Muutaman viikon päästä olisi lähtö Lanzarotelle ja nyt mieltä askarruttaa retkien varaaminen. Haluaisimme varata pari retkeä Finnmatkojen kautta ja helpoimmin vaikuttaisi käyvän netistä. Mietin vain, että saako sitten jonkun tulostettavan lapun tms millä retkellä pääsee vai miten toimii? Entä onko lähtöpaikat merkitty niin selkeästi varausjuttuihin, että ilman oppaankin apua pärjää? Kenelläkään kokemusta?
Retkien varaaminen etukäteen (Finnmatkat)
3
144
Vastaukset
Saat tositteet joko postilla tai sähköpostilla. Voit myös ostaa retket tervetulotilaisuudessa. Retket ovat harvoin loppuunmyytyjä. Oppaat neuvovat retkipysäkit hotellille saavuttaessa ja/tai tervetulotilaisuudessa. Taitavat Finnmatkojenkin oppaat tehdä vielä hotellivierailuja, joiden yhteydessä voi myös käydä kysymässä neuvoa. Neuvoja saa myös Guide on line -palvelusta puhelimella. Noissa tositteissa ei muistaakseni neuvota miten retkipysäkin löytää. Retkipysäkeistä kerrottaneen myös hotellissa olevassa matkaopas-kansiossa.
- Lanzarella
Jos porukassa on ajokortillinen ihminen niin vuokratkaa ihmeessä auto, sillä Lanzarotella on helppo autoilla kun välimatkat ovat lyhyitä, tiet eivät ole ruuhkaisia eivätkä mitään serpentiinejä kuten esim. Teneriffalla. Vuokra-auton kanssa näkee jo päivässä monen monta mielenkiintoista kohdetta ja ehtii kiertämään vaikkapa koko saaren. Toinen helppo liikuntamuoto saarella on linja-auto. Kannattaa muistaa myös mahdollisuus piipahtaa naapurisaarella Fuerteventuralla jonne pääsee kätevästi laivalla.
Hyvää matkaa mielenkiintoiselle saarelle! - möyh
blues_brother, kiitos vastauksesta. Jostain syystä en tullutkaan tuota tervetulotilaisuutta ajatelleeksi. Ei tarttisi sen ihmeemmin opasta etsiä.. ei ole noissa tilaisuuksissa tullut käytyä vaikka reissattu onkin jonkun verran. Yksi retki kun on jo saapumista seuraavana päivänä, niin siksi ajattelin, että nettivaraus voisi olla kätevin.
Lanzarella, olemme kyllä nuokin vaihtoehdot ottaneet huomioon ja suunnitelleetkin omatoimiset retket, mutta ainakin yhden tietyn retken haluamme tehdä Finnmatkojen kautta ihan sen takia että saamme suomeksi selostuksen. Kyllähän sitä voi käydä katsomassa paikkoja, mutta kiva kuulla ihan suomeksi historiaa yms tietoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145