Heippa osaatteko sanoa mitka ovat mahikseni nain arvaten, saada kaksoset? Aidilla yhdeksan sisarusta joista yhdet epaidenttiset kaksoset, minulla on myos epaidenttiset serkut, muutama pari. Mieheni isan aiti oli identtinen kaksonen, samoin hanet tyttarensa sai identtiset kaksoset.. Onko tama liian kaukaa haettua, sita ajatellen etta saisimmeko me myos kaksoset mahdollisesti tulevaisuudessa?
t. toivo elaa
t. toivo elaa
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miks sitä pitää toivoa? Kuulostaa aivan yhtä sairaalta, kuin se että sinä toivoisit ja odottelisit esimerkiksi tiettyä sukupuolta olevaa lasta, puhumattakaan siitä, että toivoisit sillä olevan jokin tietty piirre, kuten ulkonäölliset piirteet tai taidot.
Ihme toiveita, kaksoset olivat mystinen ihme kivikaudella, eivät kai enää nykyaikana...
Minka takia olet talla palstalla ja luet ja vastaat viesteihin kun kuulostat niin negatiiviselta ja kitkeralta?
Olen täällä siksi, että haluan tuoda esille oman mielipiteeni, eivät huonot asiat häviä sillä, että niistä ei puhuta - en ole hiljaa siks että on negatiivista sanottavaa. Minusta tuo vaan kuulosti jotenkin aika epäolennaiselta, en ymmärrä mitä järkeä tuollasta toivoa. En hyväksy tuollasta ajattelua, ja olisi hyvä, jos joskus mietittäisiin, voiko muullakin tavalla ajatella asiasta...
Saakai sitä ihminen toivoa kaksosia vai onko toivominen kielleyä?
mutta ei ole olemassa mitään "kaksos-geeniä" tms, ei siis periytyvää!
Taipumus saada epäidenttisiä kaksosia periytyy. Tai siis se mikä periytyy on kahden munasolun yhtäaikainen irtoaminen niin, että hyvässä lykyssä kumpaankin osuu siittiö ja tuloksena on kaksosraskaus. Toisaalta eihän yhdyntä oikeina päivinä ole aina yksösraskaudenkaan tae, joten vaikka munasoluja irtoaisi kuinka monta, ei tuloksena ole välttämättä yhtäkään vauvaa.
"Munasoluruuhkaisuus" periytyy suoraan äidin puolelta, mutta isän kautta vain epäsuorasti. Eli siis vaikka isä perisikin "kaksosgeenin", se ei vaikuta hänen siittämiensä lasten kaksosuuteen. Sen sijaan tällaisen isän tyttäret voivat synnyttää isältä saadulla kaksosgeenillä kaksosia. Minä ilmeisesti kuulun näihin onnekkaisiin tyttäriin, sillä kaksosia on vain isäni puolen suvussa, ei äidin. Tosin vielä ei tiedetä, odotanko epäidenttisiä vai identtisiä kaksosia.
Identtisiä kaksosia syntyy tasaisesti kaikille; noin joka 350. raskaus on kaikkialla maailmassa identtinen kaksosraskaus, geeneihin ja rotuihin katsomatta.¨
Näin sanoo siis nykytiede, voihan olla että näistä asioista ollaan jälleen eri mieltä 10 vuoden päästä ;)
Sinulla näyttää olevan ihan hyvät mahdollisuudet, kun kerran äitisi suvussa esiintyy epäidenttisyyttä! Älä kuitenkaan luota siihen; mieheni enon vaimo on itse epäidenttinen kaksonen ja hänen sukunsa vilisee kaksosia. Kuulemma kaikkein todennäköisimmin kaksosia saavat epäidenttiset naiskaksoset. Tämän naisen viidestä lapsesta ja lukuisista lapsenlapsista kukaan ei ole kaksonen (ellei jonkun lapsen kumppani ole kuollut kohtuun, sekin on mahdollista).
Hyvät tsänssit on tai sitten ei. Ihanko oikeasti toivoisit kaksosia? En olekaan aikaisemmin kuullut moisesta, mutta iloinen asiahan se on ;)
Itse en toivoisi yhtä enempää kerralla, mutta toisaalta en antaisi näitä suloisia otuksia enää poiskaan.
Rakastan lapsiani yli kaiken, mutta kyllä kaksosten äiteys on rankimpia hommia maailmassa! En kyllä toivoisi itselleni kaksosia, välillä tuntuu ettei sitä toivoisi pahimmalle vihamiehellekkään.... :)