Suomenkuvalehti on julkaissut ministeri Virkkusen esikuntineen laatiman kuntakartan. Kuntien määrä tippuisi nykyisestä 326 kunnasta 70 kuntaan. Suurimmat kunnat olivat jopa maakuntien kokoisia.
Kokoomuksen keskittämishanke on vastatuulessa ja käskassarana toiminut Kuntaliitto on saanut ankaraa arvostelua puikahtaessaan Virkkusen helmoihin apuvoimaksi.
Ilomantsi ja kymmenet muut kunnat ovat kokoamassa kapinaryhmää, joka aikoo jättää maksamatta Kuntaliiton jäsenmaksun. Ilomantsi maksaa nykyisin noin 17.000 euroa vuodessa.
Kuvalehden kartassa Pohjois-Karjalaan on jäämässä 4 kuntaa, jolloin Ilomantsi säilyy itsenäisenä.
Syksyn kuntavaaleissa voimme vaikuttaa ja valita valtuuston henkilöt joille Ilomantsi on tyärkein asia ja jotka uskaltavat ajatella omilla aivoillaan.
Itsenäinen Ilomantsi!
10
149
Vastaukset
- Kokoomus pettää aina
On onni, että kuntavaalit ovat syksyllä. Taitaa pelko saavuttaa Virkkusen komentajat ja kohta kuulemme kuinka ns. kuntauudistuksen toteuttamista siirretään. Näin kokoomus yrittää pelastautua kuntavaalien tappiolta.
Nykyinen kokoomus on markkinoinut itseään työväenpuolueena ja sadattuhannet kansalaiset uskoivat mainosnikkareiden höttöön. Nyt yritetään hurmata kehuilla, että yhdistämällä kuntia palvelut paranevat.
Kokoomuksen toiminta on syrjäseudun asukkaiden pilkkaamista, sillä isoissa kunnissa palvelut pakenevat nykyistä kauemmaksi. - Järki auttaa
Ilomantsin tulee pysyä itsenäisenä.
Meillä on kultaa ja paljon mahdollisuuksia saada uusia työpaikkoja.
Rakentamista tulee levittää myös kylille, joihin on tullut uusia työpaikkojka. Nyt on aika kunnan ostaa tonttimaata Hattuvaaraan ja myydä tontit sopuhintaan uusille muuttajille.
Hatunkouluun saadaan oppilaita kun uskalletaan niin haluta. - Pimpalo Pampalo
Joo kultaa on. Ja pussihousuja ja karvareuhkoja. Ja humalaisia ukon ja akanturjakkeita potaskaa jauhamassa baareissa pitkin viikkoa. Mahdollisuuksia on ja niihin tartutaan aikailematta. Rakkulat käsissä töitä väännetään ja omaa unelmaa toteutetaan. Armoa ei pyydetä eikä anneta. Loistosakkia... voi elämä!!!
- ihbni
hyi vitu mikä junttila,ei ketään missään ja jotkut vielä kuvittelee että tänne ihmisiä muuttaisi massoittain,semmosta työpaikkaa olekkaan kuka tänne muuttais sen perässä.
- Räksyt töihin
Rakennetaan eikä revitä!
- Onneksi Olli häviää
Ilomantsi pysyy itsenäisenä ja nämä nimimerkkiensä taakse piiloutuvat pelkurit eivät pysty vakuuttamaan liittymistä kun itsekin ovat eronneet tai erotettuja.
On ilo elää Ilomantsissa. - pullolla valtaa
Uusi valtuusto on mielenkiintoinen jos siitä jätetään ulos koko pomokaarti.
- Sitten jatketaan
Valitaan ressaksi Paavo Väyrynen.
- EI ÄÄNIÄ KESKUSTALLE
Sitten jatketaan kirjoitti:
Valitaan ressaksi Paavo Väyrynen.
Ei valita Väyrystä pressaksi. On tämä nähty mitä kesKUSTA saa aikaan.
Keskustan väki viis välittää muista ihmisistä.
Yksilötasolla olis paljon kerrottavaa erään kepuloisen kepulitempuista.
- Outo Olli
Ilomantsissa puolueet ovat Ok, mutta muutama härhäke kussakin häiritsee ja hallitsee liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861