En tiedä armeijasta mitään ja poikaystäväni lähti viikko sitten armeijaan. Olen kuullut hänestä todella vähän.. Ikävä on hirmuinen... Onko siellä todella niin tiukkaa ettei saa käyttää kännykkää paljon? Miten pääsee ensimmäisille lomille? Entä miten jatkossa lomat? Pääseekö tyyliin joka viikonloppu yms yms?
Meille on myös tulossa vauva elokuussa ja mietein että mahtaisikohan mieheni päästä edes joihinkin neuvolakäynteihin mukaan?
Kertokaa ja valaiskaa tietämätöntä tyttörukkaa! :)
Tietämätön nainen tarvitsee apua!!!
6
481
Vastaukset
- inttileski
Hei! Olipa ihana lukea "kohtalotoverin" viestiä, ainoa, että itse en ole raskaana. Eli, poikaystäväni astui armeijan palvelukseen 9.1.2012 ja nyt siis häntä kotona kovasti ikävöin. Itsekään en kovin paljoa intti asioista tiedä, mutta jos jotenkin voin auttaa, niin yritän selittää jotain :)
Aika tiukkaa armeijassa on ainakin näin alkuun. Kännykän käyttö on sallittua vain vapaa-ajalla, eli ainakin iltaisin. Ensimmäisille lomille pääsy vaihtelee varmaankin paikoittain. Toiset pääsevät jo parin viikon jälkeen, osa vasta kolmantena viikonloppuna.
Jatkossahan lomia on useammin, tai ainakin lähes joka viikonloppu ja joskus saa jopa arkivapaita. Arkivapaita pystyy myös itse "tienaamaan" esim. keräämällä tietyn määrän kuntopisteitä.
Itse kävin tutustumassa netin kautta varuskunnan "kotisivuille", sieltä sain vähän lisää valaisevaa tietoa. Kannattaa siis vaikka yrittää googlen kautta ettiä =)
Toivottavasti auttoi edes vähän. - Vanha kersantti
Armeija on armeija. Siellä koulutetaan sotimaan, eikä sodasta noin vaan joka viikonloppu mamman luokse tulla. Kotirintaman kannattaisi ottaa aika koulutuksen kannalta myös itse, ja miettiä mitä joutuisi kestämään ja mitä uhrauksia tekemään jos puoliso joutuisi tositoimiin.
Kysymykseesi vastatakseni, uskon, että nykyään saa lomia varsin taajaan, ellei joka viikonloppu niin ainakin melkein. Ja se, että odotatte lasta lienee pätevä syy muutamiin lisälomiin.- Oi aikoja
Yksi kaveri komppaniasta, jolla oli pieni lapsi, kävi yöt kotosalla leirejä lukuunottamatta hyvin paljon. Saapui sitten aamuisin, en muista aamupalalle (6:20) tai palveukseen (08:00).
Noin se armeija täytyisikin tulevaisuudessa käydä. Sotaopit tiiviinä oppeina ja muu oheishöyste (paraatit jne) jätettäköön asiasta kiinnostuneiden ammattisotilaiden harrastukseksi. - Armeijassa ollut M
Kaikkia ei vain kiinnosta armeijan jutut armeijassa tai varsinkaan kotirintamalla. Lapsen saaminen on merkittävä asia elämässä, armeija ei.
- kk
Kun sankari tulee kotiin, huolehdi että otat lasin vettä ja disperiinin ja pidät saunakaljat viileänä. Kyllä se siitä...
- seeipelaa.,.,3
Kyllä lomia on jo saatu, mutta on kivempi mennä lähikylän kapakkaan ja vähän koklata vierasta pimppiä, kun siitä selviää sillä ettei lomia ole muka vielä myönnetty. Sori mutta näin se on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3255201Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669- 1111531
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1201420Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393