Näkijä Niinistö

Niinistöuskovaiset unohtavat kaikki hänen mokansa. Selittäkää nyt minulle nämä Niinistön idiotismit parhain päin . jotta minäkin voisin äänestää suurta näkijää ja johtajaa.

Vuonna 1999 valtiovarainministeri Niinistö:
"Niinistöllä on oma näkemyksensä varovaisesta (Keskustan) Emu-linjasta. -Jos EU-kansanäänestyksen yhteydessä olisi sanottu "ei juuri nyt kyllä", missä olisimme? Ilmeisesti roolimme olisi nyt tukea sitä, että Viro pääsee EU:n jäseneksi, jotta Suomen talouselämä saisi Viron kautta takaoven liikkua EU:n sisällä, Niinistö piikitteli. "

Hän kertoi, että Suomen kansa antoi hallitukselle avoimen valtakirjan EMU:iin liittymiseksi silloin , kun mentiin EU:n jäsenyyteen.

Ruotsissa järjestettiin laaja selvitys ja kansalaiskeskustelu rahaliitosta ja sen seurauksena Ruotsilla menee aina paremmin kuin Suomella. Leif Salmenin mielestä Niinistö ja Lipponen pitäisi ammattitaidottoman europolitiikkansa vuoksi julistaa epäpäteviksi presidentivaaleihin.

Niinistö ja Lipponen ovat olleet vaikuttamassa Kreikan, Italian ja Espanjan hyväksymiseen euroon. Vaikka talousasiantuntijat varoittelivat tästä, niin em. gurut painottivat, että kansallisten (Suomen) etujen pitää joustaa. (Leif Salmen, Huvustadbladet 6.1.2012)

Näyte Niinistön taloustaidoista saatiin v. 2002 valtiovarainministerinä: Hän linjasi, että 5 - 10 vuoden sisällä autoveron alennuksen aiheuttama vaje korvataan autojen käyttömaksuilla. Nyt polttoaineen hinnan ja matkakulujen vähennysoikeuksien poistamisen jälkeen saamme siis niskaamme vielä käyttömaksut ? Vai oliko Niinistö väärässä?

Äänestäkää Niinistöä pressanvaaleissa ja muita keskittäviä voimia kunnallisvaaleissa , varsinkin pitkien etäisyyksien maaseudulla.

Niinistön tukijoina ovat suuryritysten taustalla olevat voimat. Ihmettelen , että mitä autokonserni Rinta-Jouppi kostuu Niinistön tukemisesta? Eikö yksityisautoilun sikaverottaminen juuri heikennä autojen myyntiä ?

Miten Niinistö ja Lipponen selittävät sen , että Ruotsissa olevat sijoitusrahastot ovat pitäneet parhaiten pintansa ? Onko Ruotsin talouselämä saanut Viron takaoven kautta mahdollisuuden liikkua EU:n sisällä ? Täyttä skiitnafuuliaa vai Niinistön talousgurujohtajuutta, joka ei aukene meille tyhmille hallintoalamaisille ?

4

141

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryppyotsa sale

      Ei totisesti mene jakeluun tuo Niinistön suosio. Mitä ihmeellistä hänessä on? Taitaa olla niin, että media nostaa haluamansa ja kansa sokeana uskoo. En taatusti äänestä häntä kummallakaan kierroksella, oli tokassa vastassa kuka vain!

    • muutosta ilmassa

      Hyvä kirjoitus! Kuinkahan saisimme kansalaiset näkemään mainostoimiston luoman illuusion läpi ettei keisarilla ole vaatteita? Pientä heräämistä oli jo viime vaaleissa, eihän sitä tiedä jos gallupit ovat tälläkin kertaa väärässä.
      Ääni Niinistölle = ääni vanhan menon puolesta.

      Itse en Niinistöä äänestä, olen seurannut hänen politikointia jo sen verran kauan. En ihmettelisi jos kohta tulee autojen tuulilasiin taas ylimääräiset verotarrat!

      • Niinistön sählinki

        Niinistön ajama euroEU on nyt lähempänä hajoamistaan kuin koskaan ja on jo surkeimmassa taloustilanteessa kuin koskaan. Kreikka on konkurssissa. Se halutaan jo ulos eurosta. Eilen alennettiin 10EU-maan luottoluokitusta.

        Jos ei olisi ollut Niinistöä tai siis jos Niinistöllä ei olisi ollut asemaa viedä Suomi euroon, meillä ei olisi nyt hätäpäivää, mutta nyt on. Jos Kerikka ajetaan ulos eurosta, muut maat alkavat vedättää ja Suomi joutuu maksumieheksi. Pahimmassa tapauksessa menee kokoomuspolitiikan lupaamat 50 miljardia eli Suomen yhden vuoden budjetti.

        Ei tarvitse olla paljon kouluja käynyt kun tajuaa, mitä se pienelle Suomelle merkitsee. Putoamme Kreikan tasolle.


    • Aivan käsittämätöntä on myös se, että Niinistö Palloliiton liittohallituksen puheenjohtajana ei ole millään tavalla ottanut vastuuta jalkapallon rahanpesu- ja sopupelirikoksista.

      Tyynesti kuittaa kymmenien miljoonien tuet Palloliitolle Veikkausliigalta, joka järjestää jalkapallon pääsarjat. Palloliiton arvoja kuvaakin hyvin Veikkausyhtiöltä lainattu slogan voittoja joka päivä. Ja tämä tarkoittaa näköjään rahallisia voittoja.

      Niinistölle on näköjään tuo ja sama millä keinoilla rahat on hankittu, pääasia, että hilloa tulee liiton tilille. Niinistö tuomitsee ahneuden vaalipuheissaan ja tarkoittaa ilmeisesti muiden ahneutta , ei omaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      591
      1438
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      566
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      515
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      504
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe