ja noi hiljaiset hetket on riivannu mua vähä välii, mut oon alkanu kelaamaa jos mul ei oo mitää sanottavaa nii sit mul ei oo ja piste. Koska jos alan puhumaa jostai keleistä tai muusta vastaavasta nii ei siit tuu mitää. Ei jaksa esittää mitää muuta ku oon, eikä keksii keksimällä jotai väkinäistä.
Tämmösii vinkkei täl kertaa, toivottavasti jollekki jäi jotai mielee. Ja pistäkää tekin omii kokemuksii, ku aika paljo näil palstoil kerrotaa vaa ongelmista (mikä ei tietenkää oo mikää huono juttu) , mut kaipailin ite ehkä vähä enemmän vastauksia kans.
kokemuksia miten pääsee eroon liika ujoudesta
Ei Enään Niin Ujo
0
136
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889