Kuntakoko kasvaa

Koko ja määrä

Suomesta ollaan tekemässä keskusjohtoista maata jossa demokratia on kauempana kansalaisesta kuin missään muussa maassa Euroopassa.

Valtiovarainministeriö jättäisi Suomeen vain reilun viidesosan nykykunnista eli 70 kpl, ilmenee ministeriön kuntauudistuksen pohjaksi laatimasta kuntakartasta.

Suomen Kuvalehti on julkaissut salassa pidetyn suunnitelman tuoreessa numerossaan. Kartan mukaan Tampereen ja Turun kehyskunnat pakotettaisiin osaksi suurkuntaa. Pääkaupunkiseudulla Helsinki, Espoo, Kauniainen ja Vantaa liitettäisiin yhteen.

Tampereen seudulla asuu lähes 350 000 ihmistä, joista Tampereen ympäristökunnissa noin 130 000.
Kuntakartta piti alun perin julkistaa vuodenvaihteessa, mutta julkistusta lykättiin helmikuulle.

Oppositio syyttää, että lykkäyksellä varjellaan kokoomuksen Sauli Niinistön presidenttikampanjaa. Ankarasti vastustettua uudistusta on valmistellut kokoomuslainen hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen.

Suomen Kuvalehden mukaan koko uudistus kaatunee, sillä muut hallituspuolueet eivät hyväksy pakkoliitoksia ja Virkkusen menettelytapoja. Hallituksen kuntauudistus ajautui vaikeuksiin heti, kun suunnitelmat tulivat julki.
Hallituksen alkumetreillä keväällä sanottiin, että kuntauudistus on pääministeri Jyrki Kataisen (kok) hallituksen kärkihanke, josta kuuden hallituspuolueen sanottiin olevan yksimielisiä. (STT)

http://suomenkuvalehti.fi/

Kuntakoon lisäksi myös maakuntien koko kasvaa ja määrä vähenee. Virkkusen uudistuksessa. "Sinivihreän" toiveiden mukaisesti ainakin Satakunta olisi häviämässä Virkkusen mielestä.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        124
        1984
      2. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        133
        1910
      3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        1804
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        256
        1470
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1394
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        523
        1091
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        978
      8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        920
      9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        889
      Aihe