Niinistöuskovaiset unohtavat kaikki hänen mokansa. Selittäkää nyt minulle nämä Niinistön idiotismit parhain päin . jotta minäkin voisin äänestää suurta näkijää ja johtajaa.
Vuonna 1999 valtiovarainministeri Niinistö:
"Niinistöllä on oma näkemyksensä varovaisesta (Keskustan) Emu-linjasta. -Jos EU-kansanäänestyksen yhteydessä olisi sanottu "ei juuri nyt kyllä", missä olisimme? Ilmeisesti roolimme olisi nyt tukea sitä, että Viro pääsee EU:n jäseneksi, jotta Suomen talouselämä saisi Viron kautta takaoven liikkua EU:n sisällä, Niinistö piikitteli. "
Hän kertoi, että Suomen kansa antoi hallitukselle avoimen valtakirjan EMU:iin liittymiseksi silloin , kun mentiin EU:n jäsenyyteen.
Ruotsissa järjestettiin laaja selvitys ja kansalaiskeskustelu rahaliitosta ja sen seurauksena Ruotsilla menee aina paremmin kuin Suomella. Leif Salmenin mielestä Niinistö ja Lipponen pitäisi ammattitaidottoman europolitiikkansa vuoksi julistaa epäpäteviksi presidentivaaleihin.
Niinistö ja Lipponen ovat olleet vaikuttamassa Kreikan, Italian ja Espanjan hyväksymiseen euroon. Vaikka talousasiantuntijat varoittelivat tästä, niin em. gurut painottivat, että kansallisten (Suomen) etujen pitää joustaa. (Leif Salmen, Huvustadbladet 6.1.2012)
Näyte Niinistön taloustaidoista saatiin v. 2002 valtiovarainministerinä: Hän linjasi, että 5 - 10 vuoden sisällä autoveron alennuksen aiheuttama vaje korvataan autojen käyttömaksuilla. Nyt polttoaineen hinnan ja matkakulujen vähennysoikeuksien poistamisen jälkeen saamme siis niskaamme vielä käyttömaksut ? Vai oliko Niinistö väärässä?
Äänestäkää Niinistöä pressanvaaleissa ja muita keskittäviä voimia kunnallisvaaleissa , varsinkin pitkien etäisyyksien maaseudulla.
Niinistön tukijoina ovat suuryritysten taustalla olevat voimat. Ihmettelen , että mitä autokonserni Rinta-Jouppi kostuu Niinistön tukemisesta? Eikö yksityisautoilun sikaverottaminen juuri heikennä autojen myyntiä ?
Miten Niinistö ja Lipponen selittävät sen , että Ruotsissa olevat sijoitusrahastot ovat pitäneet parhaiten pintansa ? Onko Ruotsin talouselämä saanut Viron takaoven kautta mahdollisuuden liikkua EU:n sisällä ? Täyttä skiitnafuuliaa vai Niinistön talousgurujohtajuutta, joka ei aukene meille tyhmille hallintoalamaisille ?
Näkijä Niinistö
4
113
Vastaukset
- Ryppyotsa sale
Ei totisesti mene jakeluun tuo Niinistön suosio. Mitä ihmeellistä hänessä on? Taitaa olla niin, että media nostaa haluamansa ja kansa sokeana uskoo. En taatusti äänestä häntä kummallakaan kierroksella, oli tokassa vastassa kuka vain!
- muutosta ilmassa
Hyvä kirjoitus! Kuinkahan saisimme kansalaiset näkemään mainostoimiston luoman illuusion läpi ettei keisarilla ole vaatteita? Pientä heräämistä oli jo viime vaaleissa, eihän sitä tiedä jos gallupit ovat tälläkin kertaa väärässä.
Ääni Niinistölle = ääni vanhan menon puolesta.
Itse en Niinistöä äänestä, olen seurannut hänen politikointia jo sen verran kauan. En ihmettelisi jos kohta tulee autojen tuulilasiin taas ylimääräiset verotarrat!- Niinistön sählinki
Niinistön ajama euroEU on nyt lähempänä hajoamistaan kuin koskaan ja on jo surkeimmassa taloustilanteessa kuin koskaan. Kreikka on konkurssissa. Se halutaan jo ulos eurosta. Eilen alennettiin 10EU-maan luottoluokitusta.
Jos ei olisi ollut Niinistöä tai siis jos Niinistöllä ei olisi ollut asemaa viedä Suomi euroon, meillä ei olisi nyt hätäpäivää, mutta nyt on. Jos Kerikka ajetaan ulos eurosta, muut maat alkavat vedättää ja Suomi joutuu maksumieheksi. Pahimmassa tapauksessa menee kokoomuspolitiikan lupaamat 50 miljardia eli Suomen yhden vuoden budjetti.
Ei tarvitse olla paljon kouluja käynyt kun tajuaa, mitä se pienelle Suomelle merkitsee. Putoamme Kreikan tasolle.
Aivan käsittämätöntä on myös se, että Niinistö Palloliiton liittohallituksen puheenjohtajana ei ole millään tavalla ottanut vastuuta jalkapallon rahanpesu- ja sopupelirikoksista.
Tyynesti kuittaa kymmenien miljoonien tuet Palloliitolle Veikkausliigalta, joka järjestää jalkapallon pääsarjat. Palloliiton arvoja kuvaakin hyvin Veikkausyhtiöltä lainattu slogan voittoja joka päivä. Ja tämä tarkoittaa näköjään rahallisia voittoja.
Niinistölle on näköjään tuo ja sama millä keinoilla rahat on hankittu, pääasia, että hilloa tulee liiton tilille. Niinistö tuomitsee ahneuden vaalipuheissaan ja tarkoittaa ilmeisesti muiden ahneutta , ei omaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847333Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346553Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431529- 1981250