Näkijä Niinistö

Niinistöuskovaiset unohtavat kaikki hänen mokansa. Selittäkää nyt minulle nämä Niinistön idiotismit parhain päin . jotta minäkin voisin äänestää suurta näkijää ja johtajaa.

Vuonna 1999 valtiovarainministeri Niinistö:
"Niinistöllä on oma näkemyksensä varovaisesta (Keskustan) Emu-linjasta. -Jos EU-kansanäänestyksen yhteydessä olisi sanottu "ei juuri nyt kyllä", missä olisimme? Ilmeisesti roolimme olisi nyt tukea sitä, että Viro pääsee EU:n jäseneksi, jotta Suomen talouselämä saisi Viron kautta takaoven liikkua EU:n sisällä, Niinistö piikitteli. "

Hän kertoi, että Suomen kansa antoi hallitukselle avoimen valtakirjan EMU:iin liittymiseksi silloin , kun mentiin EU:n jäsenyyteen.

Ruotsissa järjestettiin laaja selvitys ja kansalaiskeskustelu rahaliitosta ja sen seurauksena Ruotsilla menee aina paremmin kuin Suomella. Leif Salmenin mielestä Niinistö ja Lipponen pitäisi ammattitaidottoman europolitiikkansa vuoksi julistaa epäpäteviksi presidentivaaleihin.

Niinistö ja Lipponen ovat olleet vaikuttamassa Kreikan, Italian ja Espanjan hyväksymiseen euroon. Vaikka talousasiantuntijat varoittelivat tästä, niin em. gurut painottivat, että kansallisten (Suomen) etujen pitää joustaa. (Leif Salmen, Huvustadbladet 6.1.2012)

Näyte Niinistön taloustaidoista saatiin v. 2002 valtiovarainministerinä: Hän linjasi, että 5 - 10 vuoden sisällä autoveron alennuksen aiheuttama vaje korvataan autojen käyttömaksuilla. Nyt polttoaineen hinnan ja matkakulujen vähennysoikeuksien poistamisen jälkeen saamme siis niskaamme vielä käyttömaksut ? Vai oliko Niinistö väärässä?

Äänestäkää Niinistöä pressanvaaleissa ja muita keskittäviä voimia kunnallisvaaleissa , varsinkin pitkien etäisyyksien maaseudulla.

Niinistön tukijoina ovat suuryritysten taustalla olevat voimat. Ihmettelen , että mitä autokonserni Rinta-Jouppi kostuu Niinistön tukemisesta? Eikö yksityisautoilun sikaverottaminen juuri heikennä autojen myyntiä ?

Miten Niinistö ja Lipponen selittävät sen , että Ruotsissa olevat sijoitusrahastot ovat pitäneet parhaiten pintansa ? Onko Ruotsin talouselämä saanut Viron takaoven kautta mahdollisuuden liikkua EU:n sisällä ? Täyttä skiitnafuuliaa vai Niinistön talousgurujohtajuutta, joka ei aukene meille tyhmille hallintoalamaisille ?

4

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ryppyotsa sale

      Ei totisesti mene jakeluun tuo Niinistön suosio. Mitä ihmeellistä hänessä on? Taitaa olla niin, että media nostaa haluamansa ja kansa sokeana uskoo. En taatusti äänestä häntä kummallakaan kierroksella, oli tokassa vastassa kuka vain!

    • muutosta ilmassa

      Hyvä kirjoitus! Kuinkahan saisimme kansalaiset näkemään mainostoimiston luoman illuusion läpi ettei keisarilla ole vaatteita? Pientä heräämistä oli jo viime vaaleissa, eihän sitä tiedä jos gallupit ovat tälläkin kertaa väärässä.
      Ääni Niinistölle = ääni vanhan menon puolesta.

      Itse en Niinistöä äänestä, olen seurannut hänen politikointia jo sen verran kauan. En ihmettelisi jos kohta tulee autojen tuulilasiin taas ylimääräiset verotarrat!

      • Niinistön sählinki

        Niinistön ajama euroEU on nyt lähempänä hajoamistaan kuin koskaan ja on jo surkeimmassa taloustilanteessa kuin koskaan. Kreikka on konkurssissa. Se halutaan jo ulos eurosta. Eilen alennettiin 10EU-maan luottoluokitusta.

        Jos ei olisi ollut Niinistöä tai siis jos Niinistöllä ei olisi ollut asemaa viedä Suomi euroon, meillä ei olisi nyt hätäpäivää, mutta nyt on. Jos Kerikka ajetaan ulos eurosta, muut maat alkavat vedättää ja Suomi joutuu maksumieheksi. Pahimmassa tapauksessa menee kokoomuspolitiikan lupaamat 50 miljardia eli Suomen yhden vuoden budjetti.

        Ei tarvitse olla paljon kouluja käynyt kun tajuaa, mitä se pienelle Suomelle merkitsee. Putoamme Kreikan tasolle.


    • Aivan käsittämätöntä on myös se, että Niinistö Palloliiton liittohallituksen puheenjohtajana ei ole millään tavalla ottanut vastuuta jalkapallon rahanpesu- ja sopupelirikoksista.

      Tyynesti kuittaa kymmenien miljoonien tuet Palloliitolle Veikkausliigalta, joka järjestää jalkapallon pääsarjat. Palloliiton arvoja kuvaakin hyvin Veikkausyhtiöltä lainattu slogan voittoja joka päivä. Ja tämä tarkoittaa näköjään rahallisia voittoja.

      Niinistölle on näköjään tuo ja sama millä keinoilla rahat on hankittu, pääasia, että hilloa tulee liiton tilille. Niinistö tuomitsee ahneuden vaalipuheissaan ja tarkoittaa ilmeisesti muiden ahneutta , ei omaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1683
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      55
      1103
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      437
      1076
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1013
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      83
      730
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      675
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe