Niinistöuskovaiset unohtavat kaikki hänen mokansa. Selittäkää nyt minulle nämä Niinistön idiotismit parhain päin . jotta minäkin voisin äänestää suurta näkijää ja johtajaa.
Vuonna 1999 valtiovarainministeri Niinistö:
"Niinistöllä on oma näkemyksensä varovaisesta (Keskustan) Emu-linjasta. -Jos EU-kansanäänestyksen yhteydessä olisi sanottu "ei juuri nyt kyllä", missä olisimme? Ilmeisesti roolimme olisi nyt tukea sitä, että Viro pääsee EU:n jäseneksi, jotta Suomen talouselämä saisi Viron kautta takaoven liikkua EU:n sisällä, Niinistö piikitteli. "
Hän kertoi, että Suomen kansa antoi hallitukselle avoimen valtakirjan EMU:iin liittymiseksi silloin , kun mentiin EU:n jäsenyyteen.
Ruotsissa järjestettiin laaja selvitys ja kansalaiskeskustelu rahaliitosta ja sen seurauksena Ruotsilla menee aina paremmin kuin Suomella. Leif Salmenin mielestä Niinistö ja Lipponen pitäisi ammattitaidottoman europolitiikkansa vuoksi julistaa epäpäteviksi presidentivaaleihin.
Niinistö ja Lipponen ovat olleet vaikuttamassa Kreikan, Italian ja Espanjan hyväksymiseen euroon. Vaikka talousasiantuntijat varoittelivat tästä, niin em. gurut painottivat, että kansallisten (Suomen) etujen pitää joustaa. (Leif Salmen, Huvustadbladet 6.1.2012)
Näyte Niinistön taloustaidoista saatiin v. 2002 valtiovarainministerinä: Hän linjasi, että 5 - 10 vuoden sisällä autoveron alennuksen aiheuttama vaje korvataan autojen käyttömaksuilla. Nyt polttoaineen hinnan ja matkakulujen vähennysoikeuksien poistamisen jälkeen saamme siis niskaamme vielä käyttömaksut ? Vai oliko Niinistö väärässä?
Äänestäkää Niinistöä pressanvaaleissa ja muita keskittäviä voimia kunnallisvaaleissa , varsinkin pitkien etäisyyksien maaseudulla.
Niinistön tukijoina ovat suuryritysten taustalla olevat voimat. Ihmettelen , että mitä autokonserni Rinta-Jouppi kostuu Niinistön tukemisesta? Eikö yksityisautoilun sikaverottaminen juuri heikennä autojen myyntiä ?
Miten Niinistö ja Lipponen selittävät sen , että Ruotsissa olevat sijoitusrahastot ovat pitäneet parhaiten pintansa ? Onko Ruotsin talouselämä saanut Viron takaoven kautta mahdollisuuden liikkua EU:n sisällä ? Täyttä skiitnafuuliaa vai Niinistön talousgurujohtajuutta, joka ei aukene meille tyhmille hallintoalamaisille ?
Näkijä Niinistö
4
108
Vastaukset
- Ryppyotsa sale
Ei totisesti mene jakeluun tuo Niinistön suosio. Mitä ihmeellistä hänessä on? Taitaa olla niin, että media nostaa haluamansa ja kansa sokeana uskoo. En taatusti äänestä häntä kummallakaan kierroksella, oli tokassa vastassa kuka vain!
- muutosta ilmassa
Hyvä kirjoitus! Kuinkahan saisimme kansalaiset näkemään mainostoimiston luoman illuusion läpi ettei keisarilla ole vaatteita? Pientä heräämistä oli jo viime vaaleissa, eihän sitä tiedä jos gallupit ovat tälläkin kertaa väärässä.
Ääni Niinistölle = ääni vanhan menon puolesta.
Itse en Niinistöä äänestä, olen seurannut hänen politikointia jo sen verran kauan. En ihmettelisi jos kohta tulee autojen tuulilasiin taas ylimääräiset verotarrat!- Niinistön sählinki
Niinistön ajama euroEU on nyt lähempänä hajoamistaan kuin koskaan ja on jo surkeimmassa taloustilanteessa kuin koskaan. Kreikka on konkurssissa. Se halutaan jo ulos eurosta. Eilen alennettiin 10EU-maan luottoluokitusta.
Jos ei olisi ollut Niinistöä tai siis jos Niinistöllä ei olisi ollut asemaa viedä Suomi euroon, meillä ei olisi nyt hätäpäivää, mutta nyt on. Jos Kerikka ajetaan ulos eurosta, muut maat alkavat vedättää ja Suomi joutuu maksumieheksi. Pahimmassa tapauksessa menee kokoomuspolitiikan lupaamat 50 miljardia eli Suomen yhden vuoden budjetti.
Ei tarvitse olla paljon kouluja käynyt kun tajuaa, mitä se pienelle Suomelle merkitsee. Putoamme Kreikan tasolle.
Aivan käsittämätöntä on myös se, että Niinistö Palloliiton liittohallituksen puheenjohtajana ei ole millään tavalla ottanut vastuuta jalkapallon rahanpesu- ja sopupelirikoksista.
Tyynesti kuittaa kymmenien miljoonien tuet Palloliitolle Veikkausliigalta, joka järjestää jalkapallon pääsarjat. Palloliiton arvoja kuvaakin hyvin Veikkausyhtiöltä lainattu slogan voittoja joka päivä. Ja tämä tarkoittaa näköjään rahallisia voittoja.
Niinistölle on näköjään tuo ja sama millä keinoilla rahat on hankittu, pääasia, että hilloa tulee liiton tilille. Niinistö tuomitsee ahneuden vaalipuheissaan ja tarkoittaa ilmeisesti muiden ahneutta , ei omaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2986598Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495786Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1855254Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614033Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383318Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523227Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112232Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?38998