Muutaman viikon päästä olisi lähtö Lanzarotelle ja nyt mieltä askarruttaa retkien varaaminen. Haluaisimme varata pari retkeä Finnmatkojen kautta ja helpoimmin vaikuttaisi käyvän netistä. Mietin vain, että saako sitten jonkun tulostettavan lapun tms millä retkellä pääsee vai miten toimii? Entä onko lähtöpaikat merkitty niin selkeästi varausjuttuihin, että ilman oppaankin apua pärjää? Kenelläkään kokemusta?
Retkien varaaminen etukäteen (Finnmatkat)
3
145
Vastaukset
Saat tositteet joko postilla tai sähköpostilla. Voit myös ostaa retket tervetulotilaisuudessa. Retket ovat harvoin loppuunmyytyjä. Oppaat neuvovat retkipysäkit hotellille saavuttaessa ja/tai tervetulotilaisuudessa. Taitavat Finnmatkojenkin oppaat tehdä vielä hotellivierailuja, joiden yhteydessä voi myös käydä kysymässä neuvoa. Neuvoja saa myös Guide on line -palvelusta puhelimella. Noissa tositteissa ei muistaakseni neuvota miten retkipysäkin löytää. Retkipysäkeistä kerrottaneen myös hotellissa olevassa matkaopas-kansiossa.
- Lanzarella
Jos porukassa on ajokortillinen ihminen niin vuokratkaa ihmeessä auto, sillä Lanzarotella on helppo autoilla kun välimatkat ovat lyhyitä, tiet eivät ole ruuhkaisia eivätkä mitään serpentiinejä kuten esim. Teneriffalla. Vuokra-auton kanssa näkee jo päivässä monen monta mielenkiintoista kohdetta ja ehtii kiertämään vaikkapa koko saaren. Toinen helppo liikuntamuoto saarella on linja-auto. Kannattaa muistaa myös mahdollisuus piipahtaa naapurisaarella Fuerteventuralla jonne pääsee kätevästi laivalla.
Hyvää matkaa mielenkiintoiselle saarelle! - möyh
blues_brother, kiitos vastauksesta. Jostain syystä en tullutkaan tuota tervetulotilaisuutta ajatelleeksi. Ei tarttisi sen ihmeemmin opasta etsiä.. ei ole noissa tilaisuuksissa tullut käytyä vaikka reissattu onkin jonkun verran. Yksi retki kun on jo saapumista seuraavana päivänä, niin siksi ajattelin, että nettivaraus voisi olla kätevin.
Lanzarella, olemme kyllä nuokin vaihtoehdot ottaneet huomioon ja suunnitelleetkin omatoimiset retket, mutta ainakin yhden tietyn retken haluamme tehdä Finnmatkojen kautta ihan sen takia että saamme suomeksi selostuksen. Kyllähän sitä voi käydä katsomassa paikkoja, mutta kiva kuulla ihan suomeksi historiaa yms tietoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393870Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3442997Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt101906Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91635Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41099- 71944
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874- 44784
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23771- 65761